Keräsittekös työ työttömät niitä mustikoita myyntiin tai edes omaan käyttöön pakkaseen talven varalle? Mie jotenkin luulen että etten viitsineet kotoanne lähteä minnekään. On se kumma kun ei tienuu mahdollisuudet kiinnosta. Perin on laiskaa sakkia.
Minä olin jo 12 vanhana kerännyt mustikoita ja puolukkaa sekä kanttarelliä ja haaparouskua ties kuinka paljon.
Mäkelän Kristiina otti kisoissa mitalin ja nousi palkintokorokkeelle. Ei vielä korkeimmalle mutta kuitenkin. Se olisi kaupunkin aika jotenkin muistaa häntä. Joku kiva lahja kaupunkin johtajan puheen kera hälle antaa.
Hennassa kaivinkoneet tekee lisää lääniä että saadaan tontteja myyntiin. Sleepy sleepers lauloi aikoinaan että " onko järkee vai eiiii" .. Sitä laulua minäkin kuuntelin aikoinaan kun autolla luu ulkona ajelin olan keskustassa rinkiä. Silloin oli keskustassa vielä tietkin järellä tehty. Ei ollut kavennusta ja hidastetöyssyä. Liikennevaloista puhumattakaan. Mitähän nuo liikennevalotkin pit tuohon tehä. Olisivatten tehneet ympyrän.
Prismaa jotkut haikailee tänne. Kyllä Toukola ihan riittää. Se oli aikoinaan hyvä kauppa tuo toukola. Oli kaupan puoli, suutari ja kahvio siellä perällä. Tien toisella puolella ol Siltamarketti, kylän toisessa päässä Aisakello, välillä, Jalli ja Tinkari sekä E-kauppa ja sivummalla Hilska.
Terveisin Raksa-Rane
Mercedesmies ja rakentaja
Ps. Menkää puolukkamettään!
Mustikat, Mäkelä, Henna, Prisma
Anonyymi
3
222
Vastaukset
- Anonyymi
Keskospotilas hiljaa. Raketti-Rauno vois taas pikkuhiljaa alkaa kiertämään sitä korkki toiseen suuntaan. Jokapäiväistä sontaa sitä jaksaa suoltaa. Hävytön sulkikuppi olet.
- Anonyymi
Minttukujalle myönnetty kaksi rakennuslupaa. On turha väittää etteikö Henna vedä. Tuossa on kasvua varmaan 100% edelliseen vuoteen. Kysyntä on siis kovaa.
- Anonyymi
Aivan huikeeta Hennan kasvua! Voi tätä onnen päivää saada tällainen uutinen. Varmaan on kaupunkin hallitus laittanut tuulemaan ja tontteja menee nyt ennätys vauhtia Hennasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3027193Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r635054Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1014524Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli154340Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s463857Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1513766Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan723671Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293566SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha753383Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739592500