Voisko tämmöinen idea toimia.

Anonyymi

Karkeasti sanottuna: polkupyörällä ajaessa pyöritetään generaattoria, josta virta menee akkuun, ja siitä sähkömoottoriin. Sen voimalla eteenpäin.

7

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo olet keksinyt ikiliikkujan -hienoa.

    • Anonyymi

      Kyllä se toimii, mutta hyötysuhde saattaa kyllä syödä osan tuottamastasi energiasta. Varsinkin jos välivarastona on akku, katoaa lataamiseen turhaan energiaa. Ilman välivarastointia hyötysuhde nousee jonnekin 70.. 90% tuntumaan eli kun poljet 50W teholla - saat moottoristasi tehoa n. 45W maksimissaan.
      Akun lataamishäviö on karkeasti verrannollinen latausaikaan jos teho pidetään vakiona. Eli jos lataat lyijyakkua esim. 12W teholla (1A, 12V) 14h, saat 12W tehollista käyttöaikaa n. 10h. Eli hukkuu 10/14 = 0,71 hyötysuhteella tehoa. Akkutyyppikin vaikuttaa mutta hukkaan menee joka tapauksessa energiaa.
      Tehohukka kertautuu sitten kaikissa vaiheissa, eli 0,9 * 0,7 = 0.6.. reilu puolet energiasta jää käyttöön. Eikä tässä ole huomioitu vielä mitään johtohäviöitä - ne tosin ovat oikein mitoitetussa systeemissä melko vähäisiä ja voitanee jättää huomiotta?

    • Anonyymi

      Toimii se. poljet akkuun virtaa 10h ja sitten ajat sähköllä 1h. Paljon pidemmälle kuitenkin pääsisit, kun polkisit vaan sitä perinteistä fillaria eteenpäin.

      Joku aurinkokenno pakkarille, niin voisi olla jotain ilmaisen energian tuntua, kun pääsisi kerran viikossa pyörähtämään kyläkaupalla.

    • Anonyymi

      Jos vielä laittaa tuulivoimalan fillariin niin akku latautuu todella nopeasti.

      • Anonyymi

        Niin, ja jos on napadynamo, niin laita valokenno valon eteen lataamaan akkua.


    • Anonyymi

      https://verkkokauppa.saaristotekniikka.com/product/311/2kw-48vac-kestomagneetti-generaattori

      Laittais tuommosen matalakierroksisen generaattorin johonki polkuvehkeeseen. Varmaan kaverin kanssa jaksaa pyörittää tuommosta alle 10 kierrosta sekunnissa. Sitte siihen tuo sähkömoottori.

      https://www.tuontitukku.fi/pienkone-vene-ja-varaosa/sahkomoottori-48v-1000w-honda-type-e-kit-sahkoista-monkija--crossi/p/6438471000788/#description

      • Anonyymi

        Ihmisestä saa ehkä hetkellisesti otettua 300W tehon mutta vähänkään pidempiaikaiseen suoritukseen 50W on lähempänä. Nurkissa olisi enskan 200W kolmivaihemagneetto. Sen voisi laakeroida ja laittaa fillarin perään, joutuessaan sitten polkisi sähköä mökin akkuihin, kun aurinko ei paista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1567
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      12
      1450
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1390
    4. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      69
      1250
    5. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      99
      1164
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1150
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      257
      972
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      961
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      925
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      897
    Aihe