kaikki pienetkoot 10-16mm on todella kyseen alaista laittaa valuun nehän tukkeutuu alta-aikayksikön ja virtaukset on liian suuret.
lattialämmitys- putkikoot
14
3004
Vastaukset
- höpöjä
Aiotkos putkeen kierrättää vessan lietteen?Jos vain vettä niin ei taatusti tukkeudu.Puhut silloin paskaa.Virtaus on sellainen kuin sinne säädetään.
- vai?
Mistäs sinne kertyy materiaalia joka tukkii putket? Varsinkin jos järjestelmässä on ainoastaan vesikiertolattiaa, niin eihän ruostuvaa materiaalia ole kuin kattilassa josta voi kiertoon tulla ruostetta, joka taas voi paikkoja tukkeuttaa... Aika monta kattilaa saa puhki ruostuttaa ennenkuin on puoli kilometriä muoviputkea (n 100m² lattiaa) tukossa.. Yleensäkin ruoste ei putkijärjestelmässä kovin pitkälle ennätä vaan laskeutuu kattilan/pattereiden alaosaan..
Ja mitäs se haittaa jos virtaus on suuri?- puhki
suuret virtaukset ja vesi hiovat-putket-puhki.
- Tyytyväinen
Betoniin 16mm ja puuarkenteiseen 12mm siinä hyvä ratkaisu
- Teollisuushalli?
Mielestäni 20mm putkia käytetään teollisuus halleissa ja muissa suuremmissa kohteissa!
- omaantaloon
20MM PUTKI soveltuu omakotitalohin erinomaisesti ja käyttö kokemusta on kymmeniltä vuosilta ja pelkästään erinomaisia kokemuksia.
- Primex
omaantaloon kirjoitti:
20MM PUTKI soveltuu omakotitalohin erinomaisesti ja käyttö kokemusta on kymmeniltä vuosilta ja pelkästään erinomaisia kokemuksia.
20mm putkella saadaan lattian lämpötilaan vaihtelua, eli kun kävelet huomaat kylmä,lämmin,kylmä,lämmin,kylmä jne. eli lattian lämpötila ei ole tasainen. Valitse niin kuin minä Primexin putki ja tilaa se asennettuna niin homma toimii.
- Tasainsilämpö
omaantaloon kirjoitti:
20MM PUTKI soveltuu omakotitalohin erinomaisesti ja käyttö kokemusta on kymmeniltä vuosilta ja pelkästään erinomaisia kokemuksia.
20mm putkella saadaan kaikkein tasaisin-lämpölattiaan on lämpökameralla seurattu Betonivalu sekä puulattiasta.LÄMPÖ ON TODELLAKIN ERITTÄIN TASAINEN.
- PUTKIKOKO
Primex kirjoitti:
20mm putkella saadaan lattian lämpötilaan vaihtelua, eli kun kävelet huomaat kylmä,lämmin,kylmä,lämmin,kylmä jne. eli lattian lämpötila ei ole tasainen. Valitse niin kuin minä Primexin putki ja tilaa se asennettuna niin homma toimii.
MINUSTA 16MM PUTKI ON LIIAN SURKEA UUTEEN TALOON.
Sitten sen lämmön säätö/mittaus ominaisuudet on
heikot.Voi toimia jos talossa on 1 -piiri ja neliöitä alle 80m2.
- Turun seutu
Me ainakin laitettiin asuintiloihin 16mm ja varastohalliin laitettiin 20mm putki, liike joka sen asensi väitti että tällä tavalla lopputulos paras, 20mm putkella tulisi liian pitkät piirit asuintiloissa, joudutaan laittaa liian monta huonetta samaan piiriin jolloin niitä ei voisi säätää erikseen, näin minulle selitettiin. Hyvin on tähänasti toiminut.
- putki on hyvä
Tosiaan 20mm putki käy myös halleihin ja onkin erinomainen valinta myös omakotitaloihin, piireistä saadaan todellakin hyvin toimivia ja säädettävyys on erinomainen sillä piireistä saadaan juuri oikean miittaisia 20mm putkella.
- Pietu
Taas on yhtä turkkulaista vedätetty! Suhteessa 20 mm putki tulee halvemmaksi koska sitä menee vähemmän. Pienempi putki tiuhaan asennettuna -metrimäärä kasvaa! tajuatko? metrihinnassa ero 10% metrimäärässä 30%
- liian suuret?
Onkos kukaan tullut ajatelleeksi, kumpaa virtaus pitäisi olla laminaarista vai turbulenttista?
Laminaarissa virtauksessa putken lämmönsiirtokyky romahtaa.
Virtauksen olisi hyvä olla turbulenttista, jolloin lämmönsiirtokyky putkella olisi paras. - hyvä
20 mm putki on paras pohjolan kylmiin -säihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401380Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981335Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2891225- 1091095
- 191031
- 641015
- 711012
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161009Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176868Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju17833