Rauha kanssanne

Anonyymi

Antakaa itsellenne rauha. Ette ole pelottavia, ette voittamattomia, olette vain lihaa ja verta, kuolevaisia. Älkää antako elokuvien, mainosten, ohjaajien ja treenikavereiden puheiden vaikuttaa luuloihinne. Oppikaa olemaan nöyriä. Uhmakkuus vastustajaa kohtaan on lapsellista, toimintakykyä alentavaa. Älkää olettako, että tiedätte harrastamastanne lajista kaiken, sillä aina oppii uutta ja vanhoja juttuja kannattaa kertailla. Muistakaa kokonaisvaltaisuus, nousujohteisuus, ratkaisukeskeisyys. Lajilla ja tyylisuunnalla ei ole mitään väliä.

3

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Halmeen Janne voittaa kaikki

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Väärin. Lajilla ja tyylisuunnalla on paljon väliä. Suurin osa on täyttä humpuukia. Pahinta humpuukia aikido, sen jälkeen ninjailut ja useimmat itsepuolustuslajit, joissa ei ole kunnollista otteluharjoitusta. Kilpakamppailuista taekwondo ja karate ovat menettäneet otteensa realismista. Itsepuolustuslajeissa kasvaa vain huonokuntoisia jossittelijoita.
      Useimmat kilpakamppailulajit kuitenkin toimivat omilla säännöillään ja vaikka sääntöjä karsittaisiin niin ne kasvattavat niin fyysisiä ja
      kovaksi keitettyjä ottelijoita, että pärjäävät myös ilman sääntöjä. Ja mitä sillä nyt on oikealle kamppailijalle mitään väliä, kuka hullu treenaisi 10 kertaa viikossa pärjätäkseen nakkikioskijonossa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      380
      2500
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      73
      1935
    3. 154
      1489
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1326
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1231
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      995
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      98
      926
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      872
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      870
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      843
    Aihe