Mökkivene Päijänteelle

Anonyymi

Hommasin saarimökin Päijänteeltä ja olen nyt harjoitellut siellä käyntiä Buster S:llä. Matka on muutama NM, eli liukuun pitäisi päästä, mutta pikkubusterin kyyti riittää täysin. Ongelmia tulee kuitenkin heti kun on vähänkin aalokkoisempi keli jolloin homma menee ryskäämiseksi. Venekauppias väitti että Päijänteellä veneen pituuden pitäisi olla vähintään 5,5 metriä vallitsevan aaltovälin vuoksi. Puhuikohan hän nyt vesilinjan pituudesta vai kokonaismitasta? Onko raja tosiaan noin tarkka, eli esim. S:n vaihtaminen vaikka L:ään (4,43 -> 5,13 m kokonaispituudessa) ei siis toisi mitään parannusta ongelmaan?

6

887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä venetyypin vaihto auttaisi tuohon ryskäämiseen. Vaikka Pari merkkistä löytyy sopiva.

      • Anonyymi

        Tarkoitin Paro merkkistä venettä.


    • Anonyymi

      Peltiveneet, etenkin Buster, ryskäävät oli pituus mikä hyvänsä...

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kyllä tuolla sen muutaman meripeninkulman matkan liu'uttelee. Ja jos on vähän isompi aallokko, niin sitten hitaammin.


    • Anonyymi

      VENEKAUPPIAS tietää, että kauppa se on joka kannattaa, VENEKAUPPIASTA, laitat 40.000 eur suurimpaan Busteriin ja huomaat, että kaipaat näppärää S:ää.

      Jos alueella on taxi-vene, kannattaa kovimmissa keleissä kulkea "mittarilla".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      165
      6095
    2. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      209
      3492
    3. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      13
      3205
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      56
      2893
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      94
      2628
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      2
      2515
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      29
      2243
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      25
      1963
    9. Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna

      Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:
      Euroviisut
      55
      1724
    10. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1719
    Aihe