Karkeasti sanottuna: polkupyörällä ajaessa pyöritetään generaattoria, josta virta menee akkuun, ja siitä sähkömoottoriin. Sen voimalla eteenpäin.
Voisko tämmöinen idea toimia.
Anonyymi
7226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joo olet keksinyt ikiliikkujan -hienoa.
Kyllä+se+toimii,+mutta+hyötysuhde+saattaa+kyllä+syödä+osan+tuottamastasi+energiasta.+Varsinkin+jos+välivarastona+on+akku,+katoaa+lataamiseen+turhaan+energiaa.+Ilman+välivarastointia+hyötysuhde+nousee+jonnekin+70..+90%+tuntumaan+eli+kun+poljet+50W+teholla+-+saat+moottoristasi+tehoa+n.+45W+maksimissaan.
++Akun+lataamishäviö+on+karkeasti+verrannollinen+latausaikaan+jos+teho+pidetään+vakiona.+Eli+jos+lataat+lyijyakkua+esim.+12W+teholla+(1A,+12V)+14h,+saat+12W+tehollista+käyttöaikaa+n.+10h.+Eli+hukkuu+10/14+=+0,71+hyötysuhteella+tehoa.+Akkutyyppikin+vaikuttaa+mutta+hukkaan+menee+joka+tapauksessa+energiaa.+
++Tehohukka+kertautuu+sitten+kaikissa+vaiheissa,+eli+0,9+*+0,7+=+0.6..+reilu+puolet+energiasta+jää+käyttöön.+Eikä+tässä+ole+huomioitu+vielä+mitään+johtohäviöitä+-+ne+tosin+ovat+oikein+mitoitetussa+systeemissä+melko+vähäisiä+ja+voitanee+jättää+huomiotta?
Toimii se. poljet akkuun virtaa 10h ja sitten ajat sähköllä 1h. Paljon pidemmälle kuitenkin pääsisit, kun polkisit vaan sitä perinteistä fillaria eteenpäin.
Joku aurinkokenno pakkarille, niin voisi olla jotain ilmaisen energian tuntua, kun pääsisi kerran viikossa pyörähtämään kyläkaupalla.
Jos vielä laittaa tuulivoimalan fillariin niin akku latautuu todella nopeasti.
Niin, ja jos on napadynamo, niin laita valokenno valon eteen lataamaan akkua.
https://verkkokauppa.saaristotekniikka.com/product/311/2kw-48vac-kestomagneetti-generaattori
Laittais tuommosen matalakierroksisen generaattorin johonki polkuvehkeeseen. Varmaan kaverin kanssa jaksaa pyörittää tuommosta alle 10 kierrosta sekunnissa. Sitte siihen tuo sähkömoottori.
https://www.tuontitukku.fi/pienkone-vene-ja-varaosa/sahkomoottori-48v-1000w-honda-type-e-kit-sahkoista-monkija--crossi/p/6438471000788/#description
Ihmisestä saa ehkä hetkellisesti otettua 300W tehon mutta vähänkään pidempiaikaiseen suoritukseen 50W on lähempänä. Nurkissa olisi enskan 200W kolmivaihemagneetto. Sen voisi laakeroida ja laittaa fillarin perään, joutuessaan sitten polkisi sähköä mökin akkuihin, kun aurinko ei paista.