Jos vajaakuntoisella alkaa olla ikää liki 60 vuotta, miksi yksikään työnantaja haluaisi ottaa hänet töihin?
Millaisia kokemuksia vähän vajaa kuusikymppisillä on ammatillisesta kuntoutuksesta? Onko se johtanut uuteen työpaikkaan vai oletko joutuneet järjestelmän väliinputoajiksi?
Ammatillinen kuntoutus ja ikä
5
275
Vastaukset
- Anonyymi
Usein yli 60-vuotiaita lähdetään ammatillisen kuntoutuksella auttamaan sillä, että etsitään uusi työ esimerkiksi työkokeilun avulla. Yhden tutun tarina tuli eilen somessa näkyviin, jos tästä olisi apua muille jotka miettii asiaa:
https://katjanoponen.fi/tarina/kaupan-alalta-asiantuntijatehtaviin/- Anonyymi
Tuolta Noposelta taitaa porukka työllistyä keskimääräistä vajakkia paremmin. Mutta kaikkein tärkeintä on se mitä vaivoja ylipäänsä on ja miten ne ilmenee ulospäin jos ilmenee sekä sitten koulutus ja kokemus. Tules-ongelmat mm. on hyvin hankalia monen ammatin kannalta. Kun taas esim. joku hyväkuntoinen depistä sairastava voi parhaassa tapauksessa tehdä vaikka mitä.
lajijasuris - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuolta Noposelta taitaa porukka työllistyä keskimääräistä vajakkia paremmin. Mutta kaikkein tärkeintä on se mitä vaivoja ylipäänsä on ja miten ne ilmenee ulospäin jos ilmenee sekä sitten koulutus ja kokemus. Tules-ongelmat mm. on hyvin hankalia monen ammatin kannalta. Kun taas esim. joku hyväkuntoinen depistä sairastava voi parhaassa tapauksessa tehdä vaikka mitä.
lajijasurisItse olin Noposella valmennettavana ja ikää 60 tänä vuonna. Työpaikka on irtoamassa ihan just nyt, mutta sanoisin että työkokeilu oli se avainjuttu työllistymiseen, kun pääsi itse näyttämään työnantajalle, että työhön vielä pystyy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse olin Noposella valmennettavana ja ikää 60 tänä vuonna. Työpaikka on irtoamassa ihan just nyt, mutta sanoisin että työkokeilu oli se avainjuttu työllistymiseen, kun pääsi itse näyttämään työnantajalle, että työhön vielä pystyy.
Hieno juttu, mutta kyllä se taitaa olla aika harvinaista, että yli 60v. ja vielä vajaak. otetaan vakitöihin. Varmaan on paljon vallalla vanhoja käsityksiä eli että mm. ikä olis automaattisesti riski sairauspoissaoloille ja tk-eläkkeelle. Työnantajilla on tai ainakin ollut semmonenkin keppi, että mitä enemmän tk-eläkkeitä, sitä suurempi sv-maksu. En tiedä, mutta onhan se kumma, jos ei edes selvästi terveen oloset ja työhaluiset saa työtä. Kuinkahan paljon muualta tulleita käytetään näissä hyväksi ja poljetan palkkoja&työehtoja...?
Kuuskymppisillä on onneksi ihan lakiin kirjattu oikeus päästä vähän helpommin tk-eläkkeelle
lajijasuris
- Anonyymi
Joku työllistyy toinen ei, riippuu tietysti paljon alasta ja tuuristakin.
Alle 60 vuotiaana ei työkyvyttömyyseläkkeelle taida käytännössä päästä kuin täysin romu ja liikuntakyvytön, eli sinne vaan koulutukseen, saa parempaa tukeakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1022344- 2221950
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761762Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1021334- 381270
- 1221128
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo277842Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli4769590kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180691Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo51680