Todella huono maine Iissä. Ollut iät ja ajat, toistakymmentä vuotta jo. Kaikki kirjoitukset vain haukkuvat Iitä ja ihmiset kauhistelee, jos paikasta edes puhuu ääneen esimerkiksi Oulussa.
Olutta kuluu kyllä mukavasti ja lasten ylläpito syö palkat, mutta onko kukaan aidosti onnellinen Iissä ?
Mitenköhän käy niille perheille, jotka asuu sähkölämmitteisissä taloissa, kun sähkölasku nousee yli 1000 euroon/kuukaudessa ?!
Vaikka olisi kuinka hyvät tulot niin päälle tulee jatkuvasti nousevat ruokakulut, sähkökulut, bensakulut, asuntolainojen lyhennykset korkoineen. Ei siinä asuntolainojen stressitestit auta enää, kun kaikkialla nousee hinnat ja palkoista tapellaan loppuelämä kaikilla aloilla.
Liian moni perhe asuu Iissä vain olosuhteiden pakosta eli joku on töissä siellä, niin koko perheen on pakko masentua sitten Iissä. Erityisesti lasten ja nuorten elämä valuu hukkaan Iissä. Heistähän tulee lähes automaattisesti mielenterveysongelmaisia tai päihdeongelmaisia.
Ne jotka eivät suostu muuttamaan Iihin, ajavat perävalot kiinni toisissaan Oulusta tai Kemistä asti, vaikka näillä bensakuluilla ei ole mitään mahdollisuutta entisajan pendelöintiin enää.
Mitään lähijunaahan ei oikeasti ole tulossa Oulu-Ii välille.
Lapset ovat varmaan vieläkin väistötiloissa ja väkivalta rehottaa kouluissa. Ammattitaitoista henkilökuntaa ei löydy mihinkään virkoihin. Palkkaavat ihan ketä sattuu hätätilanteeseensa. Kukaan ei taida jaksa Iitä, ei edes alkuperäiset Iiläiset itse.
Mitään oikeaa opiskelua tai työpaikkaa ei ole kenellekkään nuorelle kyllä sillä seudulla tiedossa. Asunnot tyhjenee kovaa vauhtia, millä siellä väkilukua pidetään yllä, ulkomaalaisillako ?
Eikö vanhemmilla ole mitään kiinnostusta jälkikasvunsa tulevaisuudesta tai ylipäänsä terveydestä, kun haluavat asua ja kasvattaa kakaralaumansa noin huonomaineisessa paikassa ?
Ihmeellisen voimakas ja negatiivinen maine Iissä, miten se on mahdollista...
Mikä Iitä oikein vaivaa ?!
10
1572
Vastaukset
- Anonyymi
Ainakin mitä porisin Tauskin ja Boris Beckerin kans, jotka muuten asuvat Iissä, niin kehuivat hienoksi paikaksi. Boris kehui Iisi-areenan mainioita treenitiloja. Tauski sanoi, että hän rakastaa Ii kivoja ihmisiä ja miljöötä!
- Anonyymi
Iistä pitäisi lopettaa Alko myymälä ja tehdä äkkiä kiertotie. Siellä on liikaa lestoja mutta hyvä niin että eivät tule Ouluun.
- Anonyymi
Aikanaan 1980-luvulla kävin koulua Rovaniemellä. Kun kerran saavuimme luokkakaverieni kanssa autolla Ouluun, kolme kaveriani kyykistyivät Kuivaniemen jälkeen auton istuimilla kyttyrään. Minä ihmettelin , että miksi te noin teitte, niin kaverit tuumasivat, jotta:" Heti kun tultiin Iin kunnan alueelle, niin koko Iin vittumaisuus iski niin pahasti koko kehoon ja hartioille, ettei muuta konstia ole kuin ottaa kyyry munasento." Sitten , kun oltiin päästy Haukiputaan puolelle Halosenniemeen, niin jätkät taas oikaisivat itsensä ja alkoivat rupattelemaan taas rattoisasti. Tämä kertomukseni lienee selittää paljon kokemaasi negatiivistä tunnelmaa.
Niin ja itse olen asunut koko ikäni Iissä ja kehoni on mennyt aivan kyttyrään. - Anonyymi
Vois laittaa venepaikat kuntoon niin kuntaan vois muuttaa vähän rikkaampiakin. Itellä oli hyttivene vuoden mutta potkuri raapi pohjaa venepaikassa. Kuntapomot ajattelee ettei Iihin isoveneiset muuta. Pohjoisemmassa Kemissäkin pidetään paikkoja pitempään auki ja mahtuu ajelemaan. Jokea kun ruoppaisi kirkolle asti niin saisi houkuttelevia venepaikkoja, joista voisi rahastaakin. Äskeisessä kaavoituskilpailussa olisin valinnut jonkin turistihoukuttimen, kuten vaikkapa Riverwoodin. Sellaista ei taida löytyä vieläkään kuin digitaalimaailmasta.
- Anonyymi
Ruoppaa se venepaikkasi omalla kustannuksellasi niin syväksi kuin haluat! Miksi iiläisten pitäisi sekin sinulle tehdä, mikä sinä luulet olevasi sitä vaatimaan? Itse täällä muutkin rehelliset omat huvinsa maksaa, loiset elävät muitten siivellä.
Niin kuin muuallakin!
- Anonyymi
Iin kehittymistä estää vahva vassarimiehitys kunnanvaltuustossa ja -hallituksessa.
- Anonyymi
Kepulaisethan ne siellä enimmistönä kaveraa keskenään. Ota vähän selvää
- Anonyymi
Ihan sairasta porukkaa siellä asuu. Osa näkee näkyjä eri julkkiksista jotka muka asuu siellä. Eräät suvut riitelee ja huijaa jatkuvasti.
- Anonyymi
Vassarit, ne vastarannankiiskit.
- Anonyymi
Siinäpä se viidettä vuotta makolaa käyvä kiljuu vassaria koska pelottaa sellaisten 'vassarien' ylivalta iissä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708