Tekeekö keittiö firmat ns "avaimet käteen" eli keittiörempassahan pitää tehdä myös sähkö että putkitöitä. Tekevätkö keittiön kokonaan valmiiksi... ja hankkivat esim. .ap koneen ja jääkaapin ja lieden.. ja asentavat ne paikoillee ja tietty uudet lamput
Remppaa pukkaaa
1
108
Vastaukset
- Anonyymi
Rahalla saa ostettua tuotteita ja palveluita. Jopa keittiöremontin "avaimet käteen"
Keittiöitä myyvät liikkeet eivät ehkä tällaisesta innostu, mutta asuntoremontteja tekeville yrityksille tällainen on normikauraa. Osa kykenee jopa hoitamaan keittiösuunnittelunkin - jopa näiden keittiömyymälöiden puolivillaisia suunnitelmia paremmin!
Merkittävimmät kysymykset ovat
1) paljonko rahaa käytettävissä
2) millaisen keittiön haluat (ratkaisut, materiaalit kodinkoneet)
3) riittääkö raha siihen, mitä haluat?
Kohta 3 tarkoittaa, että jos haluat jonkín lehden tai asuntomessokohteen ratkaisut, niin tarvittava budjetti saattaa olla 50 000 €.
Sitä paremmin homma hoituu, mitä tarkemmin tiedät jo ennalta, mitä tarvitaan. Sitten vaan toiveet paperille ja tarjouspyyntöjä lähettämään. Niitä pitää olla ainakin puolen tusinaa, koska kaikkiin ei kuitenkaan tule vastausta tai aikataulu venyy liian pitkälle tulevaisuuteen.
Jos tarvittavat työt on sovittu tarkasti ennalta JA on myös selvitetty, miten putkiasennukset yms. saadaan tehtyä (avataan kalusteiden sokkeleita tarvittaessa, että nähdään, miten putkivedot on tehty yms), niin sitten budjettikin pitää kutinsa.
Tosin ihan viimeistä roposta myöten ei kannata rahaa laittaa kiinni - remonteissa täytyy aina pitää pelivaraa ikävien yllätysten varalta. Voi olla jotain vaikka talossa tehtynä PÄVI ja se pitää tässä sivussa korjata. Erittäin huono idea on myös ruveta arpomaan jo työn ollessa käynnissä, että eiku mä haluunkin tätä eikä tota vai olisiko sittenkin....
BTW, jos keittiön koko&sijanti muuttuu yhtään, niin voi tulla tarve uusia lattiamateriaalikin. Lattian pitamateriaaliahan ei yleensä ole asennettu kalusteiden alle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3795209Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1841805Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3531788- 1151029
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl5984- 27887
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h51747- 65725
Oishan se coolia
Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️54688- 35658