kaikesta lihan saastutuksesta, saattaen pyhityksemme täydelliseksi Jumalan pelossa. 2.Kor.7:1.
Pelko kuuluu kristityn elämään. Sinä päivänä, jona pelko kuolee, kuolee myös sielumme. Autuas on se, joka kauhistuu, sanoo Luther. Kristittyä nimitetään jumalaapelkääväksi! Ilman jumalanpelkoa ei ole mitään kristillisyyttä.
Ennen kaikkea pyhityksestämme ei tule mitään ilman pelkoa.
”Ahkeroikaa pelolla ja vavistuksella, että pelastuisitte.”
”Vaeltakaa pelossa tämä muukalaisuutenne aika.”
”Saattakaa pyhityksenne täydelliseksi Jumalan pelossa.”
Kaikkien Jumalan kymmenen käskyn selitys alkaa näin: ”Meidän tulee pelätä ja rakastaa Jumalaa.” Pyhityksen pitkä ja kaita tie alkaa myös tästä: ”Sinun tulee pelätä ja rakastaa Jumalaa.”
Meillä ei tule olla orjan pelkoa, sillä sellainen pelko karkottaa rakkauden, vaan lapsen kunnioitus isää kohtaan. Rakkauden pelko siitä, ettemme tuottaisi surua sille, jota rakastamme.
”Puhdistautukaamme kaikesta lihan ja hengen saastutuksesta, saattaen pyhityksemme täydelliseksi Jumalan pelossa.”
Lainaus: Levähtäkää vähän. Fr. Wislöff
Puhdistautukaamme
2
317
Vastaukset
- Anonyymi
Liha on hyvää. Grillistä erityisesti.
- Anonyymi
Jumalan pelko, eli Jumalan kunnioittaminen Jumalana, ja Jumalan sanan kunnioittaminen Jumalan sanana. Kyllä. Kristuksessa tapahtuu uskon ja kasteen kautta pyhitys, eli syntyminen Jumalalle kuuluvaksi, tutummin Jumalan lapseksi.
Pilkkaaja puhui heti grillilihasta, näinhän saatana omansa rohkaisee kulkemaan sokeina kohti helvettiä. - Tätä jumalattomien röyhkeyttä nykyisin on kamalaa seurata!
Mitään ei voi, varoitushuudot ei mene perille. Saatanan voima ja rohkeus vain yltyy, vaikka jokainen näkee jo, kuinka ihmiskunnan loppu on lähellä.
Mark. 13:8 Sillä kansa nousee kansaa vastaan ja valtakunta valtakuntaa vastaan, tulee maanjäristyksiä monin paikoin, tulee nälänhätää. Tämä on synnytystuskien alkua.
Mark. 13:9 Mutta pitäkää te vaari itsestänne. Teidät vedetään oikeuksiin, ja teitä piestään synagoogissa, ja teidät asetetaan maaherrain ja kuningasten eteen, minun tähteni, todistukseksi heille.
*) Mark. 13:10 Ja sitä ennen pitää evankeliumi saarnattaman kaikille kansoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1858521Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava2574300Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1363639Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1063423Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi192430Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs42245100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es272076Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei411779Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik611633Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun481587