Selvennös selkosuomeksi, kiitos!

Anonyymi

Työeläke.fi -sivustolla sanotaan:

"Kun haet työkyvyttömyyseläkettä, työeläkelaitoksesi arvioi hakemusta käsitellessään, olisiko ammatillisesta kuntoutuksesta hyötyä. Se varmistaa, että sinulle on tehty hoito- ja kuntoutussuunnitelma. "

Mitä mahtaa tarkoittaa tämä hoito- ja kuntoutussuunnitelma? Minkä tahon se pitää tehdä? En ole koskaan kuullut tk-eläkkehakemusten yhteydessä tällaisista suunnitelmista puhuttavan.

5

395

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä sellainen tehdään ja siinä arvioidaan, onko jostain toimenpiteestä vielä hyötyä ennen eläkkeen määräämistä.
      Yleensä reitti lieneekin se, että on ensin sairauslomalla sen 300 pv, sen jälkeen arviointi ja myöntö kuntoutustuelle (juurikin tuon suunnitelman perusteella), mikä on määräaikainen esim. puoli vuotta, vuosi jne.
      Vasta sen jälkeen voi hakea työkyvyttömyyseläkettä ja senkin jälkeen voi tulla hylky.

      • Anonyymi

        Mikä tai kuka tekee tuollaisen arvioinnin ja millaisia ovat perusteet?


      • Vaikuttaa suuresti hakijan ikä.Jos on täyttänyt 60v,niin hyvin todennäköistä että työkyvyttömyyseläke myönnetään,eikä määräaikaisia jaksoja tule.Näin kävi minulle aioinaan.


    • Anonyymi

      Hoitava lääkäri tekee kuntoutussuunnitelman tai hoitosuunnitelman, jossa arvioidaan onko jostain hoidosta hyötyä ja sitä toteutetaan. Hoitosuunnitelman tulee olla koko hoitosuhteen ajan voimassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      64
      893
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      53
      893
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      38
      813
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      655
    5. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      20
      616
    6. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      605
    7. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      542
    8. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      42
      488
    9. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      5
      481
    10. Minne haluaisit

      Kaivattusi?
      Ikävä
      37
      468
    Aihe