Hommasin saarimökin Päijänteeltä ja olen nyt harjoitellut siellä käyntiä Buster S:llä. Matka on muutama NM, eli liukuun pitäisi päästä, mutta pikkubusterin kyyti riittää täysin. Ongelmia tulee kuitenkin heti kun on vähänkin aalokkoisempi keli jolloin homma menee ryskäämiseksi. Venekauppias väitti että Päijänteellä veneen pituuden pitäisi olla vähintään 5,5 metriä vallitsevan aaltovälin vuoksi. Puhuikohan hän nyt vesilinjan pituudesta vai kokonaismitasta? Onko raja tosiaan noin tarkka, eli esim. S:n vaihtaminen vaikka L:ään (4,43 -> 5,13 m kokonaispituudessa) ei siis toisi mitään parannusta ongelmaan?
Mökkivene Päijänteelle
6
855
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä venetyypin vaihto auttaisi tuohon ryskäämiseen. Vaikka Pari merkkistä löytyy sopiva.
- Anonyymi
Tarkoitin Paro merkkistä venettä.
- Anonyymi
Peltiveneet, etenkin Buster, ryskäävät oli pituus mikä hyvänsä...
- Anonyymi
Lainaan ketjua koska ostamassa samasta syystä mökkivenettä.
Ajattelin ostaa tämän mutta onko muita hyviä vaihtoehtoja?
https://www.nettivene.com/artikkeli/arronet_245_surprise_yllatyshieno_hyssyttelija- Anonyymi
Kyllä tuolla sen muutaman meripeninkulman matkan liu'uttelee. Ja jos on vähän isompi aallokko, niin sitten hitaammin.
- Anonyymi
VENEKAUPPIAS tietää, että kauppa se on joka kannattaa, VENEKAUPPIASTA, laitat 40.000 eur suurimpaan Busteriin ja huomaat, että kaipaat näppärää S:ää.
Jos alueella on taxi-vene, kannattaa kovimmissa keleissä kulkea "mittarilla".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1438375Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1067566Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1255789Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035678Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1214852Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472700Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632529Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81515Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71474Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2241394