kuristava tunne kaulassa

Anonyymi

hei.minulla on todella ikeäntyyppinen tyyppinen vaiva "kuristava tunne kaulassa".koko oireilu alkoi noin 4kk sitten.kaikki alkoi tuntemuksella että t-paidan kaulukset ahdistaa kaulalla.tämän jälkeen alkoi "kuristaa" kaulassa ja tuntui ettei pysty hengittämään kunnolla.ohjauduin tk hätä päivystykseen jossa otettiin keuhkokuva,täydellinen verenkuva,astmatesti ja annettiin avaavaa höyryä.kaikki nämä oli ok sekä happisaturaatio mitattiin josta ilmeni että happi kulkee hengityksen kautta 100%.lääkäri totesi että närästyksen jälkioireena kurkkuputki/ruokatorvi on tulehtunut (vaikka tulehdusarvot olivat nollilla) joka aiheittaisu kuristavan tunteen kaulalla.lääkäri määräsi lääkkeen ESOMEPRAZOL ORION 40MG kuukauden kuuri.lätkin näitä lääkkeitä kuukauden nassuun,aluksi lääke tuntui vähän helpottavaa vaikutusta mutta ei mennyt viikkoakaan niin sama kuristus kaulalla palasi.olen yrittänyt erilaisia särkylääkkeitä joilla ei ole minkäänlaista vaikutusta.kylmä eli mehujään syöminen vähän helpottaa mutta ei vie tunnetta kokonaan pois.seuraavalla viikolla tuntuu että olisin jo vähän voiton puolella koska kuristavaa tunnetta ei ole tuntunut koko viikkoon.sitten meni saunassa käymään ja tämä oli ilmeisesti virhe.vähän aikaa oltuani 90 asteen saunassa tunsin että en saa henkeä ja poistuin saunasta jonka jälkeen oire pahani entiseltään.hakeuduin jälleen kerran TK vastaanotolle.jossa tehtiin jälleen kerran noi kaikki edellä mainitut kokeet ja tulokset täysin samat.KAIKKI KUNNOSSA.sain tällöin puhutettua lääkäriltä antibioottikuurin KEFEX 750mg ja siihen kylkeen kortisoni kuurin PREDNISOLON 40MG.varasimme myös ajan kaulan ultraus kuvaan.sitten kävin kaulan ultrassa joka oli täysin normaali.mitään ylimäärästä kaulassa ei havaittu.kilpirauhanen normaali.söin kuurin noita kaikkia kolmea lääkettä ja pientä helpotusta tuntui HETKEN mutta oire jälleen paheni ja pysyy tällä hetkellä ennallaan.kävin myös MEHILÄISEN erikoislääkärin vastaanotolla joka huonolla suomella totesi että stressi aiheuttaa tämän (minulla ei ole stressiä) että sulla kaikki arvot kunnossa,ei hätää sinulla.mihinkään jatkotutkimuksiin hän ei laittanut minulle lähetettä ja jäin vaivani kanssa oman onneni nojaan.osaisiko joku neuvoa mitä minun kannaisi tehdä?

5

5566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuttavalla myös kuristavaa tunnetta meni ohi ajan kanssa, ahdistus laukaisi.

    • Anonyymi

      Minulla on samanlainen oire. Johtuu neurologisesta liikehäiriösairaudesta nimeltä dystonia. Lihakset supistuvat tahdosta riippumatta ja saavat aikaan virheasentoja, pakkoliikkeitä, kramppeja ym. Jos et vielä ole saanut diagnoosia, suosittelisin hakeutumaan neurologille ja ainakin selvittämään onko kyseessä dystonia. On harvinainen sairaus, eikä monikaan tunne tätä mutta sitä voidaan hoitaa tai ainakin lievittää oireita.

    • Anonyymi

      ai aloittajalla ei ole stressiä vaan muuten vaan on ahdistunut kaulasta. Tuo on juurikin stressiä. ja juoksee lääkärillä ihan turhaan.

    • Anonyymi

      pallini kutiaa erityisen paljon eikä rapasutus auta. johtuukohan tämä samasta

      • Anonyymi

        Johtuu siitä kun ei ole päässyt tyhjentämään palleja, alkaa pallit kutiaan ja ahdistamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      218
      3174
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      307
      2774
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1798
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      55
      1705
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      42
      1575
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1366
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1300
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1270
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      422
      1260
    10. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1259
    Aihe