Jos olet saanut lapsia, olet äiti, ja se on työsi

Anonyymi

"Töihin löytyy aina sijainen, mutta äitejä on vain yksi."

Harva suree kuolinvuoteellaan sitä, kunpa olisi tehnyt vähän enemmän töitä. Moni suree menetettyä aikaa läheisten ja rakkaiden kanssa.

Käytännössä koko maailman historian, läpi kaikkien kulttuurien, naisilla on ollut yksi tehtävä yli muiden: jos olet saanut lapsia, olet äiti, ja se on työsi. Tämän oppi myös sinkkuna elänyt lähetystyöntekijä Amy Carmichael, kun Herra kutsui hänet aloittamaan orpokodin. Intialainen sananlasku sanoo: "Lapset sitovat jalat". Hän sai nopeasti huomata, että muut unelmat ja toiveet Intian tavoittamisesta sai jäädä lasten vuoksi sivuun. Et voi olla muualla, jos sinulla on tehtävää nyt juuri tässä.

Feministiliikkeen myötä naiset "vapautettiin" kodin orjuudesta. Monet naiset kuitenkin ihmettelevät, että oliko tämä sitä vapautta? Tehdä työtä jonkun muun (usein miehen) alaisuudessa, kun palvella omaa perhettään? Myydä aikansa toisen visioille ja unelmille, ja sivusta seurata omien lapsiensa kasvua? Mentiinkö tässä kaikessa liian pitkälle?

En sano, että voidaan palata ajassa takaisin, tai että kaikessa aina täytyykään. Mutta ehkä perspektiiviä tämä antaa. Äitiys oli ennen arvoasema. Se oli naisen elämän kohokohta ja siunaus. Näin Raamatun naiset osansa näkivät. Emme me Jeesuksen äitiäkään tunne, kuin äitiytensä kautta. Mutta silti tänä päivänä se on monille pakollinen paha, ja sen vaatimuksia pidetään rasittavina.

Ehkäpä me kristityt naiset voimme näyttää maailmalle toista viestiä? Että lapset ovat lahjoja, ja heidän kanssaan oleminen ja heihin panostaminen on etuoikeus ja siunaus. Raskasta se ajoittain on, mutta niinhän on kaikki hyvä elämässä. Ja miten edes Hengen hedelmä kasvaisi, jos et saisi arjessa tilaisuuksia osoittaa lempeyttä, kärsivällisyyttä ja itsehillintää?

"Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsehillintä. Näitä vastaan ei ole laki. Ne, jotka ovat Kristuksen Jeesuksen omia, ovat ristiinnaulinneet lihansa himoineen ja haluineen. Jos me Hengessä elämme, vaeltakaamme myös Hengessä."
Gal. 5:22‭-‬25

1

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yhteiskunta on rakennettu niin että kaikki vetävät kortensa kekoon, hyvinvointivaltio ei toimi äiti myytin mukaisesti vaan veronmaksajia tarvitaan että yhteiskuntaa voi pyörittää
      Sairaanhoito, koulut vanhustenhoito hoituu
      Työläisten verorahoilla rahoilla
      . Ja äiditkin tienaavat oman eläkkeensä ,
      Kyllä sitä on ehtinyt lapsista huolehtia työnkin ohella , ja kiva näin vanhempana olla eläkkeellä kun on tienannut sen ihan itse sen , ettei lasten tarvitse olla makselemaan mummojen ja pappojen elantoaan

      Nykyajan lapset ovat saaneet oppia tuntemaan isänsäkin koska molemmat jakavat kotityöt ja lapsen kasvatuksen tasavertaisesti .
      Joten ajat ovat muuttuneet ja ihmiset sen myötä,
      Ennen pärjättiin yhden palkalla , tänään se ei käy jos on lapsia niin molempien tienestit tarvitaan .
      Niin että isä on tänään yhtä tärkeä lapsille kun äitikin Ennen lapset eivät nähneet isäänsä niin usein kun nykyään , ja isät ovat mukana lasten harrastuksissa
      Niin että yhteiskunnan varat eivät tipu taivaalta vaan ainoastaan veroilla voi saada aikaan asioita mistä on hyötyä kaikille .
      Joten äiti myytti on jossain mennyt liian pitkälle , ei meillä äideillä ole nykyään tarvetta saada ylistystä siitä että on synnyttänyt lapsensa ja elättänyt heidät Ja rakastaa jokainen lapsiaan vaikka onkin ansiotyössä .
      Sitten kun näkee näitä ns kotiäitejä jotka valittavat eläkkeensä pienuudesta niin että heidän pitäisi saada yhtä paljon kuin äidin joka on ollut kaikki vuodet työssä hyvänä veronmaksajana .
      Ja työ virkistää ihmistä ja antaa uusia virikkeitä elämään , ja vahvan tunteen että on mukana omalla panoksellaan yhteiskunnassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      85
      7681
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      75
      7605
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      166
      6089
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      55
      4996
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4169
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3900
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3632
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3547
    9. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      23
      3472
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      104
      3252
    Aihe