Miksi ei kerätä lasinsiruja niitä on joka paikassa

Anonyymi

Eikö kuntoutttavassa työtoiminnassa olevat voisi keräillä lasinsirut pois kaduilta olisi aikaa tallustella eikä möllöttää penkeillä. työvoimaa ei ole näköjää saatavilla mikä niitä pitellee te-toimistossa kun työttömiä on noin 600 yhtää työntekijää ei saada mihinkää kyllä selvitää ruoka-apua hakemaan Helluntaiseurakunnan kirkolle oli lauantaina hyväkuntoisia polkupyöriä ja autojakin löytyi tavan järellä pitäisi auto myydä näin sanotaa toimeentulotukilaessa koska on viimesijainen tuki käytössä

14

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen Fakiiri ja tanssin lasin surujen päällä siksi niitä eibsaa siivota!🕺

      • Anonyymi

        Kuopiossa uudenkarhea harjakone ajaa monta kertaa kesässä lakaisemassa roskat pois ja siinä myös lasinsirut. Liekö Lieksan kaupungilla edes lakaisukonettakaan?


      • Anonyymi

        Kaupungin herrojen autoissa on lakaisukoneet lakaisee köyhät pois edestä


    • Anonyymi

      Varmasti joku noista työttömistä lähtisi töihin kunnalle pitämään paikkoja puhtaana lasinsiruista, mutta palkkaakin pitäisi siitä saada.
      Ei työttömiä voi pitää palkattomana orjatyövoimana.

      • Anonyymi

        Jos ne saa ruuan ja vesipullon siitä sekä uimahalli lipun.


    • Anonyymi

      Tietysti voisi myös työttömien maahan tulleiden joukko ihan haravat käteen ja ottimet toisella roskat toisella lasit pullot tölkit niistä saa rahaa kun kerää tyhjät pullot.

    • Anonyymi

      No niin tyhjistä tälläistä saa rahaa. Pitääkö tulla ulkomailta kerään rahat talteen vai kelpaako suomalaisille raha.

    • Anonyymi

      Kerää ite. Sitten kerään minä kun saan siitä oikeaa palkkaa.

      • Anonyymi

        Mutta rikot pulloja kuitenkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta rikot pulloja kuitenkin.

        Niin rikonkin, mitä se sulle kuuluu 😛


    • Anonyymi

      Sirpaleet tuo onnea.🥰

    • Anonyymi

      Kerää ite joutuin ne sirpaleet. Voivat olla tuhoisia koiran tassuillekin.

    • Anonyymi

      Jos ne ketä kenkuttavat, kerätköön pois kuleksimasta. Ei se kiellettyä ole. Miksi kaikki pitää delekoida jollekkin muulle, minulle ei kuulu mikään ylimääräinen. Kaikkein kaivatuin henkilö on se "joku muu".

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      603
      2734
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1436
    3. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      106
      1434
    4. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1370
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1246
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      111
      1208
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      134
      1014
    8. 84
      965
    9. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      930
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      871
    Aihe