Ongelmana on 90 luvun alussa rakennetun mökin imeytyskenttä, tai tarkemmin sanottuna tarkastuskaivo. Sitä ei siis löydy. Onko tuolloin ollut mahdollista tehdä imeytyskenttä ilman kaivoa? Sinne menee harmaat vedet keittiöstä ja saunasta. Tiedossa on että mahdollista kaivoa ei ole ainakaan huollettu koko aikana. Nyt kun suvun mökki on omassa omistuksessa, niin kaikenlaista huoltotoimenpidettä pitäisi suorittaa. Aikaisemmat omistajat kuolleet, piirustuksista ja rakennusaikaisista kuvista ei apua.
Loogisista paikoista olen rautakangilla ja pistolapiolla käynyt tökkimässä. Piha kovin sammaleista niin mahdollinen kaivonkansi on hyvin peittynyt. Olisiko vinkkiä mistä päin lähteä vielä etsimään? Mistä/miten kaukaa tarkastuskaivon pitäisi löytyä rakennuksesta? Rakennuslupapiirustukset ym. tosiaan löytyy mutta niissä ei mitään mainintaa harmaavesien johtamisesta. Viemärit vielä vetää, mutta hieman huolettaa kun 30 vuotta olleet huoltamatta.
Imeytyskentän tarkastuskaivon etsiminen
Anonyymi
0
90
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265676
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai984876Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404834Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3952459- 1312380
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv42032- 1151975
- 2561637
- 3831397
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601243