Kaukjärven pellot ja järven suojelutoimet

Anonyymi

Kaukjärven pelloille ajetaan taas tonnikaupalla jotain mustaa pahanhajuista lannoltetta. Mitähän se mahtaa oll?. Keväällä se valuu noroina suoraan järveen sulavesien kanssa.

Missä viipyvät pakolliset suojavyöhykkeet? Järven suojelu tuntuu hölmöläisen touhulta, kun omin silmin näkee, miten käytännössä toimitaan.

18

980

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Missä on ympäristö suojelijat?😪🤔

    • Anonyymi

      vihreet hopi, hopi.

    • Anonyymi

      Tässä olis vihreille kymmenen taalan paikka!

      • Anonyymi

        Ei ole koskaan siellä missä tarvittas.


    • Anonyymi

      Turha on Kaukjärven suojelusta ja puhtaudesta kirjoitella. Voisi ekana kieltää vaikka hevosten uittamisen järvessä. Olisi sit vähän vähempi paskaakin rantavedessä.

      • Anonyymi

        Ei hevonen uidessaan tarpeitaan tee. Oletko ihan hölmö. Ihminen voi tehdäkkin. Pohja vesiin se kiikutettu paska liukenee tehden pahojaan


      • Anonyymi

        Missäs niitä hevosia uitetaan siellä? Forssan vai Tammelan puolella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei hevonen uidessaan tarpeitaan tee. Oletko ihan hölmö. Ihminen voi tehdäkkin. Pohja vesiin se kiikutettu paska liukenee tehden pahojaan

        Tekee tarpeensa ennen uintia ja näköjään sen jälkeenkin. Ei tietenkään uidessaan, pöljä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tekee tarpeensa ennen uintia ja näköjään sen jälkeenkin. Ei tietenkään uidessaan, pöljä.

        Kyä maa suodattaa hevosen jätökset kerralla" PÖLJÄ"


    • Anonyymi

      oon muuten pannu yhtä vihervassaria...

      • Anonyymi

        Oliko hyvät panot, kai sieltä suojeltua sammalta löyty puutarhasta.


      • Anonyymi

        Hieno homma, että sinäkin edes kerran reissullasi sait.


    • Anonyymi

      Nyt sitä ruutattiin pelloille. Haju on karmea. Järvessä levää rutkasti eikä tällä menolla loppua näy.

      • Anonyymi

        Hakekai Ohisalo paikalle ynnä sen muut kaveri ;)


      • Anonyymi

        Nyt on kiire asialla! Onko ohisalolle jo tiedotettu lannoituksista


    • Anonyymi

      No luulisihan että kaupungintalollakin olisi joku ympäristöihminen, jonka toimenkuvaan kuuluisi käydä tsekkaamassa tilanteet Kaukjärven rannoilla. Että kuinka lähelle rantaa sitä paskaa pelloilla levitetään, missä ne hevoset ui, missä kunnossa rannat on ja montako luvatonta saunaa on rantavivassa ja silleen. Ja että mistä taloista lasketaan kaivoista harmaat vedet, ja vessavedetkin, avo-ojiin niin ei tarvii tilata säiliöauto tyhjentämään kaivoja.

    • Anonyymi

      Se on varmaankin ollut biokaasuntuotannossa syntyvää mädätysjäännöstä. Outoa jos keväällä valuu sulamisvesien mukana kun kuitenkin maa yleensä muokataan lannanlevityksen jälkeen, ei kai se lanta siihen sängen pintaan ole jäänyt. Tietysti jotain kiintoainesta tuppaa vesien mukana kulkeutumaan ja ravinteitakin niissä voi mukana olla. Onhan Kaukjärvellä tuo topografia kyllä valumille otollinen kun rinteitä on. Tuskin sitä nyt kuitenkaan ihan rantaan on levitetty eikä ojien viereen. Vaikea tietysti sanoa kun en ole tarkemmin käynyt paikan päällä katsomassa.

    • Anonyymi

      Ne nykyiset juuri enää kyseistä järveä pilaa, kyllä se on pilattu heti sotien jälkeen. Yhtiön myrkkykaatopaikka vuotaa järveen varmaan vieläkin vaikka onkin sittemmin maisemoitu sekin läjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1550
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      100
      758
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe