Asun rivitalossa ja lämminvesivaraaja käynnistyy aina klo.22.00 kun yösähkö napsahtaa päälle. 1 tunnin aikana ottaa noin 2kW, 2:n tunnin aikana puolet siitä, ja 3:n tunnin aikana vielä puolet siitä ja sitten vesi on lämmintä. Onko sitä mahdollista itse säätää siten että veden lämmitys käynnistyisi vasta keskiyöllä klo. 00:00 ?
Huomasin että tuntihintainen sähkö voi olla klo.22:00-23:00 useinkin vielä vähintää 2 kertaa kalliimpaa kuin keskiyön jälkeen.
Lämminvesivaraajan käynnistymisen ajoitus yöllä
10
5697
Vastaukset
- Anonyymi
1 tunnin aikana ottaa noin 2kW, 2:n tunnin aikana puolet siitä, ja 3:n tunnin aikana vielä puolet siitä ja sitten vesi on lämmintä.
Ompa ihmeellinen lämmitys. Minun varaJa lämmittää heti mitä on lämmittämistä eikä väjän seuraavina tunteina ellei ole käytetty vettä- Anonyymi
Niinkai sen luulisi olevan mutta sama kuvio toistuu tuntikohtaista kulutusta katsottaessa sähköyhtiön sivuilta päivästä toiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinkai sen luulisi olevan mutta sama kuvio toistuu tuntikohtaista kulutusta katsottaessa sähköyhtiön sivuilta päivästä toiseen.
Onko joku muu, esim lämmitys joka kytkeytyy päälle
Tai suhteessa varaajan kokoon on iso vastus eikä vesi kierrä varaajassa niin nopeasti, esim pieni lämpötilaero asteissa on/ off
- Anonyymi
Varaaja lämmittää vakioteholla siihen asti kun sen veden lämpötila on säädetyssä lukemassa. Sen jälkeen lämmitys loppuu. Ei ole mitään osittaistoimintoa.
- Anonyymi
Ei mitään hyötyä sinulle jos ei ole pörssisähkösopimusta.
- Anonyymi
Säädä kellokytkin tuntia myöhemmäksi.
- Anonyymi
Varaaja toimii normaalisti. Ei siinä ole mitään kelloa mitä voi siirtää. Sähköyhtiö kytkee yösähkön ja varaaja lähtee lämmittämään. Pitäisi asentaa keskukseen kello yösähkön jälkeen jota voisi ajastaa. Itseasiassa halvimmat hinnat ovat aamuyöstä.
- Anonyymi
Joillain sähkönsiirtoyhtiöillä (esim. Caruna) asiakas voi itse säätää tuota yösähkön releen (joka on sähkömittarissa) kellotusta. Kannattaa olla yhteydesä omaan sähkönsiirtoyhtiöön ja kysyä asiasta. https://caruna.fi/tuotteet-ja-palvelut/kotiin-ja-kiinteistoon/sahkokuorman-ohjaus
1 tuolle Anonyymin ehdotukselle. Meillä on tuo linkissäkin kerrottu Carunan kuormanohjauspalvelu käytössä ja lämminvesivaraaja on asetettu kytkeytymään päälle klo 2 ja pois klo 7. Halvalla (tai ainakin mahdollisimman halvalla) sähköllä lämpiää ja siitä sitten riittää kyllä koko päiväksi ainakin meillä.
- Anonyymi
Asenuta keskukseen kello ja sillä ohjataan kontaktoria. Kun yösähkö napsahtaa päälle estää kello varaajan lämpenemisen kunnes kellon ohjaama kontaktori kytkee virran varaajalla. Tosin kello ja kontaktori maksaa asennuksineen noin 500 euroa, joten aika kauan saa säästellä jotta sijoitus tulee takaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524337S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1104154Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu374067Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko653917- 853364
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta643238IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523221Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171582- 451521
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291120