Hei, onko kenelläkään vastaavasta kokemusta?
Minulla on jatkunut nyt 4 viikkoa jo kipuilua navan kohdilla, enimmäkseen oikealla puolella. Joskus myös oikealla kyljessä.
Kipu on sellaista tylppää ja jaksottaista, kuitenkin jokapäiväistä.
Verikokeissa olen käynyt tuontuosta ja siellä ei mitään löytynyt. Palpoiden navanseutu ja alavatsa aristaa, mutta mitään erityistä pattia ei tunnu.
Umpparia ei kukaan lääkäri ole epäillyt.
Särkylääkkeitä olen syönyt ~4 viikkoa joka päivä, burana ja panadol. (Synnytin ison lapsen alateitse 4 viikkoa sitten) Voiko ne aiheuttaa tämän?
Gynekologinen puoli tutkittu useaan otteeseen, ei selittävää syytä. Vatsan ultraan yritin päästä, en päässyt kun sanottiin vain että syö särkylääkettä.
Olen 24v perusterve nainen.
Mitä tuossa navan seudulla edes on?
Kipu navan kohdalla
1
2400
Vastaukset
Mulla ei ole kokemusta mutta navan kohdalla on ohutsuoli.
Navan oikealla puolella on nouseva paksusuoli.
Yleensäkin epäillään umpisuolen tulehdusta jos navan kohdalla säteilee kipua ja kipu säteilee oikealle puolelle.
Mut sulla sitä ei kai epäilty ja koska oot synnyttänyt 4 viikkoo sitte ja kipu on ollut 4 viikkoa??
Jos ponnistus ja jne. synnytyksessä oli raskasta niin keholla menee aikaa kun palautuu ennalleen ja voi esiintyä kipua synnytyksen takia.
Jos särkylääke ei auta ja joudut sitä joka päivä ottaa niin takaisin lääkäriin kunnes selviytyy mistä johtuu.
Vatsa ultra voi löytyä jotain tai sitten ei. En tiijä siitä sitten. Toivottavasti löydät helpotuksen oloosi. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh413153Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli702509Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit602329- 942184
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi411954Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö661595Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise1291547Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j1701495Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.891475Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun3781435