Loimaan vanhukset

Anonyymi

Meitä loimaalaisia vanhuksia on tosi paljon. Ja monella meistä on tosi pieni eläke.
Miten me tulemme toimeen kun kaikki vaan kallistuu.
Ruoka on tosi kallista, miten saamme lääkkeet, mistä maksamme sähkön. Me kaikki emme saa mitään toimeentulo tukea. Lehti-, puhelin eikä välttämättä kaikkia lääkelaskujakaan ei huomioida.
Vuokrat kallistuu sekä vesi. Saunamaksu ym
MITÄHÄN TÄSTÄ SEURAA??????????

4

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Äänestäkää kokkareita, kepua ja persuja niin saatte paskaa lisää niskaanne.
      Demarit on pienin paska kaikista isoista kusettaja puolueista.

      • Anonyymi

        Älä höpötä. Juuri demarit ovat tuhonneet tämän maan talouden. Jos ei tulossa ole muuta kuin lisää valtionvelkaa demareiden malliin, niin ei riitä eläkeläisillekään siitä mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä höpötä. Juuri demarit ovat tuhonneet tämän maan talouden. Jos ei tulossa ole muuta kuin lisää valtionvelkaa demareiden malliin, niin ei riitä eläkeläisillekään siitä mitään.

        Näin on, vaikka onhan ne kokkareet ja kepulitkin paljon velkaa ottaneet! Persut olleet vasta yhden kauden hallituksesssa eli ei pysty kovin paljon sanoo. Oppositiossa nyt on helppo räksyttää ja sanoo mitä vaan.

        Aloittajalle sen verran ettei toimeentulotuki ole mitään ylimääräistärahaa, vaan sitä saa juurikin hyvin pienituloiset elleivät muuten voi kattaa kohtuullisia välttämättömiä menoja. Samaten vaikka asumistukea ja muutamaa muutakin. Jos näitä ei saa, silloin tulot tai menot on liian suuret, ja onpa niitäkin, jotka ei edes ole hakenut mut silti valittaa ettei saa! Ruoassa voi yrittää aina katsoo halvempia mut silti terveellisiä vaihtoehtoja. Mielestäni kohtuuhinnalla edelleen saa, jos vain pystyy itse laittaan ruokaa. Lääkkeissä on pääsääntöiisesti vuosikatto. Onko se muutaman satanen nyt niin ylivoimainen, kun esim. yksinasuva (kaikkein haavoittuvin ryhmä) saa vuodessa vähintää reilusti päälle kymppitonnin.

        Omat nettotulot olleet koko iän alle 1500 kuussa ja on sairauksiakin eli tuttuja on monet ongelmat. On sitä vähän ollut muutakin rahaa, mut sitä en ole sotkenut juokseviin menoihin, mut tottakai semmoset toimii hätäpuskurina. Jos ne ylim. rahat jaettaisiin eri vuosille aikuiseliniälle niin köyhiä ollaan silti. Euroakaan en ole saanut tt:a eli olen siis kai hyväosainen😉. Totuus on vaan se ettei montaa pitkäaikaista tt:n saajaa parhaalla tahdollakaan uskoisi sairaaksi eli miten voi olla semmonen tilanne. Mut sitten jos esim. pitäisi maksaa sähköstä 50 snt, kyllä siinä jo saisin mäkin miettiä mitä tehdä. Tämä kriisi ei tullut puskista ja osoittaa myös harmillisesti miten vähän on niitä jotka ennakoi ja miettii vaihtoehtoja b ja c, jos jotain äkillistä tapahtuu. Sitä on menty vaan halpuus mielessä! Tulipa vähän pitkästi, mut tässä on vähän ratkaisukeskeisyyden kautta funtsittua...

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Saan kotihoidon tukea 160 e, kotihoitomaksu 400 e ja lääkkeet noin 90 e. Joka kuukausi lompakko pienenee... Valitettu on, hyvinvointilautakunta miettii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      86
      1468
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      10
      1370
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1135
    4. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      110
      1059
    5. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      62
      1027
    6. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      67
      898
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      251
      857
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      63
      835
    9. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      31
      768
    10. Onko ikävä

      Yhtään?
      Ikävä
      46
      696
    Aihe