Kuka omistaa jäähallin ja maksaa sen pytingin sähkölaskun? Sähköstä on tulossa ennätyskallista ja jäähalli kuluttaa sähköä aivan jumalattomasti. Monessa paikassa Suomessa on jo alettu pistää jäähalleja kiinni. Miten Lieksassa?
Olisiko järkevää sulkea Lieksan jäähalli?
Anonyymi
33766
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Nyt kannattaisi alkaa panostaa ulkojäihin, koska nämä ovat periaatteessa ilmaisia kun luonto huolehtii jäädytyksestä. Eikä vain tänä talvena nyt kun sähkö on kallista, vaan yleensäkin koska energiavarat käyvät vähiin, ilmastonmuutos etenee ja meidän tulee muutenkin alkaa tehdä säästöjä. Kaikkein helpointa on aloittaa säästäminen puhtaasta luxuksesta, kuten jäähalleista joita kukaan ei oikeasti tarvitse mihinkään.
Kevätlahdelle voisi ulkotyöryhmä jäädyttää ja kolata kentän
Mähkölläkin on ulkokenttä, ja onko jäähallin vieressä myös toinen?
Sotien jälkeen elänyt sukupolvi muistaa vielä jotakin säästämisestä, mutta nykyihmiselle säästäminen on kuin kirosana. Kaikki pitää saada ja tuhlata heti. Perussuomalaiset vaativat laskemaan energian hintaa missä ei ole mitään järkeä. Ongelma ei ole nyt energian hinta vaan sen saatavuus. Jos valtio tukee ihmisten energiankulutusta auttamalla laskemaan hintoja, ihmiset eivät säästä vain kuluttavat entistäkin enemmän, ja silloin saatavilla olevat energiavarat kulutetaan vain loppuun nopeammin ja sähkökatkoja on entistä enemmän.
Poikkeusoloissa sähkö on kallista helmikuun lopussa voisi sulkea kokonaa ja muitakin säästöjä tarvittaisi jouluvaloja ei ripustettaisi Pielisentielle tulevana jouluna
Työttömät veivaamaan dynamoita 9 euron palkalla, halpaa sähköä eikä lopu 🚴🏻♀️
säästökohde olisi työttömiltä sähköt poikki yhteiskunta maksaa nämäkin laskut tärkeille asioille pitää antaa sähkönkäyttö
Hiihtoniiloille ei enää tykitettyä lunta laduille, valaistus myös sammutettava. Ei meillä kaikilla tajama-asukkaillakaan vielä ole katuvaloja.
On ennenkin nähnyt ihmiset hiihtää ja nyt on vielä vähemmän tarvetta millekään latuvalaistukselle kun ihmisillä on kätevät otsalampun.
Otsalampuilla hiihtämään ja mitä enempi hiihdätte latu pysyy auki. Ei saa olla niin, että Lieksassa kunnanjohtajan ym. harrastuksia maksetaan kunnan rahoista. Jäähalli myös kiinni ja ulkojäälle. Lieksan joesta vettä ja ulkokentälle.
Kiinni koko paekka, täysin tarpeeton rahanreikä
Muistaakseni Haukiputaalla jäähali suljetaa talveksi monesta voisi Lieksassakin säästää jäähalli voitaisiin pitää suljettuna sähkö maksaa vaan maksaako jäähallin käyttäjät jääkiekko, ja luistelu on hyvä harrastus mutta maksaa. säästökohteita olisi muitakin jouluvalaistus voitaisiin jättää kirjasto voisi olla edelleen auki klo 17.00 kirjasto avattaisiin tuntia myöhemmin klo 11 ei täällä muita kävijöitä ole kuin köyhät eläkeläiset joille ei tule lehtiä eikä ole nettiä kotona. uimahallissa ja Liehussa sähköä pitäisi säästää aukioloja lyhentää veden lämpötilaa laskettava
Hurtat voi pelata ulkokentillä ja vaikka ahtojäällä jokisuulla jos sitä tulee. Hurtat osaa hyvín hävitä otteluita ja selittää jälkeenpäin mikä meni vituksi, niinkuin urheilujoukkueet kaikkialla maassamme. Pahimmassa tapauksessa voi vielä itkeä tirauttaa häviön päälle.
Tiukassa paikassa joukkue voisi ostaa jää aikaa naapurikunnasta. Voidaan siten pistää oma halli kokonaan kiinni ja säästää melkonen summa egejä.
Hyvin voisivat kuntturoida 9divaria vaikka sittalammella.
Tai vaihtaa rullalätkään, voi pelata kesät talvet.
Hurttahallin omistaa PKO. Kaupunki maksaa sievoiset summat vuokraa.
Halli auki ja käyttäjät jakavat kulutetun sähkön vrk. Jos käyttäjiä ei ole tai katsovat liian kalliiksi, halli kiinni. Ei auki turhaan.
Juuri näin. Kuka käyttää, se maksaa käyttämänsä ajan. Onko se niin vaikea ymmärtää? Ulkojäät hallin viereen ja Rantalan kentälle. Niin oli ennenkin eikä kukaan moittinut.
Käyttäjät voisivat pitää jäät kunnossa, siten käyttö ilmaista.
Entäs liikuntahalli? Se mahtaa käyttää paljon sähköä. Sille supistetut aukioloajat.
Niin, maksut päälle vaan. Kortelainen ja Sihvonenhan ovat sitä mieltä, että asiakkaan ja kuntalaisen pitää maksaa kaikesta. Ei mitään ilmaiseksi!
eläkeläinen kitisee kun kerhotiloista pitää maksaa vuokraa kerhotilat ovat juoruakkojen ja ukkojen lempipuuhaa ei eläkeläiselle saa antaa mitää ilmaiseksi kaikkien on maksettava kulunsa eipä eläkeläisen jäsenmaksulla olen mitää merkitystä
Kaupunki ei maksa samaa hintaa sähköstä kuin tavan kuluttaja, on osaomistaja .
Näin on ja siksi ei kiinnosta tavallisen sähkönkäyttäjän murheet. Hyvät voitot ja osingot saa Lieksakin PKS:n osakkuudesta.
lieksa pelaa kohta suomen mestarrudesta. finaalissa kaatuu tapparaa.
Ensin pitäisi voittaa Kärpät!
Kiinni vaan koko halli! Tulee sitä jäätä vielä ulkokentillelin kun hetki odotellaan. Samoin turhat katuvalot pois ja missä tarpeellisia niin sielläkin ajoittaa polttoa vain niihin hetkiin kun on eniten kulkijoita, ei niitä 24/7 tarvii poltella turhaan.
Otsalampuilla hiihtämään. Latujen valaistus sammutettava.
Kaupunki nostaa taas vesimaksuja oli uutisissa mutta hiihtoniilojen latuja höylätään, tampataan ja valaistaan.
Liian alhaiset vesimaksut tulee laittaa ajantasalle.
Samoin katuvalot kaikki pois käytöstä ja ne jouluvalon kuvatukset myös. Oli se tuuri ettei tullut silloin suusuudehulluus kiimassa suuniteltua jälkakäytävän lämmitystä Pielisnetien olohuoneeseen. Mutta jotain sentään saatiin joka ei vaadi sähköä, eli hyvät lumitaskut ja autojen hankala parkkeeraus niiden puuhimmeleiden väliin. Olen edelleen sitmieltä että katuremontin suunnittelija olisi tervattava ja kieritettävä höyhenissä.
Autossa on tutkat peruuttamisen helpottamiseksi parkkeerauksessa. Jos on hankalaa, niin ota taksi!
On tutkat myös ylös ja alaspäin, sekä eteen ja taakse ja kamerat myös joka suuntaan mutta ei ne auta kun tilaa on niin vähän että joutuu vinoon parkeeraamaan ja se joitakin vituttaa,,onneksi. Sitä saivat mitä tilasivat.😁 PS. Taksia ei saa samallepäivälle ja ne isot pakettiauto taksit ei sovi varsinkaan niihin lumitaskuihin.
Ensin pitää ottaaselville sähkön hinta jäähallille. Joten jäitä hattuun. Minunkin entisessä työpaikassa maksavat n 7.6cen kw seuraavat 3vuotta. Joten ei paha.
Voisiko lopettaa lämmityksen ja avata ovet niin saataisiin toinen jäähalli ?