Seuraava on Suomen hallituksen lainvalmistelu tekstiä suorana lainauksena.
”Paliskunnan on poronhoitolain 34 ja 35 §:n mukaan korvattava vahinkoa kärsineelle vahinko, joka on aiheutunut maataloudelle taikka muualla kuin saamelaisten kotiseutualueella puutarhoille, vakituisten asuntojen pihoille tai muille erityiseen käyttöön otetuille alueille. Koska paliskunnalla on velvollisuus estää porojen pääsy mainituille alueille, korvausvastuuta koskevissa säännöksissä ei erikseen edellytetä, että paliskunnan toiminnassa on tahallisuutta tai tuottamusta.”
"KOSKA PALISKUNNALLA ON VELVOLLISUUS ESTÄÄ POROJEN PÄÄSY MAINITUILLE ALUEILLE" Voiko joku viisas kertoa miten muuten tuo tapahtuu kuin paimentamalla poroja? Se, että odotetaan ihmisten ilmoituksia piha-, puutarha- ja peltoporoista ei todellakaan ole estämistä vaan reagoimista jo tapahtuneeseen vahinkoon.
Toinen kysymys: mitkä ovat erityiseen käyttöön otettuja alueita? Eikö kaikki mikä ei ole luonnontilassa ole erityiseen käyttöön otettuja alueita. Minun mielestäni kesämökin pihapiiri on erityiseen käyttöön otettu alue. Yleinen, hoidettu uimaranta on erityiseen käyttöön otettu alue. Soramonttu on erityiseen käyttöön otettu alue. Ja yleinen autotie on aivan varmasti erityiseen käyttöön otettu alue.
Toteutuuko laki?
11
216
Vastaukset 11
- Anonyymi
Toivottavasti toteutuu👍🏼
- Anonyymi
Siis tämä on olemassa oleva laki. Lain määräykset ei vain toteudu.
- Anonyymi
Ei täällä Kuusamossa toteudu porojen omistajat kirjoittavat vain muuttakaa pois prkl.
- Anonyymi
Niin se on. Sanovat että valittajat muuttakoon muualle kun tulee eripuraa. Eihän valitusta olisi jos poroukot noudattaisivat lakia .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin se on. Sanovat että valittajat muuttakoon muualle kun tulee eripuraa. Eihän valitusta olisi jos poroukot noudattaisivat lakia .
Niimpä👍🏼
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin se on. Sanovat että valittajat muuttakoon muualle kun tulee eripuraa. Eihän valitusta olisi jos poroukot noudattaisivat lakia .
Sanovat, että on mahdoton tehtävä. Sehän tarkoittaa, että porojen pitäminen on silloin mahdoton tehtävä. Ei kukaan muukaan elinkeinon harjoittaja/harrastaja voi vain todeta, että laki hankaloittaa toimintaa niin paljon, että en noudata sitä.
- Anonyymi
Ei lain kirjain ja henki toteudu. Poromiehet on mestareita löytämään porsaanreikiä ja tulkitsemaan lakeja omaksi edukseen. Muiden kärsimästä haitasta veisataan viis.
- Anonyymi
Sama kun Intiassa, siellä lehmä pyhä eläin.. täällä poro.
- Anonyymi
Ja norjassa lammas
- Anonyymi
Taas kantturat suurina laumoina tiellä eikä paimenia näy
- Anonyymi
Kuulaa vaan kalloon niin lähtevät
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1011246Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️86746Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35681- 47657
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja112535Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30521Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32506Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö181489Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23477- 59463