Jouduin odottamaan vessaan pääsyä melkein kaksi tuntia,jonka jälkeen virtsarakko ei ole ollut normaali. Paino/jännityksen tunne alapäässä. Keinoja jolla rentoutan oloni??
Vastaukset 6
- Anonyymi
Kahden tunnin pidätysaika ei ole mitenkään vielä epänormaalia, joillakin on "seurapiirirakko" jolloin voi pidätellä vaikkapa 6 h. Jos kahden tunnin virtsan pidätyksen jälkeen on tullut ongelmia, on syntynyt jokin elimellinen vaurio.
- Anonyymi
Kerrotko tarkemmin,mitä tarkoitat vauvoilla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerrotko tarkemmin,mitä tarkoitat vauvoilla?
Vaurioilla!?
- Anonyymi
En tiedä voiko olla kyseessä joku gynekologisen oireen provosoituminen.
Sen sijaan naistentautien ulkopuolelta tulee mieleen, että jos virtsaneritys ollut niukkaa suurempaa niin rakko olisi ylivenynyt. Jos virtsaa tuntui tulleen selkeesti normaalia enemmän ja/tai tyhjentäminen oli hankalaa, tästä lienee kyse. Muuten, minusta mainittu 6h alkaa jo olla siinä rajoilla olisko syytä juoda vähän enemmän.
Itsellä on tällaisesta kokemusta (ja paljosta muusta!) hermovaurion johdosta ja siltä pohjalta kuulostaa ikävän tutulta. Ongelmat voi jäädä pysyväksi, mut olisin optimisti syyn ollessa tuo ja jos vain tää kerta. En osaa antaa rentoutusohjeita, mut kannattaa kysellä apua ellei mene ohi. Paineen tunne (ei siis normaali täyttymisen tunne!) tulee vieläkin rakon täyttyessä yli tietyn rajan ja ainut mikä vähän tehoo on istuminen eikä mitkään stressin välttämiset yms. sekä sitten rakon tyhjennys ja tunne helpottaa muutamien minuuttien päästä.
Monisairas
- Anonyymi
Vastaava tilanne itsellä. Virtsarakko päässyt vähän venymään. Polkupyörällä ajo sattui ja alavatsassa painon tunne. Lantionpohjalihasten treenaus ja rentoutus. Ohjeita löytyy netistä
- Anonyymi
Voi kun pystyisi pidättelemään pissaa 2 tuntia, kun hätä alkaa tuntua niin vartissa
voi jo pöksyyn päästä. Itselläkin alkaa paine tuntua alapäässä mutta jo vartissa
housuun menee, ilman inkohousuja arki olisi tosi vaikeaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202532Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401812Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101220- 1081042
- 721008
- 98966
- 48905
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk87848- 97816
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik34781