Puhelinetu ja sairauskassan jäsenmaksu

Anonyymi

Olen kokoaikatyössä käyvä tilapäisesti toimeentulotukea saava ihminen. Tai no, olen siinä rajalla kuukausittain saanko toimeentulotukea vai en, riippuu esimerkiksi kuun lääkäri- ja lääkemenoista. Tilanne tulee jatkumaan noin puoli vuotta tälläisenä. Mutta kahta kustannusta Kela ei hyväksy menoksi..

Työsopimukseen perustuva puhelinetu lasketaan minulle tuloksi, vaikka en pääse siitä eroon (kysytty työnantajalta, etu on ja pysyy) enkä käytä työpuhelinta kuin työasioihin. Määräaikaisen työn vuoksi ei ole missään nimessä järkevää edes siirtää kaikkea asiointia työpuhelimeen. Minne kaikkialle pitää ilmoittaa uusi numero, että minut saa kiinni? Miten kaikki mobile payt, tunnistautumiset ja muut? Aivan kamala homma. Miten saisin edes itselleni liittymän, jos työsuhde ei jatkukaan, kun maksuhäiriömerkintä estää uuden vastaavan sopimuksen saamisen (sopimus hankittu ennen luottohäiriömerkintää)? Toisekseen en halua sotkea työ- ja vapaa-aikaa keskenään. Olenko menettänyt oikeuden myös selkeään työ- ja vapaa-aikaan, koska olen tilapäisesti köyhä? Pitääkö minun stressata työpuheluita ja -sähköposteja vapaa-ajalla, koska olen tilapäisesti köyhä? Ihan kuin stressiä ei olisi jo tarpeeksi.

Toinen on sairauskassan jäsenmaksu. En olisi liittynyt, jos olisin tiennyt että tämä menee näin. Maksan monta kymmentä euroa kuussa siitä, että saan lääkkeistä, hoidoista yms. hyvät korvaukset kassan kautta. Myös potentiaalisesti tulevaisuudessa hammashoitoa ja muuta jos työsuhde jatkuu ja kassan jäsenyys jatkuu määrätyn ajan. Kela siis säästää nyt sillä, että minä kuulun kassaan. Jos en kuuluisi, Kela joutuisi maksamaan moninkertaisen summan toimeentulotuessa lääkemenoissa joka tapauksessa. Puhumattakaan pitkäaikaisista vaikutuksista, jos sairauskassan jäsenyyden turvin voin käyttää yksityisiä palveluita murto-osalla hinnasta, enkä kuormittaa julkista terveydenhoitoa. Sairauskassan säännöissä lukee, että jos siitä eroaa itse, siihen ei enää ikinä saa liittyä takaisin. Mukava ansa!

Maksan siis kuukaudessa satasen toimeentulotuen perusosasta näitä menoja, jotka mielestäni pitäisi hyväksyä toimeentulotuessa. Miten tämä on reilua? Voiko näihin kustannuksiin saada tukea kunnasta?

11

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kelan toiminta ja reiluus ei kuulu samaan lauseeseen. Kannattaa valittaa Kelan päätöksestä, oikaisuvaatimus todennäköisesti hylätään mutta hallinto-oikeudessa saattaa Kela-parka saada "pataan". Valitus ei maksa mitään kun sen itse tekee eikä hävittävää ole vaan pelkkää voitettavaa ja hyöty on pitkäaikainen.
      Kannattaa tosin kunnan sossusta kysyä myös tukea ja ennen kaikkea heidän kantansa Kelan hylkäävään päätökseen. Valituksen liitteeksi kannattaa pyytää sossun lausunto jos sellaisen antavat.

      • Anonyymi

        AP taas tässä. Sosiaalitoimisto oli samalla linjalla, ei ole perusteita myöntää tähän heiltä mitään tukea.


    • Anonyymi

      Miten Kela perustelee menettelyään?

      • Anonyymi

        AP tässäkin. Kelan peruste on "Ei voida hyväksyä menoksi, koska ne eivät ole perustoimeentulotuessa huomioon otettavia menoja." Pyysin hakemuksen siirtoa kunnan sosiaalitoimistoon näiltä osin, josta tosiaan tuli myös kielteinen vastaus kommentilla "näitä tulonmenoja ei voida katsoa sellaisiksi menoiksi, joihin olisi perusteltua myöntää viimesijaista etuutta. Sairauskassasta saatavat edut ja tätä myötä jäsenyys ovat ymmärrettäviä, mutta lääkemenot, julkisen terveydenhuollon menot ja silmälasit ovat myös Kelan perustoimeentulotuessa huomioitavia menoja. Käytettävissä olevien selvitysten perusteella ei ole tullut esille sellaisia toimeentulotukilain tarkoittamka erityisiä syitä, että olisi perusteltua myöntää täydentävää toimeentulotukea".
        Eivätkö he tajunneet että jos eroan kassasta, en saa sinne liittyä enää ikänäni uudestaan? Mikseivät he pyydä tarvitsemiaan selvityksiä, jos jotain puuttuu?


      • Anonyymi

        AP tässäkin. Sosiaalitoimisto oli tosiaan samalla linjalla, ei ole perusteita myöntää tähän heiltä mitään tukea. Perustelut on luokkaa "emme näe syytä tai perusteita". Voiko näistä valittaa, kun en itsekään tiedä miten perustelen asian? Muuta kuin tosiasioilla. Meinaan aika hankalaksi menee kun ruuan ja KAIKEN hinta kallistuu koko ajan. Karut kuukaudet edessä.


    • Anonyymi

      "Maksan monta kymmentä euroa kuussa siitä, että saan lääkkeistä, hoidoista yms. hyvät korvaukset kassan kautta. Myös potentiaalisesti tulevaisuudessa hammashoitoa ja muuta jos työsuhde jatkuu ja kassan jäsenyys jatkuu määrätyn ajan. Kela siis säästää nyt sillä, että minä kuulun kassaan. Jos en kuuluisi, Kela joutuisi maksamaan moninkertaisen summan toimeentulotuessa lääkemenoissa joka tapauksessa". jne... Ei tietenkään toimeentulotukena korvata sellaisia menoja, joista saat korvauksen muualta. Tuossa tapauksessa saisit korvaukset sairauskassata ja Kelasta, jos nuo menot hyväksyttäisiin toimeentulotukena.. Kerrot saavasi noista menoista hyvät korvaukset kassasta. Puhelinetu huomioidaan palkansaajalla myös verotuksessa hyötynä, eli tulona, joten taas turhaa nillitystä..

    • Anonyymi

      Siis... ap:lla on puhelinetu ja hyvät korvaukset lääkkeistä ja hoidoista sairauskassasta...
      ja silti pitäisi toimeentuloa näihin menoihin saada?
      Ja kyllä ne sairauskassojen jäsenehdot ovat selkeästi luettavissa - jos ei lukutaito riitä, niin se ilmainen puhelin käteen ja soittamalla niistä kyselemään.

      Mitä v*ttua nyt taas?

      • Anonyymi

        AP hei. Kiitos asiallisista ja asiattomista kommenteista. Osalla on mennyt asia hieman ohi, eivät ehkä tiedä miten sairauskassat ja puhelinedut toimii. En
        tilanteessani toimeentulotuen saajana nimenomaan saa laskennallisesti yhtään mitään, vaan päinvastoin maksan enemmän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        AP hei. Kiitos asiallisista ja asiattomista kommenteista. Osalla on mennyt asia hieman ohi, eivät ehkä tiedä miten sairauskassat ja puhelinedut toimii. En
        tilanteessani toimeentulotuen saajana nimenomaan saa laskennallisesti yhtään mitään, vaan päinvastoin maksan enemmän.

        Älä jaksa selitellä.

        Et maksa mitään ylimääräistä, paitsi sen sairauskassan jäsenmaksun - ja sen menoerän olet ihan itse, vapaaehtoisesti itsellesi haalinut.

        Puhelinetua ei todellakaan lasketa sinulle tuloksi, sillä eihän sinulla mitään tuloja siitä ole.
        Vaikka tuota etua ei olisikaan, et silti saisi senttiäkään enempää toimeentulotukea, sillä ei sinulla siitä menojakaan ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä jaksa selitellä.

        Et maksa mitään ylimääräistä, paitsi sen sairauskassan jäsenmaksun - ja sen menoerän olet ihan itse, vapaaehtoisesti itsellesi haalinut.

        Puhelinetua ei todellakaan lasketa sinulle tuloksi, sillä eihän sinulla mitään tuloja siitä ole.
        Vaikka tuota etua ei olisikaan, et silti saisi senttiäkään enempää toimeentulotukea, sillä ei sinulla siitä menojakaan ole.

        Kyllä puhelinetu katsotaan toimeentulotuessa tuloksi. Sairauskassamaksu taas voi olla henkilökohtaisista ja yksilöllisistä syistä hyvinkin tarpeellinen. Sairauskassoissa on usein myös säädöksiä liittymisikkunasta ja tosiaan myös siitä eroamisesta. Kovin lyhytnäköistä, jos jäseneksi ei voi liittyä tai jäsenyyden menettää iäksi vain siksi, että on väliaikaisesti toimeentulotuen saaja.

        Joskus kannattaisi miettiä onko hyödyllisempää ajaa kanssaköyhien asioita, vaikka ne eivät itseä koskisikaan ja saattaisivat näyttää "hulppeilta" eduilta, kuin kinastella siitä kuka on köyhin ja kenellä menee huonoiten. Ei kai kenelläkään toimeentulotuen saajalla kaksista ole, ja jokaisen tilanne on omanlaisensa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2191
    2. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      99
      2191
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      48
      2033
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1517
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      213
      1462
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1376
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1356
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1141
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1056
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      26
      1006
    Aihe