Hommasin saarimökin Päijänteeltä ja olen nyt harjoitellut siellä käyntiä Buster S:llä. Matka on muutama NM, eli liukuun pitäisi päästä, mutta pikkubusterin kyyti riittää täysin. Ongelmia tulee kuitenkin heti kun on vähänkin aalokkoisempi keli jolloin homma menee ryskäämiseksi. Venekauppias väitti että Päijänteellä veneen pituuden pitäisi olla vähintään 5,5 metriä vallitsevan aaltovälin vuoksi. Puhuikohan hän nyt vesilinjan pituudesta vai kokonaismitasta? Onko raja tosiaan noin tarkka, eli esim. S:n vaihtaminen vaikka L:ään (4,43 -> 5,13 m kokonaispituudessa) ei siis toisi mitään parannusta ongelmaan?
Mökkivene Päijänteelle
6
884
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä venetyypin vaihto auttaisi tuohon ryskäämiseen. Vaikka Pari merkkistä löytyy sopiva.
- Anonyymi
Tarkoitin Paro merkkistä venettä.
- Anonyymi
Peltiveneet, etenkin Buster, ryskäävät oli pituus mikä hyvänsä...
- Anonyymi
Lainaan ketjua koska ostamassa samasta syystä mökkivenettä.
Ajattelin ostaa tämän mutta onko muita hyviä vaihtoehtoja?
https://www.nettivene.com/artikkeli/arronet_245_surprise_yllatyshieno_hyssyttelija- Anonyymi
Kyllä tuolla sen muutaman meripeninkulman matkan liu'uttelee. Ja jos on vähän isompi aallokko, niin sitten hitaammin.
- Anonyymi
VENEKAUPPIAS tietää, että kauppa se on joka kannattaa, VENEKAUPPIASTA, laitat 40.000 eur suurimpaan Busteriin ja huomaat, että kaipaat näppärää S:ää.
Jos alueella on taxi-vene, kannattaa kovimmissa keleissä kulkea "mittarilla".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2084525Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1003280Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881787Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131397Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181346Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241233Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2531169- 521148
Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101131- 551069