https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/94a94844-b1bd-4828-ba39-e9ea79e6bd1f
"On harvinaista, että kerrostalossa on sähkölämmitys. Näin kertoo Vuokralaiset VKL ry:n toiminnanjohtaja Anne Viita."
Millä kerrostaloasunnot yleensä sitten lämmitetään jos ei sähköllä? Olen aina luullut että lämmitys kuuluu sähkölaskuun.
On harvinaista, että kerrostalossa on sähkölämmitys. What?
16
3103
Vastaukset
- AnonyymiKivihiiltä ja jätteitä polttamalla tuotetulla kaukolämmöllä lämpiää talot pääkaupunkiseudulla. 
- AnonyymiEi Kittilässä ole kerrostaloja 
- AnonyymiYleensä kaukolämmöllä, mutta useasti esim. kylpyhuoneen lattialämmitys ja LTO koneiden jälkilämmitys on sähköllä. 
- Anonyymimaalämmöllä lämpiää yhä useampi kerrostalo, niin uusi kuin vanhakin, siis sähköllä. - AnonyymiTaitaa olla se hetki, kun googlaat "sähkölämmitys". 
- Anonyymi"maalämmöllä lämpiää yhä useampi kerrostalo, niin uusi kuin vanhakin, siis sähköllä." 
 Maalämmön sähkönkulutus ei ole kytkettynä yhdenkään asunnon omaan sähkötauluun.
 Suora sähkölämmitys on erittäin harvinainen kerrostaloissa. Isoissa kaupungeissa lämmitetään kaukolämmöllä, pienemmissä öljyllä, tai sitten kaupungin koosta riippumatta maalämmöllä.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"maalämmöllä lämpiää yhä useampi kerrostalo, niin uusi kuin vanhakin, siis sähköllä." 
 Maalämmön sähkönkulutus ei ole kytkettynä yhdenkään asunnon omaan sähkötauluun.
 Suora sähkölämmitys on erittäin harvinainen kerrostaloissa. Isoissa kaupungeissa lämmitetään kaukolämmöllä, pienemmissä öljyllä, tai sitten kaupungin koosta riippumatta maalämmöllä.Sähköllä ei lämmitetä yhtään mitään muutenkaan maalämmön kanssa. 
- AnonyymiHuuhaajutuilla lämpiää tämäkin palsta. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"maalämmöllä lämpiää yhä useampi kerrostalo, niin uusi kuin vanhakin, siis sähköllä." 
 Maalämmön sähkönkulutus ei ole kytkettynä yhdenkään asunnon omaan sähkötauluun.
 Suora sähkölämmitys on erittäin harvinainen kerrostaloissa. Isoissa kaupungeissa lämmitetään kaukolämmöllä, pienemmissä öljyllä, tai sitten kaupungin koosta riippumatta maalämmöllä.Suorasähkölämmitys on yleistä. 
 Pesutiloissa on usein sähköinen lattialämmitys. Kun lattian säätää kunnolla lämpimän tuntuiseksi (pintalämpö >30 ° C) saa pelkästään tähän kulumaan 1000 kWh/vuosi.
 Vanhoissa kerrostaloissa on yhteissaunatiloissa korvattu lämpimän käyttöveden kierrolla tehtyjä lattialämmityksiä sähkölämmityksellä. Kun lämmitettävää lattiaa on parikymmentä neliötä ja ilmanvaihto mallia koneellinen poisto, tehontarve ja energiankulutus on näissä iso. Tyyliin 10 000 kWh/vuosi.
 Uudemmissa taloissa on koneelinen tulo- ja poistoilmanvaihto. Jos se on toteutettu huoneistokohtaisilla iv-koneilla, niin näissä on LTO:n lisäksi melkein poikkeuksetta sähköinen jälkilämmitys. Tästä kun kääntää termostaatin tappiin eli tuloilman lämpötila 25 °C tjsp niin asuntoa lämmitetään tuloilmalla, joka lämmitetään sähköllä. Sähkölämmitystä tämäkin.
 Vaikka iv-koneet ovat huoneistokohtaisia, ne on saatettu liittää kiinteistösähköön. Sitten tuhlaus ei näy omalla sähkölaskulla, vaan menee suurelta osin naapurien / sossun piikkiin (maksetaan vastikkeissa / vuokrassa).
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Sähköllä ei lämmitetä yhtään mitään muutenkaan maalämmön kanssa. Maalämpö on sähkölämmitystä. Sähköllä ne lämpöpumput toimivat. Jujuna vaan on, että lämpöä tulee 3x määrä suhteessa käytettyyn sähköön. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Maalämpö on sähkölämmitystä. Sähköllä ne lämpöpumput toimivat. Jujuna vaan on, että lämpöä tulee 3x määrä suhteessa käytettyyn sähköön. Minun tv-lähetyksetkin tulee pistorasiasta. Ei näy ilman töpseliä. 
 
- AnonyymiYleensä kerrostalossa on oma lämpökeskus, joka polttaa öljyä. paltosta saatava lämpö siirtyy kattilaveteen,joka kiertää talon patterivekostossa. Käyttövesi lämpiää samalla tavalla. 
 Saman lämpökeskuksen perässä, voi olla useampikin kerrostalo.- AnonyymiJossain takahikiällä voi vielä öljylämmitystä olla. Kaupungeissa siirryttiin jo 50 vuotta sitten kaukolämpöön. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Jossain takahikiällä voi vielä öljylämmitystä olla. Kaupungeissa siirryttiin jo 50 vuotta sitten kaukolämpöön. Lämmittää millä lämmittää, mutta sähköäkin pakkaa kulumaan. Kampea rajaa sähkön hinnalle: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11121 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Jossain takahikiällä voi vielä öljylämmitystä olla. Kaupungeissa siirryttiin jo 50 vuotta sitten kaukolämpöön. Vähän estettä sähkön kovalle hinnalle: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11121 
 ja laittakaa kannatusta porukalla.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Vähän estettä sähkön kovalle hinnalle: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11121 
 ja laittakaa kannatusta porukalla.Ai että tuhlareille pitäisi antaa alennuksia, jotta tuhlaus saa jatkua? 
 
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset737764
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti865714
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut403855
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät273267
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi333039
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1112955
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral962805
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k422790
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu892464
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa132151