NLAW ontelopanos on alaspäin suunnattu ja laukeaa tankin päällä vähän omituisella sensorisysteemillä joka ei kaikissa tilanteissa / paikoissa välttämättä ole luotettava - varsinkin jos hyökkääjä kikkailee vastatoimien kanssa. On tietoja, että venäjä olisi kaapannut joitain esimerkkejä niistä ohjuksista, jolloin vastatoimien kehittely on helpompaa.
Ehkä pitäisi olla isompi ohjus isommalla räjähteellä joka on 45 asteen kulmassa ja räjähtää kosketuksesta. Niin iso panos että se toimii t-90 tankin etupanssarin läpi? Laukaisimen ohjuksen paino voi olla niin suuri että tarvitaan jalusta, mikä saattaa olla alumiinikeppi tai pusikosta otettu risu jonka voi kiinnittää ruuveilla. Tilanteesta riippuen monopodi tai tripodi-alusta. Ajoneuvon laukaisimessa paino ei kuitenkaan haittaa niin paljon.
Versio jossa panos on suoraan eteen suunnattu tai kulmassa saattaa toimia aktiivisuojan läpi jos ohjuksen etuosassa on panssari joka kestää metallisateen ja sensori pystyy erottamaan tämän iskun oikeasta törmäyksestä tankkiin. Panssari joka kestää kylmän metallin mutta läpäisee räjähdyksen mahdollisimman hyvin voi olla nailonia alumiinin tai magnesiumin takana.
Järeä NLAW ohjus on luotettavampi?
Anonyymi
0
94
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1104326
- 793523
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843365Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223331Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?263268- 742936
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim642817"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452790Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852579- 92522