Juomaputki

Anonyymi

Eka ilta nopeassa tahdissa noin 2,5 dl viinaa ja 1 l nelosolutta. Ja järjestys toisin päin, oli tarkoitus vain nauttia oluet ja mennä nukkumaan.

Seuraavana aamuna ei silleen krapulaa muttei täysin kunnossa oleva olokaan, jossain vaiheessa puolen litran nelos oluen haku. Sitten iltapäivällä pari tuollaista treffeillä kunnes huomaatkin kaljoittelevasi mökillä. Mökiltä kotiin ja kotona 1 l kolmosolutta, et jaksa edes kaikkia kaljoja juoda. Mitäs ne annokset nyt olikaan, oisko tuossa noin 15.

Sunnuntaina sitten aamulla juodaan litra kolmosta, käydään 1 nelosolut. Iltapäivällä olet ajokunnossa. Sitten kun tehtävä hoidettu kaupasta lisää 1 l nelosta, vielä toiset samanlaiset ja illalla ennen sulkemista pari. Eli su annokset 3,5 l nelosta = noin 11 nelosta (kolmosossa isompi määrä tietenkin!) 3 komosta.. eli kiitettävästi tullut taas sellainen 16 annosta juotua. Humaltumista vain illalla. Huonot unet stressaavan elämäntilanteen takia, olet polttanut paljon tupakkiakin siksi. Muuten et juuri polta. Heräät aamuyöllä paskalle! Tosi harvinaista olet jo huolissasi. Et saa unta, hoidat "krapulaasi" ja menet töihin..

Töiden jälkeen litra nelosta ei riitä ja vielä litra lisää eli taas tuli se kuusi nelosta juotua.

Nyt tästä suosta pitää nuosta! Ma oli yks näköharha, joku välähdys. Muisti täpästää.

Tämä väärinkäyttäjä on sitten nainen.

2

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      1 litra vastaa 15 annosta? En saa mitään tolkkua aloituksestasi.

      • Anonyymi

        Siis tuon lauantai päivän annokset yhteensä noin 15.. aloitus ehkä klo 10 aamulla ja lopetus samoihin aikoihin tai hieman myöhemmin illalla.

        Ja sunnuntaina taas aloitin aamuyöllä juomaan niitä kaappiin jääneitä kaljoja. Huonoa ahdistuksen hoitoa, ahdistaa vaan enemmän.

        Ap


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      60
      5376
    2. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      257
      3594
    3. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      287
      3496
    4. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      40
      3303
    5. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      302
      2710
    6. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      331
      2008
    7. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      72
      1997
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      146
      1852
    9. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      37
      1465
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      120
      1205
    Aihe