Kaukjärven pelloille ajetaan taas tonnikaupalla jotain mustaa pahanhajuista lannoltetta. Mitähän se mahtaa oll?. Keväällä se valuu noroina suoraan järveen sulavesien kanssa.
Missä viipyvät pakolliset suojavyöhykkeet? Järven suojelu tuntuu hölmöläisen touhulta, kun omin silmin näkee, miten käytännössä toimitaan.
Kaukjärven pellot ja järven suojelutoimet
18
982
Vastaukset 18
- Anonyymi
Missä on ympäristö suojelijat?😪🤔
- Anonyymi
vihreet hopi, hopi.
- Anonyymi
Tässä olis vihreille kymmenen taalan paikka!
- Anonyymi
Ei ole koskaan siellä missä tarvittas.
- Anonyymi
Turha on Kaukjärven suojelusta ja puhtaudesta kirjoitella. Voisi ekana kieltää vaikka hevosten uittamisen järvessä. Olisi sit vähän vähempi paskaakin rantavedessä.
- Anonyymi
Ei hevonen uidessaan tarpeitaan tee. Oletko ihan hölmö. Ihminen voi tehdäkkin. Pohja vesiin se kiikutettu paska liukenee tehden pahojaan
- Anonyymi
Missäs niitä hevosia uitetaan siellä? Forssan vai Tammelan puolella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei hevonen uidessaan tarpeitaan tee. Oletko ihan hölmö. Ihminen voi tehdäkkin. Pohja vesiin se kiikutettu paska liukenee tehden pahojaan
Tekee tarpeensa ennen uintia ja näköjään sen jälkeenkin. Ei tietenkään uidessaan, pöljä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tekee tarpeensa ennen uintia ja näköjään sen jälkeenkin. Ei tietenkään uidessaan, pöljä.
Kyä maa suodattaa hevosen jätökset kerralla" PÖLJÄ"
- Anonyymi
oon muuten pannu yhtä vihervassaria...
- Anonyymi
Oliko hyvät panot, kai sieltä suojeltua sammalta löyty puutarhasta.
- Anonyymi
Hieno homma, että sinäkin edes kerran reissullasi sait.
- Anonyymi
Nyt sitä ruutattiin pelloille. Haju on karmea. Järvessä levää rutkasti eikä tällä menolla loppua näy.
- Anonyymi
Hakekai Ohisalo paikalle ynnä sen muut kaveri ;)
- Anonyymi
Nyt on kiire asialla! Onko ohisalolle jo tiedotettu lannoituksista
- Anonyymi
No luulisihan että kaupungintalollakin olisi joku ympäristöihminen, jonka toimenkuvaan kuuluisi käydä tsekkaamassa tilanteet Kaukjärven rannoilla. Että kuinka lähelle rantaa sitä paskaa pelloilla levitetään, missä ne hevoset ui, missä kunnossa rannat on ja montako luvatonta saunaa on rantavivassa ja silleen. Ja että mistä taloista lasketaan kaivoista harmaat vedet, ja vessavedetkin, avo-ojiin niin ei tarvii tilata säiliöauto tyhjentämään kaivoja.
- Anonyymi
Se on varmaankin ollut biokaasuntuotannossa syntyvää mädätysjäännöstä. Outoa jos keväällä valuu sulamisvesien mukana kun kuitenkin maa yleensä muokataan lannanlevityksen jälkeen, ei kai se lanta siihen sängen pintaan ole jäänyt. Tietysti jotain kiintoainesta tuppaa vesien mukana kulkeutumaan ja ravinteitakin niissä voi mukana olla. Onhan Kaukjärvellä tuo topografia kyllä valumille otollinen kun rinteitä on. Tuskin sitä nyt kuitenkaan ihan rantaan on levitetty eikä ojien viereen. Vaikea tietysti sanoa kun en ole tarkemmin käynyt paikan päällä katsomassa.
- Anonyymi
Ne nykyiset juuri enää kyseistä järveä pilaa, kyllä se on pilattu heti sotien jälkeen. Yhtiön myrkkykaatopaikka vuotaa järveen varmaan vieläkin vaikka onkin sittemmin maisemoitu sekin läjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202452Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401622Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6531066- 106993
- 71972
- 98926
- 48885
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk81749Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33736- 71718