Puhdistautukaamme

Anonyymi

kaikesta lihan saastutuksesta, saattaen pyhityksemme täydelliseksi Jumalan pelossa. 2.Kor.7:1.

Pelko kuuluu kristityn elämään. Sinä päivänä, jona pelko kuolee, kuolee myös sielumme. Autuas on se, joka kauhistuu, sanoo Luther. Kristittyä nimitetään jumalaapelkääväksi! Ilman jumalanpelkoa ei ole mitään kristillisyyttä.
Ennen kaikkea pyhityksestämme ei tule mitään ilman pelkoa.

”Ahkeroikaa pelolla ja vavistuksella, että pelastuisitte.”
”Vaeltakaa pelossa tämä muukalaisuutenne aika.”
”Saattakaa pyhityksenne täydelliseksi Jumalan pelossa.”

Kaikkien Jumalan kymmenen käskyn selitys alkaa näin: ”Meidän tulee pelätä ja rakastaa Jumalaa.” Pyhityksen pitkä ja kaita tie alkaa myös tästä: ”Sinun tulee pelätä ja rakastaa Jumalaa.”
Meillä ei tule olla orjan pelkoa, sillä sellainen pelko karkottaa rakkauden, vaan lapsen kunnioitus isää kohtaan. Rakkauden pelko siitä, ettemme tuottaisi surua sille, jota rakastamme.
”Puhdistautukaamme kaikesta lihan ja hengen saastutuksesta, saattaen pyhityksemme täydelliseksi Jumalan pelossa.”
Lainaus: Levähtäkää vähän. Fr. Wislöff

2

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Liha on hyvää. Grillistä erityisesti.

    • Anonyymi

      Jumalan pelko, eli Jumalan kunnioittaminen Jumalana, ja Jumalan sanan kunnioittaminen Jumalan sanana. Kyllä. Kristuksessa tapahtuu uskon ja kasteen kautta pyhitys, eli syntyminen Jumalalle kuuluvaksi, tutummin Jumalan lapseksi.

      Pilkkaaja puhui heti grillilihasta, näinhän saatana omansa rohkaisee kulkemaan sokeina kohti helvettiä. - Tätä jumalattomien röyhkeyttä nykyisin on kamalaa seurata!

      Mitään ei voi, varoitushuudot ei mene perille. Saatanan voima ja rohkeus vain yltyy, vaikka jokainen näkee jo, kuinka ihmiskunnan loppu on lähellä.

      Mark. 13:8 Sillä kansa nousee kansaa vastaan ja valtakunta valtakuntaa vastaan, tulee maanjäristyksiä monin paikoin, tulee nälänhätää. Tämä on synnytystuskien alkua.
      Mark. 13:9 Mutta pitäkää te vaari itsestänne. Teidät vedetään oikeuksiin, ja teitä piestään synagoogissa, ja teidät asetetaan maaherrain ja kuningasten eteen, minun tähteni, todistukseksi heille.
      *) Mark. 13:10 Ja sitä ennen pitää evankeliumi saarnattaman kaikille kansoille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      173
      4396
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      139
      2821
    3. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      27
      2436
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      58
      1887
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      383
      1844
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1523
    7. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      22
      1489
    8. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      28
      1482
    9. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      86
      1453
    10. Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?

      Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden
      Maailman menoa
      112
      1436
    Aihe