Liesituuletin ei mene pois päältä

Anonyymi

Ovatko muut huomanneet että näissä vuokra kämpissä joissa on jatkuvasti vähintään "ykkösellä" oleva liesituulettin aiheuttama kiertoilma.

Ongelma on minulle se että tuntuu että huoneistossa on tavallista vähemmän "happea" jatkuvan imun takia kuin mitä olisi verrattuna omakoti taloon missä mitään tämmöistä höskää ei ole. Minusta alun alkaen liesituuletinta ei ole suunniteltu vastaamaan koko huoneistoa koskevasta ilman kierrätyksestä vaan se suunniteltiin tilapäiskäyttöön. Esimerkiksi minua on varoiteltu käyttämästä liesituuletinta, jos ikkuna ei vieressä ole auki juuri happivajeen takia.

Happivajeen huomaa esimerkiksi olohuoneessa olevasta akvaariosta jossa sen lasit alkavat hapen vähyyden takia höyrystymään tavallista huoneilma-tasapainoa helpommin ja joudun pitämään päällis osan lasia avoimempana kuin mitä se on suunniteltu neljällä aukolla olemaan.

Jatkuva ikkunan avoinaisena pitäminen ei minulle käy nyt varsinkaan kylmenenivä syysilmoita jolloin huoneissa alkaa virrata liian voimakas hyytävä läpiveto joka saa nuhan päälle.

Näin ollen ei ole muuta vaihoehtoa kuin kärsiä kohtalaisessa happivajeessa tuon ilman viejän takia.. Tiedän kaikenlisäksi että se on noin tarkoituksella, mutta tuo on laiska ja halpa ratkaisu eikä suunniteltu tuota käyttöä varten ja sen vuoksi täällä asunnossa on noin 70-92% happea verrattuna siihen jos se laite ei olisi päällä ja oksidi taso olisi 100% normaali.

15

1945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jep. Sille jatkuvalle pyörimiselle on ihan hyvä perustelu mutta se ei todellakaan ole nykyaikaa.
      Happivajetta se ei tee kyllä millään ilveellä. Jonkilainen alipaine sinne kyllä voi muodostua ja siitä voi tulla se tunne happivajeesta.
      Olin aikoinaan vuokralla juuri tuollaisessa kämpässä ja ihmettelin sitä ratkaisua. Sehän on ihan järjetöntä tuhlausta. Taloyhtiö "säästää", mutta asukas maksaa. Sähköä ei säästy lainkaan
      Osa keittiön valoista oli saman sulakkeen takana. En tarvinnut keittiön valoja muuten kuin aamulla ja illalla, joten avasin ko sulakkeen auki muiksi ajoiksi.
      Saattoihan siinä jonkilainen menettelyvirhe tulla tehdyksi mutta entäs sitten. Olisivat tehneet ilmanvaihtoon jonkun muun ratkaisun.

      • Anonyymi

        Kyllä aiheuttaa happivajetta jos sitä varten ei ole rakennettu erikseen ikkunan päälle kiertoilma venttiiliä. Tämä on minimi mikä pitäisi tehdä tämmöisessä ilman kierrätysratkaisussa. Sekään ei tosin ole mikään paras ratkaisu mutta kuitenkin.. Mutta tässä asunnossa ei semmoisia näytä olevan lainkaan.


      • Anonyymi

        Edit. Huomasin yhden manuaalisen ilma aukon olohuoneessa mutta se oli erittäin pienellä, en huomannut tätä koska se on erilainen mitä on aiemmissa kämpissä ollut.


    • Anonyymi

      Meillä ongelmana on pikemminkin se että tuuletin ei ole päällä, eikä sitä pysty itse asunnosta ohjaamaan.

      Valtaosan päivää se ei ole päällä, vaan menee päälle oletettuina asukkaan aktiivisuusaikoina, kuten aamulla, lounas aikana, töistä palattua klo 16 ja oletettuna suihkuaikana klo 19. Lauantaina oletettuna saunomisaikana se on päällä sitten pikkuisen pidempään.

      En tiedä kuka nuo olettamat on tuulettimen säätöihin keksinyt, mutta eihän se nykyään niin pelitä.

      Öisin makuuhuone muuttuu niin hapettomaksi että on pakko avata ikkuna.

      Jos koneisto olisi pienellä imulla koko ajan ja tehostuisi noina olettama aikoina, niin sitten se paremminkin pelittäisi ja ilma vaihtuisi asunnossa.

      Imu vie huoneistosta ilmaa pois, mutta kun korvausilman saanti on kunnossa niin raitista ilmaa tulee koko ajan tilalle ja huoneisto pysyy hapekkaana ja raikkaana.

      Nyt meillä ei toimivaa ilmanvaihtoa ole käytännössä ollenkaan ja kyseessä on sentään 1990-luvulla rakennettu talo.

      Luulisin että aloittajan ongelma on nimenomaan tuossa korvausilman saannissa. Onko asunnon korvausilmaventtiilit auki ja puhtaat? Jos venttiileitä ei ole niin korvausilman saanti on yleensä järjestetty jättämällä ikkunoiden tiivisteistä pätkiä pois ja ilma tulee ikkunoiden välistä. Nämäkin tiivisteraot kannattaa pitää puhtaina sillä eihän se ilma kulje jos rako on tukossa.

      Joissakin liesituulettimissa tehoa pystyy itse ohjaamaan ja niissä on myös venttiili liesituuletinta ja talotuuletusta varten. Talotuuletusasento pitäisi olla päällä mm. suihkun ja saunomisen aikana jolloin höyryt menevät pihalle eikä tiivisty asunnon sisäpinnoille.

      • Anonyymi

        Vielä sen verran ettei liesituuletin ole ainoa imupiste asunnossa, vaan esim. meillä imeviä poistoventtiileitä on myös pesuhuoneessa, saunassa ja vaatehuoneessa.

        Kun imu on jatkuvaa ja korvausilmaa tulee, niin asunnossa ei pitäisi olla mitään ongelmaa, mutta aika harvassa talossa taitaa ilmanvaihtoasiat olla kuten pitäisi.
        Johtuneeko isännöitsijän vai talohuollon taitamattomuudesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vielä sen verran ettei liesituuletin ole ainoa imupiste asunnossa, vaan esim. meillä imeviä poistoventtiileitä on myös pesuhuoneessa, saunassa ja vaatehuoneessa.

        Kun imu on jatkuvaa ja korvausilmaa tulee, niin asunnossa ei pitäisi olla mitään ongelmaa, mutta aika harvassa talossa taitaa ilmanvaihtoasiat olla kuten pitäisi.
        Johtuneeko isännöitsijän vai talohuollon taitamattomuudesta.

        Muistan kyllä sen ajan milloin noita liesi-tuuletin ilman siirto ratkaisuita alettiin vuokra-asuntoihin tehdä ja muistan sen että edes ihanteellisesti toimiva ratkaisu ei ole "ihanteellinen" asumiseen. Ennen kuin tuo ratkaisu tehtiin niin vuokra kämpissä oli mielestäni parempi olla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muistan kyllä sen ajan milloin noita liesi-tuuletin ilman siirto ratkaisuita alettiin vuokra-asuntoihin tehdä ja muistan sen että edes ihanteellisesti toimiva ratkaisu ei ole "ihanteellinen" asumiseen. Ennen kuin tuo ratkaisu tehtiin niin vuokra kämpissä oli mielestäni parempi olla.

        Jos ei ole asunnosta käsin säädettävää liesituuletinta, niin ilmanvaihdosta huolehtii silloin katolla oleva talokohtainen ilmanvaihtolaite, jotka yleensä on ajoitettu toimimaan miten sattuu taloyhtiön hallituksessa istuvien vanhojen kääpien toiveiden mukaan, joiden mielestä asunnon pitää olla kuin pullo että lämmintä riittää eikä sähkölaskua kerry.


    • Anonyymi

      Ei vaikuttais olevan korvausilma asiat kunnossa,siellä ikkunoitten yläpuolella on ne aukot tai ritilät mistä pitäisi tulla korvaavaa ilmaa.Siksi ikkunoitten yläpuolella ettei tule vedon tunnetta kun tuuletin on päällä.

      • Anonyymi

        Korvausilmaventtiilien suodattimet pitää vaihtaa vähintään pari kertaa vuodessa. Se on asukkaan vastuulla kuten esim. lamppujen vaihtokin. Usein huono sisäilma johtuu juuri tukossa olevista korvausilmaventtiileistä.


    • Anonyymi

      Niinpä sen liesituulettimen tulee toimiakin.
      "Terveellisen huoneilman ja ilmanvaihtojärjestelmän toiminnan kannalta suosittelemme laitteiston jatkuvaa käyttöä."

      • Anonyymi

        Ainakaan keskustan kerrostaloissa ei todellakaan ole terveellinen sisäilma.
        Ongelmana lienee ettei omistajat itse aina asu omistamissaan asunnoissa, eivätkä vuokralaiset osaa vaatia, eikä heillä talokokouksissa ole edes sananvaltaa.


      • Anonyymi

        Ei kyllä liesituuletin kuulu olla jatkuvaan päällä tässä nyt on kyseessä talotuuletin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kyllä liesituuletin kuulu olla jatkuvaan päällä tässä nyt on kyseessä talotuuletin

        Juuri näin. Kun humina kuuluu yleensä parhaiten liesituulettimen kuvusta niin luullaan että liesituuletin hurisee, mutta kyllä se imee kaikista asunnossa olevista poistoventtiileistä ja koko talon ilmanvaihdosta huolehtiva kone on yleensä kerrostalon katolla tai ullakolla.


    • Anonyymi

      Muuten kannabis tuoksuisi.

    • Anonyymi

      Meillä on sama juttu tuon liesituuletimen kanssa. se on ihan normaali liesituuletin ei talotuuletin. itse voi sammuttaa oman liesituulettimen, mutta talo tuuletin joka on samassa hormissa vetää kaiken lämmmön ulos, ja alipaineistaa asunnon.
      haitoja on muummuassa että muut hormien ilman kierto kääntyy päinvaistaiseksi. ilmaa alkaa tulemaan jopa sähköjohtojen läpivienneistä ja vessan poistohormin kautta. jos ilman korvaus ilmaa tulisi tarpeeksi pitäisi olla 5x 80cm reikää seinässä. mutta on vain 3x ikkunan yläreunassa olevaa pientä läppää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      146
      10937
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      266
      4773
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      178
      4079
    4. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      62
      3796
    5. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      3623
    6. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      186
      3574
    7. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      100
      3441
    8. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      86
      3217
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      69
      1894
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      206
      1821
    Aihe