Web-blogista bongattua...
http://helldesk.vuodatus.net/blog/6952/
Todella raivostuttavaa että pitää rekisteröityä johonkin palveluun ja sitten kaikki tiedot vuodetaan ulos.
Ehkäpä Suomi24 kerää myös sähköposti-osoitteita spammi tarkoituksessa?
Web-foorumit roskapostin lähteenä?
3
445
Vastaukset
- useita osoitteita
Tee spammiosoite tai anna suomi24:lle tänne tehty suomi24:n osoite...
Spammiä saat myös jos julkaiset osoitteesi millä tahansa sivulla, kokeile hakea googlella osoitettasi. - IronGuard
"7. Säännönmukaiset tietojen luovutukset ja tietojen siirto EU:n tai Euroopan talousalueen ulkopuolelle
Rekisterinpitäjä voi luovuttaa henkilötietoja suoramarkkinointitarkoituksiin, ellei jäsen ole sitä kieltänyt.Rekisterinpitäjä voi luovuttaa tietoja viranomaisille voimassa olevan lainsäädännön sallimissa ja velvoittavissa rajoissa. Tietoja ei luovuteta EU:n tai Euroopan talousalueen ulkopuolelle.
Rekisterinpitäjä voi julkaista palvelukohtaisesti sellaisia jäsenen henkilötietoja, joiden julkaisemiseen jäsen on kyseisessä palvelussa antanut sähköisesti tai muulla tavoin suostumuksensa.
Rekisterinpitäjä voi jäsenen suostumuksella julkaista jäsenen sähköpostiosoitetiedot kirjallisessa tai sähköisessä luettelossa taikka kansallisessa tai kansainvälisessä hakemistopalvelussa."
Lähde: http://www.suomi24.fi/opastus/rekisteriseloste/
Jokainen käyttäjä voi kieltää tietojen käyttämisen markkinointiin.- Nurin
On itseasiassa nurinkurista, etta lahtokohtana pidetaan rekisterinpitajien ym. vastaavien tahojen oikeutta jakaa eteenpain maksutta ja usein maksusta yksityishenkiloiden tietoja, ellei ko. henkilo ole nimenomaan ja ERIKSEEN ilmottanut vastustavansa tietojenluovutusta. Ja 'tietenkin' tama mahdollisuus ilmoitetaan jossakin lomakkeen osassa liki lukukelvottoman pienella tekstilla.
Lisaksi useissa tapauksissa tama vaaditaan tehtavaksi kirjallisesti ja kirjeitse ilman, etta edes e-mail riittaisi, puhumattakaan etta paperilla tai netissa taytettavassa lomakkeessa olisi varattuna asiaankuuluva ruksattava kohta, jossa myontymyksensa tai kieltonsa voisi valittomasti ilman lisatoimenpiteita ilmoittaa.
Asian tulisi olla taysin painvastoin. Eli mikali nama lukuisat eri tahot eivat ole (erikseen ja kirjallisesti) pyytaneet ja saaneet tietojenluovutukseen oikeuttavaa lupaa heilla ei myoskaan olisi siihen oikeutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774592- 1801837
- 1241540
- 351016
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️16981- 103930
- 78913
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78842- 45807
- 4798