Naiset pois armeijasta

Anonyymi

Röyhkeintä feminismiä on se miten armeijassa tapahtuu, että miehet tekevät raskaan rivityön vankilan uhalla mut sitten vapaaehtoiset naiset nappaavat hyvät ja arvostetut vastuutehtävät alkaen komentaa näitä rivimiehiä. Kumma kun tämä asetelma ei herätä enempää ihmetystä armeijan piirissä vaikuttavissa. Ehkä se kertoo että miten syvällä armeijakin on tämän ajan hengessä. Mutta jos rauhan aikana opetellaan sellaiseen joka ei sodassa toimi, osaako ihmiset toimia kriisioloissa.

6

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tällä hetkellä palveluksessa olevana pakko sanoa, että asiat on hyvällä mallilla, naisia löytyy rivimiehistä/naisista kuten myös johtajista.

      Johtajaksi pääsee käytännössä kun hommat hoitaa särmästi eikä erikoisen tyhmäkään saa olla.
      Hyvin on hoitavat naiset hommansa kuten miehetkin.

      Armeijankaan ei tulla vankilan uhalla, täältäkin löytynyt useampi sivariin lähtenyt ja aika löysästi saivat ollakin, kunnes sitten siirto sivariin tuli, ainoat vaatimukset sivariin pääsyyn on käytännössä sanoa asiasta jo kutsunnoissa, mutta jos haluaa kokeilla armeijaa eikä nappaa/ei pysty niin ilmoittaa asiasta isommalle herralle ja hän ottaa asian hoitaakseen n.viikko-2 kestää tai näin ymmärsin miten kaveri kertoi kyseisen prosessin toimivan.

      • Anonyymi

        Ei naisista ole edes ryhmänjohtajiksi tosipaikan tullen, saatikka joukkueenjohtajiksi tai komppanianpäälliköiksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei naisista ole edes ryhmänjohtajiksi tosipaikan tullen, saatikka joukkueenjohtajiksi tai komppanianpäälliköiksi.

        No Bitches?


    • Anonyymi

      Yhä useampi armeijan käynyt reserviläinen siirtyy tällä hetkellä siviilipalvelukseen. Merkittävin syy tähän on helmikuun lopussa alkanut sota Ukrainassa.
      Siirtoon vaadittavaan täydennyspalvelukseen tuli Suomessa vuonna 2021 reilut 460 hakemusta, mutta tänä vuonna luku on noussut jo 3300:een. Miksi Puolustusvoimat kouluttaa näitä naisia tai naismaisia miehiä lainkaan? Tullaan rehvakkaasti hakemaan upseerikoulutus, mutta näistä tyttöupseereista ei tosipaikan tullen ole mihinkään!

    • Anonyymi

      Kysymyksen perään kannattaa laittaa kysymysmerkki, jos osaa kirjoittaa. Myös että - sanaa ennen kannattaa laittaa pilkku.

    • Anonyymi

      Toivottavasti nämä vastuutehtävät jaetaan prosentuaalisesti tasa-arvoisesti naisille ja miehille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      14
      2019
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1405
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      98
      1361
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1225
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1141
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      997
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      986
    8. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      981
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      334
      950
    10. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      900
    Aihe