Neuvoja vuosiluonnemerkeille

Anonyymi

Rotta: harkitse päätöksiäsi tarkkaan, vaikka oletkin eläinradan ensimmäinen, se ei tarkoita, että olet messias ja / tai jumala. Harkitse mitä suustasi päästät. Sanat voivat olla kuin tikareja.

Härkä:: yritä suhtautua elämään kevyemmin vaikeinakin hetkinä, ja opi tutkimaan ja ymmärtämään tunteitasi, että ne ovat sinusta, eivätkä muista lähtöisin. Anna elämän ympärilläsi kehittyä, ja ymmärrä, että sen täytyy kehittyä, vaikket itse haluaisikaan muuttua; sillä sinä et ole Jumala, joka voisi määrätä kehityksen kulun. Elämä, joka ei kehity, häviää kehittyvän elämän tieltä.

Tiikeri: sinun ei tarvitse voittaa jokaista kiistaa, aina löytyy sinuakin parempia. Älä ole liian itsepäinen, vaan yritä sopeutua. Maailmassa on yleispäteviä lakeja, joita ei kannata yrittää tehdä olemattomiksi.

Kissa / jänis: kannattaa yleensä viedä loppuun se minkä aloitit, ja mieti tarkemmin kenen kanssa alat suhteeseen, jos haluat välttyä stressiltä.

Lohikäärme: pidä jalat maassa, kohtele muita niinkuin haluat itseäsi kohdeltavan, ja aina löytyy sinuakin parempia, joten älä ylennä itseäsi, toiseksi jäämistä ei tarvitse pelätä. Jos et voi voittaa, yritä saada edelläsi olevia rikkomaan ennätys.
Muista mitä eräs Lakotasoturi sanoi: "En harjoittele voittaakseni viholliseni, tai ollakseni veljeäni etevämpi, vaan voittaakseni vihollisista pahimman - oman itseni."

Käärme: älä pelkää näyttää surun tunteitasi, äläkä jää tunteiden vietäväksi. Jos vaadit vastapuolelta uskollisuutta, älä itse ole epärehellinen. Pitäisi pystyä ymmärtämään milloin on aika päästää irti ja antaa toisen mennä - sinä et ole mikään moraalinen maailman puhdistaja. Vihollisuudet eivät aina tule muista ihmisistä - ihminen on itse itsensä pahin vihollinen ja pettäjä, tahtoessaan muiden olevan kuten itse, eikä se ole kenenkään muun syy - uskalla siis katsoa peiliin.

Hevonen: Mieti kuinka päätöksesi vaikuttavat muihin - kaikki eivät ajattele kuten sinä, ja heilläkin on tunteet. Älä elä pinnallista elämää, vaan uskalla tutkia itseäsikin, ja löytää itsestäsi itsesi järkevä ohjastaja.

Vuohi: pidä molemmat jalat maassa. Yritä erää realistisessa maailmassa ja pidä puolesi.

Apina: Ole rehellinen. Älä loukkaa muita ja pidä kielesi kurissa. Elämässä on vakaviakin asioita, joista ei voi enää tehdä huumoria, ja jotka voivat koskea myös sinua... Jos ei järkevä käytös miellytä, muista mitä Jeesus sanoi mm. valehtelusta. Jos et kunnioita muita ihmisiä, mitä itse ajattelet olevasi ansaitaksesi kunnioitusta?

Kukko: Uskalla luottaa muihin vähän enemmän ja suojaa selustasi. Sinä et ole ainoana oikeassa, tai kaunein tai ainutlaatuisin.

Koira: Älä suhtaudu vastoinkäymisiin liian raskaasti. Pitäisi oppia ymmärtämään jättää "isäntä", kun ajankohtainen tarve tulee ilman, että sen toimen pitäisi pitää sisällään ajatusta uskottomuudesta.

Sika: Älä ole liian hyväuskoinen. Maailma ei kaadu yhdestä pettymyksestä. Opi ymmärtämään himojasi ja tunteitasi, että ne voivat olla sinun pahin vihollisesi - eivät muut ihmiset.

0

2751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

        Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
        Joensuu
        235
        5246
      2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

        Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
        Maailman menoa
        73
        3413
      3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

        kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
        Maailman menoa
        94
        3097
      4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

        eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
        Maailman menoa
        41
        3032
      5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

        Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
        Maailman menoa
        62
        2885
      6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

        Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
        Maailman menoa
        90
        2715
      7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

        Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
        Maailman menoa
        14
        2411
      8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

        "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
        Maailman menoa
        103
        2257
      9. Miksi eristäydyt?

        Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
        Ikävä
        158
        1714
      10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

        Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
        Haapavesi
        9
        1360
      Aihe