Kannattaako formatoida NTFS:ksi, muistaakseni FAT 32 :iin ei voi siirtää yli 4Gb fiilejä?
Menettääkö formatoimisen jälkeen tilaa puikossa?
Sandisk ultra usb3 64 Gb
11
64
Vastaukset
- Anonyymi
Ei missään tapauksessa! Älä koske sen formaatiin jos haluat että se toimii!
- Anonyymi
Mikä siinä on että osaamattomilla ihmisillä hirvee hinku aina formatoida ja saada ongelmia.
- Anonyymi
exFAT on yleensä USB-tikuissa käytetty formaatti. Siinä voi käyttää myös suuria tiedostoja.
- Anonyymi
Lukee että puikon filsystem on FAT32.......miten sais tuon exFAT:in? RUFUS?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lukee että puikon filsystem on FAT32.......miten sais tuon exFAT:in? RUFUS?
Unohda Rufus!
Niitä formatoidessa. Oivat työkalut...
Linuxiin http://packages.linuxmint.com/pool/main/m/mintstick/
Windowsiin https://www.techspot.com/downloads/6582-hp-usb-disk-storage-format-tool.html - Anonyymi
Ei!!! se on tikun tuho!
- Anonyymi
Valehtelet, en ole itse törmännyt missään USB-tikkuihin joissa olisi valmiina exFAT-alustus!
- Anonyymi
Tikkusi on varmaan vanha, koska nykyään ne pn valmiiksi xFAT-formaatissa.
Ne on siksi siinä förmaatissa, että ne voidaan kaikilla systeemeillä lukea.
xFATin puutos on siinä, että se ei ota vastaan case sensitivejä tiedostonimiä.
Linux lukee ja kirjoittaa NTFS-osiot, mutta formatointia tulee välttää, varsinkin, jos käytetään myös windowsissa.
Mac lukee NTFS:n, mutta ei osaa kirjoittaa, vaan vaatii siihen erillisen lisä palikan.
Eräs tuttu tuhosi Kingstonen tikun formatoimalla sen Windowsilla.
Tikku meni Kirjoituskelvottomaan tilaan, eikä sitä voi enää mitenkään käsitellä.
Tikut ja etenkin muistikortit tulee formatoida siinä aitteessa ja siihen formaattiin, missä sitä käytetään.
Minulla on yksi vialliseksi mennyt SD-kortti. siinä on kuvia ja ne voi kopioida, mutta ei poistaa, eikä mitään lisätä. Formatointikaan ei onnistu. - Anonyymi
Minä olen ainakin formatoinut kaikki vanhat tikut ja muistikortit NTFS:siksi kaikki toimivat. Vielä Widows:silla !!
- Anonyymi
Kiitos vastauksista vaikka on sekavaa,
Minun tarkoitus on laittaa mun iso valokuvakansio tikulle mitä vois kuvia katsoa TV:n kautta. Minulla noin 6 vuotta vanha Sony TV johon voi laittaa tikun.
Tietääkö kukaan voiko siintä lukea FAT32 tai muita formaatteja?NTFS? - Anonyymi
Tikussas lkuke FAT32 ja siihen voi pistää yli 10g kansioita, mutta FAT32:een ei yleensö voi. Johtuisko salauksesta? Huomaa että kyseinen tikku ottaa yhteyttäö netiin, päivittää, että se tehtävä ensin aj sitten tiedot ja ei-saa päivittää käsky ineen. ei tosin turvallinen kun nettiin ottaa yhteyttä. Muita salauksia ei ole ellei itse duunaa.
Ei saa muttaa esim. ext4.ksi, kosk ahajottaa osan läppärin tuletusjärjestelmsätä. Yikut poideätän winukka formaatissa tai missä ne onkaan, ksoka winukan yljessä ubuntu.
ext4 salasanna ok () eri jttu) voi ostaa erikseen valmiina, tai teroittaa vahahlla koneella jonka sallii hajota.
tuuletuskotelon voi ostaa se tuulettaa, kun kone hajalla muten.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1486781MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635903Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884539NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1004466Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1614280Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941660- 4021556
- 821369
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301355Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411131