Virtsanpidätys

Anonyymi

Jouduin odottamaan vessaan pääsyä melkein kaksi tuntia,jonka jälkeen virtsarakko ei ole ollut normaali. Paino/jännityksen tunne alapäässä. Keinoja jolla rentoutan oloni??

6

238

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kahden tunnin pidätysaika ei ole mitenkään vielä epänormaalia, joillakin on "seurapiirirakko" jolloin voi pidätellä vaikkapa 6 h. Jos kahden tunnin virtsan pidätyksen jälkeen on tullut ongelmia, on syntynyt jokin elimellinen vaurio.

      • Anonyymi

        Kerrotko tarkemmin,mitä tarkoitat vauvoilla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kerrotko tarkemmin,mitä tarkoitat vauvoilla?

        Vaurioilla!?


      • Anonyymi

        En tiedä voiko olla kyseessä joku gynekologisen oireen provosoituminen.
        Sen sijaan naistentautien ulkopuolelta tulee mieleen, että jos virtsaneritys ollut niukkaa suurempaa niin rakko olisi ylivenynyt. Jos virtsaa tuntui tulleen selkeesti normaalia enemmän ja/tai tyhjentäminen oli hankalaa, tästä lienee kyse. Muuten, minusta mainittu 6h alkaa jo olla siinä rajoilla olisko syytä juoda vähän enemmän.

        Itsellä on tällaisesta kokemusta (ja paljosta muusta!) hermovaurion johdosta ja siltä pohjalta kuulostaa ikävän tutulta. Ongelmat voi jäädä pysyväksi, mut olisin optimisti syyn ollessa tuo ja jos vain tää kerta. En osaa antaa rentoutusohjeita, mut kannattaa kysellä apua ellei mene ohi. Paineen tunne (ei siis normaali täyttymisen tunne!) tulee vieläkin rakon täyttyessä yli tietyn rajan ja ainut mikä vähän tehoo on istuminen eikä mitkään stressin välttämiset yms. sekä sitten rakon tyhjennys ja tunne helpottaa muutamien minuuttien päästä.

        Monisairas


    • Anonyymi

      Vastaava tilanne itsellä. Virtsarakko päässyt vähän venymään. Polkupyörällä ajo sattui ja alavatsassa painon tunne. Lantionpohjalihasten treenaus ja rentoutus. Ohjeita löytyy netistä

    • Anonyymi

      Voi kun pystyisi pidättelemään pissaa 2 tuntia, kun hätä alkaa tuntua niin vartissa
      voi jo pöksyyn päästä. Itselläkin alkaa paine tuntua alapäässä mutta jo vartissa
      housuun menee, ilman inkohousuja arki olisi tosi vaikeaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      102
      4669
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2415
    3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      110
      2342
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2199
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      425
      2010
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      175
      1555
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      101
      1285
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      33
      1097
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      986
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      79
      870
    Aihe