Virtsanpidätys

Anonyymi

Jouduin odottamaan vessaan pääsyä melkein kaksi tuntia,jonka jälkeen virtsarakko ei ole ollut normaali. Paino/jännityksen tunne alapäässä. Keinoja jolla rentoutan oloni??

6

314

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kahden tunnin pidätysaika ei ole mitenkään vielä epänormaalia, joillakin on "seurapiirirakko" jolloin voi pidätellä vaikkapa 6 h. Jos kahden tunnin virtsan pidätyksen jälkeen on tullut ongelmia, on syntynyt jokin elimellinen vaurio.

      • Anonyymi

        Kerrotko tarkemmin,mitä tarkoitat vauvoilla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kerrotko tarkemmin,mitä tarkoitat vauvoilla?

        Vaurioilla!?


      • Anonyymi

        En tiedä voiko olla kyseessä joku gynekologisen oireen provosoituminen.
        Sen sijaan naistentautien ulkopuolelta tulee mieleen, että jos virtsaneritys ollut niukkaa suurempaa niin rakko olisi ylivenynyt. Jos virtsaa tuntui tulleen selkeesti normaalia enemmän ja/tai tyhjentäminen oli hankalaa, tästä lienee kyse. Muuten, minusta mainittu 6h alkaa jo olla siinä rajoilla olisko syytä juoda vähän enemmän.

        Itsellä on tällaisesta kokemusta (ja paljosta muusta!) hermovaurion johdosta ja siltä pohjalta kuulostaa ikävän tutulta. Ongelmat voi jäädä pysyväksi, mut olisin optimisti syyn ollessa tuo ja jos vain tää kerta. En osaa antaa rentoutusohjeita, mut kannattaa kysellä apua ellei mene ohi. Paineen tunne (ei siis normaali täyttymisen tunne!) tulee vieläkin rakon täyttyessä yli tietyn rajan ja ainut mikä vähän tehoo on istuminen eikä mitkään stressin välttämiset yms. sekä sitten rakon tyhjennys ja tunne helpottaa muutamien minuuttien päästä.

        Monisairas


    • Anonyymi

      Vastaava tilanne itsellä. Virtsarakko päässyt vähän venymään. Polkupyörällä ajo sattui ja alavatsassa painon tunne. Lantionpohjalihasten treenaus ja rentoutus. Ohjeita löytyy netistä

    • Anonyymi

      Voi kun pystyisi pidättelemään pissaa 2 tuntia, kun hätä alkaa tuntua niin vartissa
      voi jo pöksyyn päästä. Itselläkin alkaa paine tuntua alapäässä mutta jo vartissa
      housuun menee, ilman inkohousuja arki olisi tosi vaikeaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      150
      2456
    2. 79
      1056
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      987
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      966
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      803
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      74
      626
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      91
      573
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      546
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      532
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe