Puhdistautukaamme

Anonyymi

kaikesta lihan saastutuksesta, saattaen pyhityksemme täydelliseksi Jumalan pelossa. 2.Kor.7:1.

Pelko kuuluu kristityn elämään. Sinä päivänä, jona pelko kuolee, kuolee myös sielumme. Autuas on se, joka kauhistuu, sanoo Luther. Kristittyä nimitetään jumalaapelkääväksi! Ilman jumalanpelkoa ei ole mitään kristillisyyttä.
Ennen kaikkea pyhityksestämme ei tule mitään ilman pelkoa.

”Ahkeroikaa pelolla ja vavistuksella, että pelastuisitte.”
”Vaeltakaa pelossa tämä muukalaisuutenne aika.”
”Saattakaa pyhityksenne täydelliseksi Jumalan pelossa.”

Kaikkien Jumalan kymmenen käskyn selitys alkaa näin: ”Meidän tulee pelätä ja rakastaa Jumalaa.” Pyhityksen pitkä ja kaita tie alkaa myös tästä: ”Sinun tulee pelätä ja rakastaa Jumalaa.”
Meillä ei tule olla orjan pelkoa, sillä sellainen pelko karkottaa rakkauden, vaan lapsen kunnioitus isää kohtaan. Rakkauden pelko siitä, ettemme tuottaisi surua sille, jota rakastamme.
”Puhdistautukaamme kaikesta lihan ja hengen saastutuksesta, saattaen pyhityksemme täydelliseksi Jumalan pelossa.”
Lainaus: Levähtäkää vähän. Fr. Wislöff

2

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Liha on hyvää. Grillistä erityisesti.

    • Anonyymi

      Jumalan pelko, eli Jumalan kunnioittaminen Jumalana, ja Jumalan sanan kunnioittaminen Jumalan sanana. Kyllä. Kristuksessa tapahtuu uskon ja kasteen kautta pyhitys, eli syntyminen Jumalalle kuuluvaksi, tutummin Jumalan lapseksi.

      Pilkkaaja puhui heti grillilihasta, näinhän saatana omansa rohkaisee kulkemaan sokeina kohti helvettiä. - Tätä jumalattomien röyhkeyttä nykyisin on kamalaa seurata!

      Mitään ei voi, varoitushuudot ei mene perille. Saatanan voima ja rohkeus vain yltyy, vaikka jokainen näkee jo, kuinka ihmiskunnan loppu on lähellä.

      Mark. 13:8 Sillä kansa nousee kansaa vastaan ja valtakunta valtakuntaa vastaan, tulee maanjäristyksiä monin paikoin, tulee nälänhätää. Tämä on synnytystuskien alkua.
      Mark. 13:9 Mutta pitäkää te vaari itsestänne. Teidät vedetään oikeuksiin, ja teitä piestään synagoogissa, ja teidät asetetaan maaherrain ja kuningasten eteen, minun tähteni, todistukseksi heille.
      *) Mark. 13:10 Ja sitä ennen pitää evankeliumi saarnattaman kaikille kansoille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      175
      6471
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1784
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1558
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1300
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      982
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      37
      938
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      97
      901
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      849
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      235
      804
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      799
    Aihe