Isännöitsijän velvollisuudet asukkaita kohtaan?

Anonyymi

Eikö isännöitsijän velvollisuus ole vastata myös asukkaiden ja varsinkin huoneiston haltijoiden kysymyksiin, jotka liittyvät huoneiston ylläpitoon? Ei vastaa meidän taloyhtiön isännöintifirma sähköposteihin mitään. Ilmeisesti isännöintifirma ajattelee, ettei se ole asukkaiden palveluksessa, vaan vain taloyhtiön hallituksen palveluksessa.

Ongelma isännöintifirmojen kohdalla on se, ettei kuluttajansuojalaki koske niitä. Jos ei asiakaspalvelu kiinnosta, niin asukas ei voi tehdä mitään ja varsinkin, jos isännöitsijän passiivisuus ei kiinnosta edes taloyhtiön hallituksen pj:tä, niin ei ole mitään viranomaista, jolle asukas voisi tehdä kantelun, toisin kuin muiden yritysten kohdalla asian voi viedä esim. kuluttajariitalautakuntaan.

Kyse on huoneiston pikkutöistä, jotka voi tehdä itse, mutta pitäisi saada neuvoa, miten ne tehdään ja mitä voi tehdä. Kiinteistöhuoltofirmalla ei ole omia yhteystietoja, vaan isännöintifirma ja kiinteistöhuolto ovat yksi sama firma.

4

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Isännöitsijän valitsee taloyhtiön hallitus. Hallituksen valitsee yhtiökokous.
      Mene siis yhtiökokoukseen vaikuttamaan seuraavan hallituksen kokoonpanoon. Samoin voit esittää tämän isännöitsijän toimimattomuuden otettavaksi yhtiökokouksen esityslistalle. Sitten voit myös ehdottaa olla myöntämättä vastuuvapautta hallitukselle.
      Tänne ei kannata valittaa.

      • Anonyymi

        Isännöitsijöiden toimenkuvaan ei ymmärtääkseni kuulu hyvien eikä huonojen haltijoiden koulutus.

        Yhtiökokoukseen osallistuvat osakkaat, ei vuokraloiset.


    • Anonyymi

      Isännöitsijä ei ole mikään yleinen asumisen/korjaamisen/sisustamisen konsultti. Isännöitsijän tehtävä on hoitaa taloyhtiön hallinnollisia asioita. Ihan liian moni on täysin tietämätön isännöitsijän tehtävistä ja velvollisuuksista.

    • Anonyymi

      Eikö, kylläkö ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1944
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1690
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1306
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      67
      1244
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1008
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      906
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      903
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      107
      828
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    Aihe