Miten kesämökin sähkösopimus irtisanotaan?

Anonyymi

Eli on tällanen tapaus että on perintömökki josta ei ole perunkirjoitusta tehty eli se on useamman jälkeläisen nimissä vaikka eivät käy siellä . Mutta sopimuksen on tehnyt vanha äitini. Miten tuon saa purettua? Äiti on elossa mutta sähköyhtiö vaatii purkuun äidin veljien ja siskojen perikunnan nimiä. Noinko tuo todella menee? Sähkölaskut on kuitenkin tulleet aina vain äidille joten miksi sopimusta purettaessa pitäisi olla muidenkin nimiä? En ymmärrä. Ongelma on että nämä on ympäri suomea ja nimien saanti todella vaikeaa.
Sopimus on tosi helppo näköjään tehdä ei tarvitse nimiä mutta yritäppä purkaa ..

5

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuollainenhan on täysin normaalia ja lakien vaatimaa ihan minkä tahansa muunkin vastaavan jutun kanssa.
      Varsinkin juuri perikuntien kanssa siitähän se varsinainen soppa syntyisi jos jonkun yhden osakkaan perusteella onaisuudelle voisi tehdä mitä tahansa -kohta olisi joku haastamassa yhtiötä oikeuteen.

      • Anonyymi

        Ymmärrän kyllä että noiden muidenkin osakkaiden mielipide on kuultava mutta ajattelin että kun siihen sopimuksen tekoonkaan ei vaadittu muiden nimiä niin ei sitten purkuunkaan niitä kai tarvita mutta mitä vielä. Mökin sähköt putoaisi vain ylläpito maksujen tasolle? Nooh kai se sitten on noin ja tehty näin päin vaikeaksi purkaa mikä ei ole yllätys.


    • Anonyymi

      Sopimuksen saa purettua kun lähettää sähkölaitokselle perukirjan liitteineen (virkatodistukset, mahdollinen testamentti, mahdollinen osittainen tai täydellinen jakokirja, osituskirja).

      Pesä pitää aina jakaa mahdollisimman nopeasti, viivyttelystä kun ei ole mitään lisäarvoa!!!

    • Anonyymi

      Sähkösopimus ja sähköliittymä ovat kaksi aivan eri asiaa!!

      • Anonyymi

        Niinhän ne on ja tässä on kyse koko ajan sopimuksesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      19
      2557
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      36
      1530
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      60
      1259
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      298
      1182
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      946
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      927
    7. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      763
    8. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      58
      743
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      63
      740
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      90
      712
    Aihe