Miten tukea tokaluokkalaista sydämen säryttyä ystävän vuoksi?

Anonyymi

Hänen sydän särkyi ihmissuhteiden takia ensimmäistä kertaa.

Lapsella ollut yksi hyvä ystävä, bestis. Ollaan koko ajan rohkaistu olemaan myös muiden kanssa ja välillä näin onkin. Kuitenkin tyttö ollut jotenkin ihan tämän ystävyyden pauloissa ja koko ajan mainitsee että ovat bestiksiä.

Tämä bestis on jo pidemmän aikaan valehdellut (me vanhemmat tajuttu tämä, ei lapsi) että ei voi nähdä koulun jälkeen tai viikonloppuna, syyt ollu aika kirjavia. Nyt jäi kiinni valehtelusta kiinni niin, että lapsikin tajusi ja itkusta ei meinaa tulla loppua.

Koko tämä aika ollaan kannustettu kysymään muita, jopa välillä kielletty kysymästä tätä bestistä.

Miten tukea nyt lasta? Mitä sanon tästä ystävästä, pitääkö olla koulussa kuin ei mitään? Itse varmaan katkaisisin välit näyttävästi, mutta ehkä pitäisi yrittää opettaa aikuismaisempia keinoja. Siksi kysyn neuvoja, miten tukea lasta ja miten ohjeistaa? Oma sydänkin särkyy, kun katsoo toista.

2

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entä jos toinen lapsi haluaa välillä olla myös muiden kanssa mutta ei ole uskaltanut suoraan sanoa sitä lapsellesi ettei hänelle tulisi paha mieli?
      Ei mielestäni kannata pahentaa tilannetta ja riitaa lietsoa tapahtuneen vuoksi. Parempi seurata tilannetta rauhassa vaikka varmasti tuntuu nyt pahalta.
      Jos vihoittelet lapsesi bestiksenä pitämälle kaverille, hän voi aistia sen ja alkaa entistä enemmän vältellä lastasi/teitä?
      Eihän mitään ryhmän ulkopuolelle jättämistä tapahdu?
      Voisivathan lapset olla välillä yhdessä, isommassakin ryhmässä, ei vain pareittain vaikka se taitaa olla tytöillä varsin yleistä.
      Lapsesi voisi suoraan kysyä kaveriltaan koulussa miksi hän valehteli ja kertoa ettei se tuntunut kivalta. Puhumalla monet asiat selviää parhaiten.
      Tue ja lohduta lastasi. Näytä ettei ole maailmanloppu vaikka just nyt tuntuu pahalta, tästä kyllä selviää. Kerro että hän on mukavaa seuraa eikä tapahtunut ole hänen vikansa. (Pitäisi vielä tarkemmin tietää asioita että tukemiskeinoja osaisin ehdottaa.)
      Jospa se siitä. Toivottavasti kaveri alkaisi käyttäytyä toisin ja pitäisi ystävyyttä arvossa. Jos huono kohtelu jatkuu, kerro lapsellesi että se on väärin häntä kohtaan eikä sellaista pidä hyväksyä. Rehellisyys on tärkeä ominaisuus kaverissa eikä valehtelua tarvitse kuunnella..

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksestasi! Suurinpiirtein näin olen edennytkin, olen nyt sanonut lapselle, että ystäviä voi olla monta ja ystävyydessä on ylä- ja alamäkiä ja tämmöinen ei tarkoita että ystävyys on loppu. Olen myös sanonut, että on hyvä ottaa puheeksi ja sanoa, ettei hänelle saa valehdella mutta myös sen, että on ok, että ystävä joskus sanoo, että on toisen kanssa.

        Ei missään nimessä haluta katkaista kokonaan välejä, vaan kannustaa tyttöä kysymään myös muita.

        Taitaa olla kyllä itselle enempi kasvun paikka, ettei omat kokemukset heijastu. Oikeasti nykyiset lapset tuntuu olevan tunnekasvatukseltaan valovuoden edellä meitä 90-luvun lapsia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      433
      2738
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      84
      2015
    3. 161
      1586
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      80
      1522
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1456
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1248
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      147
      1084
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      51
      1055
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      932
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      35
      904
    Aihe