Facebookin avoimiin ryhmiin pitäisi olla kaikilla vapaa pääsy. Miksi joskus sivuille pääsee, joskus ei? Vaikka pitäisi olla kaikille avoin, niin Metamätä pyytää kirjautumista?
Onko Facebook rikki?
14
1072
Vastaukset
- Anonyymi
Vapaa pääsy kunhan olet kirjautunut Facebookkiin. (Paitsi jos ryhmä en estänyt sinut, sitten et pääse.)
- Anonyymi
Väärä vastaus. On paljon avoimia FB-sivuja, joita voi katsoa ilman kirjautumista ja joihin aikaisemmin on ollut vapaa pääsy. Viime aikoina niihin joskus pääsee mutta joskus taas pyydetään kirjautumaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Väärä vastaus. On paljon avoimia FB-sivuja, joita voi katsoa ilman kirjautumista ja joihin aikaisemmin on ollut vapaa pääsy. Viime aikoina niihin joskus pääsee mutta joskus taas pyydetään kirjautumaan.
Ehkä Facebook on muuttanut käytäntöään niin että vaatii yhä useammin kirjautumisen saadakseen lisää käyttäjiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkä Facebook on muuttanut käytäntöään niin että vaatii yhä useammin kirjautumisen saadakseen lisää käyttäjiä.
Pahalta kuulostaa. monet yritykset, kaupat ja muut ovat Facebookissa, jonne nyt ei aina pääse.
- Anonyymi
Hyvin toimii ei mitään ongelmaa..
- Anonyymi
Voi ei. Olisin känyt katsomassa Erika Vimanin kuvaa instassa, mutta kirjautumisruutu esti kuvan katsomisen.
- Anonyymi
Siis eikö kenelläkään muulla ole samaa ongelmaa? On paljon sivuja, joihin on ennen päässyt vaikka ei ole tunnuksia. Esim. Kuntien ja kaupunkien FB-sivut. Kauppojen sivut. Yhdistysten sivut. Aikaisemmin ei mitään ongelmia, nyt saattaa joskus päästä lukemaan, mutta usein lävähtää vaan kirjautumisruutu. Sama läppärillä ja puhelimelta.
- Anonyymi
Näkyyhän noille sivuille pääsevän.
Kirjautumista tyrkyttää alareunassa ja lupaa jotain lisää.
Ei haittaa koska en FB:tä käytä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näkyyhän noille sivuille pääsevän.
Kirjautumista tyrkyttää alareunassa ja lupaa jotain lisää.
Ei haittaa koska en FB:tä käytä.Joskus pääsee, joskus taas ei. Ja vika ei ole asetuksissa tms. sama ongelma läppärillä ja puhelimella.
Julkinen sivu "Kuka tahansa voi nähdä, keitä ryhmässä on ja mitä jäsenet julkaisevat.
Näkyvä kaikille "Kuka tahansa voi löytää tämän ryhmän."
- Anonyymi
"Siis eikö kenelläkään muulla ole samaa ongelmaa?"
Kyllä olen huomannut ja kokenut saman. Olen aina pitänyt järjettömänä liittyä ja antaa tietojani sellaisiin "Vasepuukkeihin ja Wittureihin", enkä liity.
Mutta tosiaan, toisinaan jotkut tahot ilmoittavat nettisivuillaan, että asiasta lisää tietoa heidän fb-sivuillaan. Ja aina sinne ei pääse, tai sitten näkee jotain vain rajatusti, kunnes ilmoitus, että nähdäksesi enemmän, pitää kirjautua.
Näin se on mennyt, että tiedoksi vain tietämättömille. - Anonyymi
Taas törmäsin asiaan, että jotkut sivut vaativat kirjautumista vaikka aikaisemmin niitä on voinut lukea vaikka minulla ei ole fb-tiliä. Räpläsin aikani ja totesin, että kun vaihdoin selaimen Firefoxista Chromeen, niin sivut tulivat näkyviin.
Voiko herra Meta rajoittaa sivujen näkymistä jos väärä selain?- Anonyymi
Totta kai voi, ja sellaista ohjausta myös tarvitaan aika paljon.
ESIMERKKI
<div class="foo">Sisältöä ei nähdä IE-selaimella.</div>
Olet varmasti tänäänkin avannut sivun joka on sisältänyt esimerkkiä vastaavan lajittelun palvelun käytössä.
- Anonyymi
Voi ei! Facen ahneus alkaa olla jo Googlen luokkaa.
Lopetan suosiolla koko fasebuukin ja suljen tilini ikuisiksi ajoiksi.
Ei tuollaisella ahneudella ole mitään rajoja. Pian alkavat keräämään maksua joka kerta kun menet sivulle. - Anonyymi
Tänään eivät yhtäkkiä näy mitkään julkiset sivut.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait983582Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso51989Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani71760- 351486
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es58996Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36940Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70882Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47840Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4817Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60804