Puutteellista markkinointia

Anonyymi

Viime aikoina on silmään pistänyt ilmoittelutyyli jossa on ylimalkainen ilmoitus esim. paikallislehdessä ja tiedot tapahtumasta tai tapahtumapaikan osoite puuttuvat ja loppukommenttina on että katso tarkemmat tiedot nettisivulta tai facebookista.
Nyt on menty markkinoinnissa todella väärään suuntaan, koska vielä on paljon ihmisiä jotka eivät käytä tietokonetta ja vaikka sen taitaisikin niin olisihan se kätevämpää ja nopeampaa lukea se suoraan siitä ilmoituksesta. Itsellä ainakin tulee monta kertaa ajatus että pitäkää tapahtumanne jos ette arvosta yleisöänne niin paljon että ilmoittaisitte siten että pääasiat tulevat ilmoituksessa selkeästi esiin ja asia ymmärretyksi ilman tietokoneella pläräystä. Vaikka tietoyhteiskunta valtaa alaa niin aina kannattaa muistaa se osa ihmisistä jotka eivät osaa konetta käyttää tai sitä ei ole. Matkailupuolella tämä olisi erityisen tärkeää ja mahdollisten asiakkaiden positiivista huomioimista.

2

839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paikallislehdessä ilmoittaminen maksaa sitä enemmän mitä suurempi ilmoitus. Monilla ilmoittajilla ei välttämättä ole kykyä tai halua maksaa markkinoinnista. Tapahtumakin tulisi saada hoidettua ensisijaisesti ilmaisella työvoimalla, talkoilla. Paljonko kannustaa tehdä ilta yötä myöten palkatonta työtä, jos korvauksena olisi tiedossa surkuhupaisa vapaalippu seuraavalle illalle.

    • Anonyymi

      Talkootyöhän on vapaaehtoista. Jos talkoohengellä mukaan lähtee niin on selvää että palkkaa siitä ei saa eikä varmaan moni odotakaan. Vapaalippu otetaan ilolla vastaan jos sellaisen saa. Pikkuisen parempi informaatio ei maltaita maksa jos pari riviä uhraa oleelliselle tiedolle. Netti-osoitteen ilmoittaminen siitä huolimatta tarpeellinen jos joku haluaa tai on mahdollisuus sieltä lisäteietoa etsiä. Tapahtuman osoite ainakin olis ensisijaisen tärkeä tieto. Pelkkä nimi ei kaikille kerro edes millä paikkakunnalla ollaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      129
      3165
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      97
      2513
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      53
      2368
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      88
      2297
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      2056
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      25
      1577
    7. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1330
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1317
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1138
    10. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1127
    Aihe