Mihin hallitus unohti pienituloiset palkansaajat? Pienessä sähkölämmitteisessä ja saunattomassa 80-luvun rivarissa asuvana maksoin 60e/kk viime talven pakkasilla. Nyt sopimus on katkolla ja uudet on n. 10-kertaiset eli 500e/kk! Jää siis juuri sen suunnitellun rajan alle jolla tukea edes saisi. Lämmöt olen aiemminkin pitänyt 18 astetta, ikkunat on tuplatiivistetty enkä ole tuntikausia suihkussa, joten en tiedä mistä voisin enää säästää... 440e ylimääräistä pois pienestä palkasta ahdistaa jo valmiiksi.
Hallituksen sähkövähennys
Anonyymi
15115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Omavastuu lienee 500€ vuodessa, joten vähennyksiin pääsee mukaan.
Sähköenergian+ALV+24%+-->10%.+Osalla+vero+nousee+ja+osalla+laskee+jos+puhutaan+euromääräisestä+laskun+osasta.+Esi.+veroton+hinta+nyt+5+snt+/+kWh+ja+verollinen+6,2+snt+/+kWh.+verollin+hinta+putoaa+5,5+snt+/+kWh,+kun+vero+on+10%.+Eli+vero+on+enää+0,5+snt+/+kWh.+Jos+veroton+hinta+olisi+15+snt+/+kWh+tulisi+veroa+lisää+1,5+snt+/+kWh.+Tässä+voisi+olla+tasaveron+paikka+esim.+vero+1+snt+/+kWh+kaikille,+kohtelisi+tasapuolisemmin+käyttäjiä.+Valtio+menettäisi+luultavasti+vähemmän+verotuloja+ja+tukimaksuja+tällaisella+verotuksella.+Vanhaa+käytäntöä+eli+24%+voisi+noudattaa+siihen+rajaan+asti+halvoilla+sähkön+hinnoilla+kunnes+1+snt+/+kWh+tulee+täyteen,+jottei++muutos+nostaisi+kenenkään+sähkön+hintaa.
Edellinen on todellisuutta . Yhteiskunnan virkahenkilöt eivät halua ymmärtää mitä maassa tapahtuu .
Äänestäkää lisää kokoomusta saatte lisää sähkölaskua.
Muistakaa kokoomus poistaa kesäloman nekin jos vaan voisi
SDP vähiten paha
Kokoomus SDP = Sekoomus. Molemmat ovat samanlaisia.
Kyllä ap on oikeassa, hallituksen kaavailema tuki koskee yli 500 euron kuukausittaista sähkölaskua, ei vuotuista.
Jonkinmoinen sähkötuki on tulossa pienituloisille, joka on vastaava kuin toimeentulotuki. Mutta siitä ei ole vielä kerrottu sen enmpää : (
Selvitä voitko asentaa kaminan jossa hyväksytty hormielementti läpivienteineen. Maksaa alle 2000 euroa kilkkeineen.Helppo purkaa myös pois kun ei tarvetta.
Eläkeläiset ja sairaat,työttömät yms. sitä suoraa tukea tarvitsisivat , nehän kotona päivät pitkät , tekevät ruuat yms. eikö noilla ole mitään realista kuvaa kansan elämästä,
Ehdota taloyhtiön kokouksessa. että vaihdatte lämmitysmuodoksi maalämmön. Ellei talo ole pohjavesialueella tms.
Hallitus on täysin unohtanut yksin asuvat.
Yksinasuvien kulut ovat suhteellisesti suurimmat.
Heille kotitalous- ja sähkövähennys ovat minimaaliset perheellisten saamaan tukeen verrattuna vaikka kokonaistulot jäävät pienemmiksi.
Hallitus syyllistyy yksinasuvien syrjintään. Kaikissa päätöksissä perheitä on tuettu eniten ja muut jääneet vähälle tai ilman.
Ihmetyttää tuo propaganda, että valtio tekisi suuren kädenojenuksen tulemalla veroissa vastaan ja menettää X miljoonaa verotuloja. Katinkontit. valtio rohmuaa jättimäärän enemmän verotuloja moninkertaistuneiden sähkölaskujen muodossa. Mitä pitempään kriisi jatkuu sen parempi verokarhulle. Intressissä myös pitää voimalaitokset alasajettuna tai vajaateholla mahdollisimman pitkään.
Aina voi muuttaaa kaukolämmitteiseen.
Nyt alat nostamaan kulutustasi, niin tyhmältä kuin se itsenikin mielestä vaikuttaa koska ympäristöasiat ovat lähellä sydäntäni mutta sinun on nostettava kulutusta jotta saat rikkaille tarkoitetun avustuksen. Sama se vaikka sanovat sähköpulan olevan ja testaavat kansaa kuinka syvään kyykkyyn on valmis menemään kiertävien sähkökatkojen aikana. Testaavat nöyryyttä ne pakotteiden laittajat jotta uskaltavat lopullisesti iskeä uhrinsa maahan polvilleen. Tämä hallitus ei heikoimmista piittaa kuten ei muutkaan päättäjät. Tappaa haluavat kurjistamisillaan kunhan ekaks hyödykseen käyttävät ilmaisina vauraudentekijöinänsä.
Todennäköisesti ei kannata tehdä sellaista sopimusta, jossa sähkölasku nousee kiinteästi 10-kertaiseksi. Pörssisähkö tullee halvemmaksi.