Riitaisa väki myy huoneistoa

Anonyymi

Onko ketään riitaisampaa kuin kuolinpesän asuntoa myyvä suku? Iso kaksio o Hgissä, hyvällä paikalla. Muttei kukaan halua sitä ostaa. Vaatii remppaa ja hintaa ei yli puolet perijöistä halua alentaa. Lopuille on yks Hailee hinta kun vain päästään eroon.

5

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pudota hinta

    • Anonyymi

      Ei ole ei, mutta onko riitaisa parempi kuin osakas/osakkaat jotka tuhoaa ja hävittää/varastaa pesästä omaisuutta.

      Mutta mutta, kysymyksenne, epätietoisuutenne asiassa.

      Joskus kannattaa laittaa rahaa meneen jotta saa rahaa tuleen.

      "Muttei kukaan halua ostaa sitä", riippuu sijainnista ja iästä, mitä vanhempi talo ja sijainnista riippuen on aina huonompi myydä.

      • Anonyymi

        Voisihan sen laittaa vuokralle.
        Pitää vain tarkastaa hyvin vuokralainen,


    • Anonyymi

      On olemassa kuolinpesien asuntoja, jotka vain on saatava myytyä. Lopullisen hinnan määrää kysyntä. Itse olen ollut myymässä haja-asutusalueella maalaistalon pihapiiriä.
      Suosittelen, että lasketette hintaa ja myytte sen pois.

      Meillä meni 2 vuotta ennen kuin tuli ensimmäistäkään tarjousta. Kulut talosta juoksivat koko sen ajan.

    • Anonyymi

      Meidän tapauksessa hain muutaman sisareni kanssa pesänjakajaa käräjäoikeudesta. Tämä siksi, että 2/3 perillisestä halusi myydä vanhan, remonttia vaativan osakkeen, ja 1 halusi pitää osakkeen kuolinpesällä. Tarjosimme sisarukselle ostomahdollisuutta, mutta tämä ei häntä kiinnostanut. Remonttiin tai vuokraukseen taas meillä ei ollut kiinnostusta.

      Osake laitettiin riitojen kautta myyntiin, hinnaksi yksi osakas vaati niin korkean summan, että se ylitti välittäjien arviot 20.000 - 30.000 eurolla. Eihän osaketta kukaan ostanut. Osake oli myynnissä niin kauan, että kulunut myyntiaika pakotti alentamaan hintapyyntöä aiemmista järkevimmistä hinta-arvioista, osake myytiin lopuksi vielä tästäkin alemmalla hinnalla.

      Osake siis myytiin, mutta tämä yksi osakas ei suostunut vieläkään pesänjakoon, joten aikamme odoteltuamme haimme käräjäoikeudesta pesänjakajaa. Lähes vuoden ja melkoisen rahasumman jälkeen saimme jaon suoritettua.

      Mitä opin? Kiusa se on pienikin kiusa. Joidenkin ihmisten todellinen luonto paljastuu kuolinpesäasioissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10573
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10142
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7927
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6334
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4922
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4733
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4076
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      126
      3429
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3147
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      226
      3085
    Aihe