Virtsanpidätys

Anonyymi

Jouduin odottamaan vessaan pääsyä melkein kaksi tuntia,jonka jälkeen virtsarakko ei ole ollut normaali. Paino/jännityksen tunne alapäässä. Keinoja jolla rentoutan oloni??

6

314

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kahden tunnin pidätysaika ei ole mitenkään vielä epänormaalia, joillakin on "seurapiirirakko" jolloin voi pidätellä vaikkapa 6 h. Jos kahden tunnin virtsan pidätyksen jälkeen on tullut ongelmia, on syntynyt jokin elimellinen vaurio.

      • Anonyymi

        Kerrotko tarkemmin,mitä tarkoitat vauvoilla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kerrotko tarkemmin,mitä tarkoitat vauvoilla?

        Vaurioilla!?


      • Anonyymi

        En tiedä voiko olla kyseessä joku gynekologisen oireen provosoituminen.
        Sen sijaan naistentautien ulkopuolelta tulee mieleen, että jos virtsaneritys ollut niukkaa suurempaa niin rakko olisi ylivenynyt. Jos virtsaa tuntui tulleen selkeesti normaalia enemmän ja/tai tyhjentäminen oli hankalaa, tästä lienee kyse. Muuten, minusta mainittu 6h alkaa jo olla siinä rajoilla olisko syytä juoda vähän enemmän.

        Itsellä on tällaisesta kokemusta (ja paljosta muusta!) hermovaurion johdosta ja siltä pohjalta kuulostaa ikävän tutulta. Ongelmat voi jäädä pysyväksi, mut olisin optimisti syyn ollessa tuo ja jos vain tää kerta. En osaa antaa rentoutusohjeita, mut kannattaa kysellä apua ellei mene ohi. Paineen tunne (ei siis normaali täyttymisen tunne!) tulee vieläkin rakon täyttyessä yli tietyn rajan ja ainut mikä vähän tehoo on istuminen eikä mitkään stressin välttämiset yms. sekä sitten rakon tyhjennys ja tunne helpottaa muutamien minuuttien päästä.

        Monisairas


    • Anonyymi

      Vastaava tilanne itsellä. Virtsarakko päässyt vähän venymään. Polkupyörällä ajo sattui ja alavatsassa painon tunne. Lantionpohjalihasten treenaus ja rentoutus. Ohjeita löytyy netistä

    • Anonyymi

      Voi kun pystyisi pidättelemään pissaa 2 tuntia, kun hätä alkaa tuntua niin vartissa
      voi jo pöksyyn päästä. Itselläkin alkaa paine tuntua alapäässä mutta jo vartissa
      housuun menee, ilman inkohousuja arki olisi tosi vaikeaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      752
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      710
    3. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      667
    4. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      99
      661
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      27
      641
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      629
    7. 47
      580
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      531
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      525
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    Aihe