Jos vajaakuntoisella alkaa olla ikää liki 60 vuotta, miksi yksikään työnantaja haluaisi ottaa hänet töihin?
Millaisia kokemuksia vähän vajaa kuusikymppisillä on ammatillisesta kuntoutuksesta? Onko se johtanut uuteen työpaikkaan vai oletko joutuneet järjestelmän väliinputoajiksi?
Ammatillinen kuntoutus ja ikä
5
286
Vastaukset
- Anonyymi
Usein yli 60-vuotiaita lähdetään ammatillisen kuntoutuksella auttamaan sillä, että etsitään uusi työ esimerkiksi työkokeilun avulla. Yhden tutun tarina tuli eilen somessa näkyviin, jos tästä olisi apua muille jotka miettii asiaa:
https://katjanoponen.fi/tarina/kaupan-alalta-asiantuntijatehtaviin/- Anonyymi
Tuolta Noposelta taitaa porukka työllistyä keskimääräistä vajakkia paremmin. Mutta kaikkein tärkeintä on se mitä vaivoja ylipäänsä on ja miten ne ilmenee ulospäin jos ilmenee sekä sitten koulutus ja kokemus. Tules-ongelmat mm. on hyvin hankalia monen ammatin kannalta. Kun taas esim. joku hyväkuntoinen depistä sairastava voi parhaassa tapauksessa tehdä vaikka mitä.
lajijasuris - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuolta Noposelta taitaa porukka työllistyä keskimääräistä vajakkia paremmin. Mutta kaikkein tärkeintä on se mitä vaivoja ylipäänsä on ja miten ne ilmenee ulospäin jos ilmenee sekä sitten koulutus ja kokemus. Tules-ongelmat mm. on hyvin hankalia monen ammatin kannalta. Kun taas esim. joku hyväkuntoinen depistä sairastava voi parhaassa tapauksessa tehdä vaikka mitä.
lajijasurisItse olin Noposella valmennettavana ja ikää 60 tänä vuonna. Työpaikka on irtoamassa ihan just nyt, mutta sanoisin että työkokeilu oli se avainjuttu työllistymiseen, kun pääsi itse näyttämään työnantajalle, että työhön vielä pystyy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse olin Noposella valmennettavana ja ikää 60 tänä vuonna. Työpaikka on irtoamassa ihan just nyt, mutta sanoisin että työkokeilu oli se avainjuttu työllistymiseen, kun pääsi itse näyttämään työnantajalle, että työhön vielä pystyy.
Hieno juttu, mutta kyllä se taitaa olla aika harvinaista, että yli 60v. ja vielä vajaak. otetaan vakitöihin. Varmaan on paljon vallalla vanhoja käsityksiä eli että mm. ikä olis automaattisesti riski sairauspoissaoloille ja tk-eläkkeelle. Työnantajilla on tai ainakin ollut semmonenkin keppi, että mitä enemmän tk-eläkkeitä, sitä suurempi sv-maksu. En tiedä, mutta onhan se kumma, jos ei edes selvästi terveen oloset ja työhaluiset saa työtä. Kuinkahan paljon muualta tulleita käytetään näissä hyväksi ja poljetan palkkoja&työehtoja...?
Kuuskymppisillä on onneksi ihan lakiin kirjattu oikeus päästä vähän helpommin tk-eläkkeelle
lajijasuris
- Anonyymi
Joku työllistyy toinen ei, riippuu tietysti paljon alasta ja tuuristakin.
Alle 60 vuotiaana ei työkyvyttömyyseläkkeelle taida käytännössä päästä kuin täysin romu ja liikuntakyvytön, eli sinne vaan koulutukseen, saa parempaa tukeakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2453115Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell181740Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.231443Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1301253- 1041248
- 761172
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531062Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581045Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717967- 135962