Viime aikoina on silmään pistänyt ilmoittelutyyli jossa on ylimalkainen ilmoitus esim. paikallislehdessä ja tiedot tapahtumasta tai tapahtumapaikan osoite puuttuvat ja loppukommenttina on että katso tarkemmat tiedot nettisivulta tai facebookista.
Nyt on menty markkinoinnissa todella väärään suuntaan, koska vielä on paljon ihmisiä jotka eivät käytä tietokonetta ja vaikka sen taitaisikin niin olisihan se kätevämpää ja nopeampaa lukea se suoraan siitä ilmoituksesta. Itsellä ainakin tulee monta kertaa ajatus että pitäkää tapahtumanne jos ette arvosta yleisöänne niin paljon että ilmoittaisitte siten että pääasiat tulevat ilmoituksessa selkeästi esiin ja asia ymmärretyksi ilman tietokoneella pläräystä. Vaikka tietoyhteiskunta valtaa alaa niin aina kannattaa muistaa se osa ihmisistä jotka eivät osaa konetta käyttää tai sitä ei ole. Matkailupuolella tämä olisi erityisen tärkeää ja mahdollisten asiakkaiden positiivista huomioimista.
Puutteellista markkinointia
2
825
Vastaukset
- Anonyymi
Paikallislehdessä ilmoittaminen maksaa sitä enemmän mitä suurempi ilmoitus. Monilla ilmoittajilla ei välttämättä ole kykyä tai halua maksaa markkinoinnista. Tapahtumakin tulisi saada hoidettua ensisijaisesti ilmaisella työvoimalla, talkoilla. Paljonko kannustaa tehdä ilta yötä myöten palkatonta työtä, jos korvauksena olisi tiedossa surkuhupaisa vapaalippu seuraavalle illalle.
- Anonyymi
Talkootyöhän on vapaaehtoista. Jos talkoohengellä mukaan lähtee niin on selvää että palkkaa siitä ei saa eikä varmaan moni odotakaan. Vapaalippu otetaan ilolla vastaan jos sellaisen saa. Pikkuisen parempi informaatio ei maltaita maksa jos pari riviä uhraa oleelliselle tiedolle. Netti-osoitteen ilmoittaminen siitä huolimatta tarpeellinen jos joku haluaa tai on mahdollisuus sieltä lisäteietoa etsiä. Tapahtuman osoite ainakin olis ensisijaisen tärkeä tieto. Pelkkä nimi ei kaikille kerro edes millä paikkakunnalla ollaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä17911622- 298164
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586086Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1705043- 314807
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai404411Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1074313- 1093734
- 803300
- 481801