Vaiko lyhentää sitä?
Tuntuu että tekevät kaikkensa vain kasvattaakseen sitä, eivät lyhentääkseen sitä.
Tuntuu että tekevät kaikkensa vain kasvattaakseen sitä, eivät lyhentääkseen sitä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
5 vuoden jälkeen summa on suurempi mitä ennen uo:hon joutumista. Täysin toivotonta siis.
Kai teoriassa tarkoitus on puristaa velallisesta irti mahdollisimman paljon velkojille. Samalla tulee ruokituksi ulosottovirasto. Kuka sitten saa sen koron? Olisi varmaan parempi, jos onnistuisi tekemään lyhennyssopimukset suoraan velkojien kanssa?
Näin varmaan on. Tulot vain ovat olleet kokoajan liian pienet ja ne vähätkin ylimääräiset tulot ovat menneet uo:hon.
Nyt velkasaldoa katsoessani tuli sellainen olo, että ihan hukkaan ovat menneet ne kaikki kovalla vaivalla tienatut rahat, koska saldo on suurempi, mitä ennen uo:hon joutumista.
Ei ole menneet hukkaan todellakaan, velkojat ovat saaneet edes jotain! Sehän se on pääasia ulosotossa
Ei se ole hyödyttänyt velallista yhtään, jos velkasaldo on suurempi kuin ennen uo:hon joutumista. Täysin järjetöntähän tuo on.
Ei tarvitsekaan, pääasiahan siis on että velkojat ovat saaneet edes jotain. Itsehän olet jättänyt maksamatta ja näin mennään vaikeamman kautta
Pääasia muuttuu ensi vuonna, kun minun 857 euron eläketulosta ei kerry velkojille enää mitään, joten saavat tyytyä siihen, mitä ovat saaneet.
Ja alkavat ulosmitata velalliselta kaiken mistä saa fyffeä.
Johan ne on ulosmitanneet mun hometalon kolme kertaa, eikä myyntiin ole ryhtyneet kertaakaan. Kumma, kun ei kelpaa, vaikka tönö on oikein museoviraston suojelukohde. Mitähän aikovat hamuta? Kissaniko vievät, vai 15v vanhan 32 tuumaisen telkun
Fyffe on sanana jotain slangia? Fyge on mulle tutumpi, mutta kait sama asia.
Fyrkka :) Jep, mielenkiinnolla ootan itsekin, että mikä roju lähtee kyytiin ja myyntiin. Siis jos tuppaavat ihan ovelle kollaamaan. Jäin vaan miettimään, että tuskin tyytyvät hallituksen päätökseen jäädä näppejään nuolemaan. Ketkuja kun ovat nuo perintähemmot.
Mitä tekemistä ketkuilla perintähemmoilla on tämän asian kanssa? Eivät ne voi tulla mitään kotoa hakemaan.
Nythän oli kyse ulosotosta.
Itse olette jättäneet hoitamatta laskut ja velat, joten oma syynne on joutua ulosottoon. Maksakaa, niin ei tarvitse ruikuttaa. Luuletteko tosiaan, että esim. velkaa voi ottaa ilman korkoa? Se takaisin maksu tulee aina, jos ei maksa, niin olet ulosotossa. Se on ihan oikein. Miltä sinusta tuntuisi, jos olisit lainannut vaikka 10 000 euroa, etkä saisi edes pääomaa takaisin tai korkoja, vieläkö ruikuttaisit? Sitten saisitte velalliselta vastauksen, että tulot kun on pienet, ei edes voida ulosmittausta tehdä, että eihän siinä mitään... Kasvakaa aikuisiksi ja ottakaa vastuu teoistanne ja maksakaa velkanne. Mikään tässä maassa ei ole ilmaista, muu kuin hengittäminen
Veisivät+vain+kaiken+ja+potkisivat+taivasalle,+siinä+sitten+eläisitte+vaikka+puskassa+istuen.+Jos+ei+osaa+maksaa+laskuja,+lainoja+ja+vippejä+tai+ottaa+holtittomasti+velkaa,+niin+miksi+teitä+pitäisi+päähän+silitellä.+Teillä+jokaisella+olisi+ollut+mahdollisuus.+
Maksaa+laskulla
Maksaa+maksumuistutuksella+
Yrittää+sopia+velkojan+kanssa+maksusuunnitelmaa+tai+osamaksua
Maksaa+perintätoimiston+laskulla
Yrittää+sopia+perintätoimiston+kanssa+maksusuunnitelma+tai+osamaksu
Ulosoton+vireilletuloilmoitus,+maksaa+ilmoituksella
Yrittää+sopia+ulosoton+kanssa+maksusuunitelmaa
Viimeinen+keino+on+ulosmittaus+ja+varsinkin+esim.+omaisuuden+myynti.
Mahdollisuuksia+on+monta,+mutta+mitään+ette+ole+hoitanut,+niin+ihan+oikein,+että+ulosmittaus+yms.+käynnistyy+ja+korko+on+7%+++ulosoton+taulukkomaksut.
Mitä sinä täällä raivoat?
Ole onnellinen ettet ole yksi heistä.
Eikö sinulla ole parempaa tekemistä?
Mene ulos!
Ulkoilen kyllä päivittäin ja useamman kerran päivässä. Teille ulosoton asiakkaille vain pitää avata tilannetta, kun itkette ettei velka lyhene ja korkoa ei saisi periä yms. Pitäisikö yrittää ottaa vastuuta ja hoitaa raha-asiat kuntoon. Olen auttanut kahta ihmistä, kun ovat töpeksineet raha-asiat ja olleet ulosotossa. En ole heidän velkoja maksanut, mutta auttanut heitä ymmärtämään tilanteen ja kuinka siitä suosta voi nousta ylös. Mikä ero heillä on ollut, niin se tahtotila. Olen tehnyt laskelmat veloista ja maksuvaraa laskettu, käyty monesti vielä läpi tulevat laskut ettei mitään lisää mene ulosottoon. Monta vuotta olen heitä auttanut, nyt ovat saaneet elämänsä kuntoon ja mitään ei ole enää maksamatta, toinen heistä maksaa vuokrankin, niin että on yhden kuukauden edellä. Helppoa heillä ei ole ollut, mutta monet keskustelut on käyty "hyvä, että sanoit asiat suoraan" pahalta se hetken kuullosti, mutta kun ymmärtää ja myös välillä vaahtoaa/jankuttaa, niin ihminen kummasti alkaa tilanteensa ymmärtää ja viisaimmat myös ottavat sen vastuun asioiden hoitamisesta.
Emmehän+me+kaikki+velalliset+ole+sössineet+yhtään+mitään.+Käytä+nyt+hyvä+ystävä+molempia+silmiäsi,+korviasikin.
Itse+olen+velkaantunut+puutteellisen+sosiaaliturvan+vuoksi.+Työelämää+on+takana+45+vuotta.+Kaksi+taloa+maineen+on+hankittu,+toinen+kalliilla+18%+korolla.+Kun+vakava+sairaus+vei+työkyvyn+ja+Kela+ja+työeläkeyhtiö+eivät+myöntäneet+edes+sairauspäivärahaa,+putosin+rahattomaksi.+Yksinyrittäjällä+ei+ole+ollut+työttömyysturvaa+ollenkaan+ennen+korona-aikaa.+Laskut+juoksivat,+perhe+oli+nälissään+ja+täysi+katastrofi+päällä.+Taloa+ei+ostanut+kukaan,+mistään+ei+saanut+rahaa.+Ei+pankistakaan,+olin+liian+vähäinen+asiakas+sairaana.+Aikaisempaa+asiakassuhdetta+ei+huomioitu.
Velkaa+sain+vain+kulutusluottoehdoin,+kalliilla+korolla.
Jokainen+voi+arvata+miten+siinä+kävi.
Yhtään+en+kadu+velkaani.+Jokaista+euroa+olen+käyttänyt+peruselämiseen.+Nyt+olen+velkavankeudessa,+mutta+mitäpä+siitä.+Seuraava+etappi+on+hankittu:+hautapaikka+ja+sen+uo:n+ulottumattomuus.+Suomi+on+kova,+kylmä+ja+typerä+maa,+joka+pelaa+liian+raakaa+peliä+meillä+itsensä+työllistäjillä.