Seuraava vuosi vielä 4,99senttiä/kwh sitten on eri hinnat

Anonyymi

Vielä mennään ensi heinäkuuhun vanhalla sopparilla. Siirtoineen hinta 7,33senttiä/kwh. Suht halpaa. Omakotitalo ja maalämpö. Sähkölasku nyt 70-120euroa kuussa. Sisältäen sähköauton latauksen.

Mielenkiintoista nähdä monta sataa menee sähkölaskuun vuoden jälkeen. Olisiko ensi kesänä sähkö jo euron/kwh? Siinä voikin sitten alkaa vaihtamaan takaisin bensa autoon😂

Toisaalta sähköautolla ajo tulee halvaksi kun on vapaa autoetu ja siitä saa sen -290e edelleen vs bensa kuukausittain verotusarvosta.

Ihan tyytyväinen ettei langennut ostamaan suoralla sähköllä vanhaa isoa taloa vaan osti mielummin pienen 120neliöisen okt maalämmöllä. Uskomattoman vähän menee tuota rahaa sähköön.

2

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Bensa auto tulee halvimmaksi nyt ja aikaisemmin. Koska voi ostaa auton suoraan käyttöön käytettynä. Hinta alkaen 1000eur.

      Sähköautoon menee varmaan minimissään
      15 000eur johonkin pieneen käytettyyn malliin, uuteen 30 000-50 000. Kk kulujen ero on mieletön.



      Kotitalouksien suurin turhin kulu on autojen kk maksut, käsirahat. Jos siis maksaa autoa jonka hinta muutamaa tonnia enempää.


      1500-3000eur maksanut autot ja kerralla ostanut, halpaa on ajaa ja omistaa. Sähkön hinnalla ei mitään merkitystä kun en ole polttanut rahoja auton arvon sulamisessa.

      • Anonyymi

        Kun työnantaja ostaa auton ja maksaa itse vain autoedun ei tarvitse laittaa edes tonnia autoon itse ja saa alle 70000e sähköauton kuten minä.

        Verotusarvo on pieni nyt sähköautoissa kun niihin tuli -290e vuoden alusta. Samanlainen autoetu on jossain 55 tonnin perusautossa kuin nyt 70 sähköautossa. Työntekijälle ja työnantajalle on nyt todella kannattavaa ottaa sähköauto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2338
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2233
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1554
    4. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1545
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1447
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1093
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      984
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      118
      963
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      893
    Aihe