Mökkivene Päijänteelle

Anonyymi

Hommasin saarimökin Päijänteeltä ja olen nyt harjoitellut siellä käyntiä Buster S:llä. Matka on muutama NM, eli liukuun pitäisi päästä, mutta pikkubusterin kyyti riittää täysin. Ongelmia tulee kuitenkin heti kun on vähänkin aalokkoisempi keli jolloin homma menee ryskäämiseksi. Venekauppias väitti että Päijänteellä veneen pituuden pitäisi olla vähintään 5,5 metriä vallitsevan aaltovälin vuoksi. Puhuikohan hän nyt vesilinjan pituudesta vai kokonaismitasta? Onko raja tosiaan noin tarkka, eli esim. S:n vaihtaminen vaikka L:ään (4,43 -> 5,13 m kokonaispituudessa) ei siis toisi mitään parannusta ongelmaan?

6

878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä venetyypin vaihto auttaisi tuohon ryskäämiseen. Vaikka Pari merkkistä löytyy sopiva.

      • Anonyymi

        Tarkoitin Paro merkkistä venettä.


    • Anonyymi

      Peltiveneet, etenkin Buster, ryskäävät oli pituus mikä hyvänsä...

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kyllä tuolla sen muutaman meripeninkulman matkan liu'uttelee. Ja jos on vähän isompi aallokko, niin sitten hitaammin.


    • Anonyymi

      VENEKAUPPIAS tietää, että kauppa se on joka kannattaa, VENEKAUPPIASTA, laitat 40.000 eur suurimpaan Busteriin ja huomaat, että kaipaat näppärää S:ää.

      Jos alueella on taxi-vene, kannattaa kovimmissa keleissä kulkea "mittarilla".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      117
      2659
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1446
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1446
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      966
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      941
    Aihe