Alan vyötä kiristämään oikeasti. Ostin kaasuliesin ja kaasupullot ostan tokmnnilta. Hyvästi veden ja kahvinkeittimet ja tetrvetuloa pannukahvit. Suihku ja sähkö kiuas vaihtuu ulkosaunaa ja pesuihin. Jääkaappia pienennän vähäsen, sisä wc on nyt ja jatkossakin käytössä. Ja astian pesukonr myös toki sekin pika ohjelmassa kuten myös pyykinpesukone 30minsan pika ohjelmalla. Meillä on 1997 asennettu sähkökattila, kysyin tarjouksia maalämmöstä hinta pyöri siinä 14 000e pystyn aikasintaan hankkimaan maalämmön taloon vuonna 2025. Mäölämpö on 70% halvempi lämmitys muoto kun sähkökattila.
Pelottaa tulevan talven sähkölaskut
Anonyymi
371982
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Nuukan elämä on surkeaa. Antaa palaa, kerranhan täällä ollaan. Nautitaan niin kauan kuin voidaan, sota voi alkaa koska vain.
Sentään taas on raja auki ja saadaan melkeen ilmasta bensaa
Ei hätää , kyllä Virheät ja Vasemmisto hankkii keinot sähköpulaan.. istutaan pimeässä ja palellaan talvella. Niin se kesää outtellessa aika kuluu..syö näkkäriä ja lunta.
Toivotaan että siirtohinnatkin nelinkertaistaavat, köyhän valittaminen on aina sulosointua rikkaan korvissa.!
Sanna K lupasi kompensoida köyhille sähkölaskuu mutta toi alkuperäinen kysymys niin Miikkan ja Martinin vinkit on yleensä aika vekkuleja (ensimmäiset 20min). Kannattaa ensin katsoa toi kun Fortum huijattiin Uniperiin. 8000€/kotitalous kuulostaa vähän kalliilta mutta kait siinä jokin funktio on🥴
https://www.youtube.com/watch?v=uwDK6z99KwY
https://www.youtube.com/watch?v=u7keWheJj-k
Kylläpä kirjoitukset menee taas ylilyönteihin esimerkiksi Mikä on köyhä ihminen ja mikä on rikas
Meillä kans suorasähkölämmitys, mutta on onneksi tulisijoja ja metsää vähän. Lämmitetään puulla päivittäin, ei tarvitse pattereita pitää päällä talvellakaan. Toki lattialämmitys on aina päällä kylpyhuoneessa. Lämminvesivaraaja ja liesi kovimmat sähkösyöpöt. Mutta kyllä pelottaa tuleva. Työpaikkaa yritän lähempää löytää, kun ei ole järkeä enää kulkea toisella paikkakunnalla. Muuttoakin mietitty. Syrjäkylien asukkaille nämä hinnanousut on jo kuolinisku. Nytkin jo kädestä suuhun, vaikka säästeliäästi eletty.
Kuhmo Oyllä huutava pula työntekijöistä ja rakennus hommia sahan alueella paljon. Kannattaa kysellä...??
Palkkakin on hyvä, suosittelen lämpimästi.
9e/h
Ihmettelen miksi ei otettu sinne tolkun kaveria oppisopimukseen, jos kerran pula on kova. Siinäpä menettivät ahkeran miehen toisaalle sitten.
Meillä on vuolukivi uuni ja sähköoatterit, eikä olla todellakaan laittamassa mitään sähköpattereita päälle! On se kyllä loisto homma että 2020-luvun Suomessa saa pelätä sähkölaskuu! Ei tälläsiä murheita ollut 2000 luvun alussa. Muistan kun meidän pienelle kylälle tuli sähköt taloon vuonna 1972 ja oltiin tosi innoissaan. Näin maailma pyörii täysin väärään suuntaan kun se voisi pyöriä oikeeseen suuntaa... ..
9€ on kyllä kova sana, vähempikin riittäisi. Tälläisenä aikana, kaikkien pitää osallistua säästötalkoisiin.
Kaikki alkoi nousta heti, kun innostuttiin Natoon menosta...
Näin korsukaverien kanssa tuumittiin...
Nuukana on hyvä olla koska sillon myös osaa vaurastua ainaskin jonkin verran kun sellanen joka laittaa palkan menemään samantien!
Muaki pelottaa 😬😬😬😬😬😬😬
Sähkön hinnannousu voi omakotiasujalle olla mehukas. Esimerkkejä hinnasta 15 000 kWh vuosikulutuksella.
5 snt/kWh * 15 000 kWh = 750 €
10 snt/kWh * 15 000 kWh = 1500 €
15 snt/kWh * 15 000 kWh = 2250 €
20 snt/kWh * 15 000 kWh = 3000 €
25 snt/kWh * 15 000 kWh = 3750 €
30 snt/kWh * 15 000 kWh = 4500 €
siirto
Ei makseta minun palkalla enää tuommoisia sähkölaskuja. Kai se täytyy kulujen pienentämiseksi viimein tinder ladata, ensitreffit alttarilla ja samankaton alle.
Laskin+pikaisesti,+että+500+%+nousee+sähkön+hinta+minulla.+Kohta+on+muutettava+sen+rikkinäisen+veneen+alle.+Näkee+ainakin+tähtitaivaan+yöllä...
Siinä tulee mieleen pakotteet ja NATO...
Pressa+sanoi,+että+Natoa+kannatta+80%+Suomen+kansasta...
Miksi+sitten+valitamme+sähkölaskusta...===
Kyllöhän se pelottaa ku aikasemmin on ollut 700 euroa kk sähkö nii mitä se on sit tulevana talvena? 1400??? :|
Suomalaisten tileillä makaa suuri määrä miljardeja, mitkä hallitus haluaa keinolla millä hyvänsä jaettavaksi mamuille.
Paula Lehtomäki Sofi Oksanen IS
(kannattaa googlettaa)
Iltalehti Krimin valtaus 2014 Kultaranta keskustelut:
"Kansanedustaja Paula Lehtomäki otti kantaa keskustelun teemaan "karhun heräämisestä". Lehtomäki kysyi, miksi (Venäjän) "karhu heräsi".
- Mentiinkö sen pesälle ja herätettiin se, vai onko kevät tullut ja sillä on vain nälkä, Lehtomäki muotoili.
Odotelkaa ootelkaa kyllä körttiläis kepu valtionvarain ministeri Saarikko putkahtaa paikalle, ja pelastaa homman. Vaalit on tulossa, ja kepun äänestäjät kadoksissa. Johan se lupasi pari viikkoa sitten tukea kaikkia suurlapsi perheitä, ylimääräisillä lapsilisillä. Kyllä se siitä, luotetaan vaan kepuun.
En tarvitse sähköä sen pahemmin, talo lämpiää nunnauunilla, keittiössä on kaasuliesit, aurinkopaneelit talon katolla jolla pyörii televisiot ja tietokoneen ja puhelimen lataukset. Eihän tässä paljo järkee ole että ihmiset joutuu pelkää sähkölaskuista, mutta elämä pitää muokata siten ettei niitä sähkölaskuja tarvii pelätä.
Kyllä teillä ei ole mitään hätäpäivää olette omavaraisia Näin se pitää olla niinku ennen vanhaan ei ole riippuvainen toisten toilailuista..
Kuhmolaiset on niin pihiä muutenkin että ei varmaan tunnu missään teen safkat kotona eräskin kirjoittaa...kuoleva kylä on eläkeläiset vaan riemulla oottaa aina minä liike menee nurin..nääs eläke on varmaa tuloa kuka sellaisen saa.kytätään vaan naapureita miten menee.ja toivotaan pahinta sitten riemuitaan kun joku myy talonsa ..jippii..
Raitistukaa niin alkaa sitä rahaa jäämään sähkölaskuunkin. Ihme kitinää jos muutaman satasen kuukaudessa sähkölasku kasvaa. Viinaan ja tupakkaan pistetään surutta rahaa, ei tunnu missään.
Kyllä on syytäki pelätä ei noi sähkö alv paljo lompakon nyörtä helpota vielä yhtään
Käyttääkö kaupungin jäähallia kukaan? Twitterissä on ruvettu kyselemään että onko tähän varauduttu...
VTT selvitti vuonna 2013-2015 suomalaisten jäähallien energiankulutusta 54 hallin otoksella. Mediaanikulutus oli 924 MWh/a. Jos sähkön keskihinta on ensi talvena 500 €/MWh tulee tästä n. 500 k€ sähkölasku kunnalle.
Köyhät miettii hintoja
No Minkälainen Veijari itse olet
Pakko on miettiä köyhän ja köyhänä pysyn niin kauan kuin sairaanhoitajan töitä teen. Ei ainakaan minun palkka riitä tähän elämiseen, vaikka visusti elänyt aina. Ei mene rahaa tupakointiin tai viinaan, mutta silti on tiukkaa saati sitten kun kaikkien hinta nousee, mutta palkka on sama.
Moni nainen siirtyy aikuisviihdealalle ja ei kadu.