Kipu navan kohdalla

Anonyymi

Hei, onko kenelläkään vastaavasta kokemusta?
Minulla on jatkunut nyt 4 viikkoa jo kipuilua navan kohdilla, enimmäkseen oikealla puolella. Joskus myös oikealla kyljessä.
Kipu on sellaista tylppää ja jaksottaista, kuitenkin jokapäiväistä.
Verikokeissa olen käynyt tuontuosta ja siellä ei mitään löytynyt. Palpoiden navanseutu ja alavatsa aristaa, mutta mitään erityistä pattia ei tunnu.
Umpparia ei kukaan lääkäri ole epäillyt.

Särkylääkkeitä olen syönyt ~4 viikkoa joka päivä, burana ja panadol. (Synnytin ison lapsen alateitse 4 viikkoa sitten) Voiko ne aiheuttaa tämän?
Gynekologinen puoli tutkittu useaan otteeseen, ei selittävää syytä. Vatsan ultraan yritin päästä, en päässyt kun sanottiin vain että syö särkylääkettä.
Olen 24v perusterve nainen.
Mitä tuossa navan seudulla edes on?

1

2343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mulla ei ole kokemusta mutta navan kohdalla on ohutsuoli.

      Navan oikealla puolella on nouseva paksusuoli.
      Yleensäkin epäillään umpisuolen tulehdusta jos navan kohdalla säteilee kipua ja kipu säteilee oikealle puolelle.
      Mut sulla sitä ei kai epäilty ja koska oot synnyttänyt 4 viikkoo sitte ja kipu on ollut 4 viikkoa??
      Jos ponnistus ja jne. synnytyksessä oli raskasta niin keholla menee aikaa kun palautuu ennalleen ja voi esiintyä kipua synnytyksen takia.

      Jos särkylääke ei auta ja joudut sitä joka päivä ottaa niin takaisin lääkäriin kunnes selviytyy mistä johtuu.
      Vatsa ultra voi löytyä jotain tai sitten ei. En tiijä siitä sitten. Toivottavasti löydät helpotuksen oloosi. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3558
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      103
      3455
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      99
      3065
    4. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      78
      3039
    5. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      62
      2733
    6. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      96
      2531
    7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      23
      2234
    8. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      46
      2022
    9. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      19
      1939
    10. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1554
    Aihe