60-80 luvun omakotitaloja näyttäisi olevan melko paljon tarjolla 100000-200000 euron hintaan. Hinta ei olisi sinällään paha, mutta ottaen huomioon tuonaikaiset rakenneratkaisut riskirakenteineen kannattaako noita ostaa tai edes remontoida? Tekeekö noilla 10-20 vuoden päästä enää mitään?
60-80 luvun omakotitalo
Anonyymi
16133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tekee.
Vanhoissa 60-80 luvun taloissa on lähes varmuudella kosteusvaurioita. Ongelmia mm. salaojissa, vedeneristyksissä, täyttömaan laadussa, jne.
Vaikkei olisi vaurioitakaan, niin KPH vesieristyksillä ja salaojilla olisi jo käyttötunnit loppu JOS niitä ikinä olisi asennettukaan. Yleensä ei ole, joten siirrytään kohtaan "kosteusvaurion korjaus".
Satkun budjetilla pääsee hyvään alkuun....
60-luvun taloissa nämä korjaukset on jo tehty, tietysti ei kaikissa. Jokainen talo on yksilö, on turha yleistää.
Ja jos on yhtäkään maanvastaista seinää voi olla varma, ettei niissä ole toimivaa vedeneristystä.
Maanvastaiset seinät ovat melko harvinaisia. Ei ole pakko ostaa sellaista taloa jos pelottaa.
Itse sanoisin, että esim. rinnetonteilla ne on melko yleisiä. Joo, ei ole pakko ostaa, mutta ei oikein naurata kun jossain olisi asuttava ja vuokra-asuntotarjonta on kaupungin paskimpia lääviä huippuhinnoilla ja asuntotarjonta pelkkää käyttöikänsä loppupäässä olevaa riskirakennetta.
Jos 60-luvun talo on remontoitu 90-luvulla, niin nyt alkaa olla aika jo toiselle remonttikierrokselle.
Entäs valesokkelit? Niiden väistely aika haastavaa tässä ikäluokassa. Tai saa vaihtokaupassa puukoolatun lattia tai kellarin maanvastaisine seinineen.
Ote Kalevalasta: Kullervo Kalervon poika, syntymässä säikähtänyt. Näki kauhut kaikkialla, menninkäiset mönkimässä ...
Koko maa on yhtä hometalojen, riskirakenteiden ja sisäilmaogelmien väistelyä. YHTÄKÄÄN kunnolla rakennettua omakotitaloa tai muutakaan täysjärkistä asumisratkaisua ei ole tarjolla.
Useamman sisäilmaongelmaisen hevonpaska-asunnon jälkeen alkaa vaikuttaa todennäköiselle, ettei seuraavallakaan tee mitään.
Onko Sinulla ravihevosia? Kuulostaa että on koska hevonpaskaa ei ole joka paikassa.
Pessimisti ei pety koskaan, se on sinullekin hyvä.
Mitä tekemistä pessimismillä on tarjonnan kanssa?
Suomalainen rakentaminen on sellaista kuraa, että jopa muutaman vuoden vanhoissa taloissa voi edelleen puuttua kapillaarikatkot, olla puutteita salaojissa, patolevyt väärin asennettu, jne. 60-80 luvun taloissa voi olla lähes varma ettei mitään noista ole tehty kunnolla.
Ostamalla valmiin omakotitalon ei tiedä koskaan mitä saa riippumattaa siitä minkä ikäinen rakennus on. Kunnollisen saa vain rakentamalla itse.