Hänen sydän särkyi ihmissuhteiden takia ensimmäistä kertaa.
Lapsella ollut yksi hyvä ystävä, bestis. Ollaan koko ajan rohkaistu olemaan myös muiden kanssa ja välillä näin onkin. Kuitenkin tyttö ollut jotenkin ihan tämän ystävyyden pauloissa ja koko ajan mainitsee että ovat bestiksiä.
Tämä bestis on jo pidemmän aikaan valehdellut (me vanhemmat tajuttu tämä, ei lapsi) että ei voi nähdä koulun jälkeen tai viikonloppuna, syyt ollu aika kirjavia. Nyt jäi kiinni valehtelusta kiinni niin, että lapsikin tajusi ja itkusta ei meinaa tulla loppua.
Koko tämä aika ollaan kannustettu kysymään muita, jopa välillä kielletty kysymästä tätä bestistä.
Miten tukea nyt lasta? Mitä sanon tästä ystävästä, pitääkö olla koulussa kuin ei mitään? Itse varmaan katkaisisin välit näyttävästi, mutta ehkä pitäisi yrittää opettaa aikuismaisempia keinoja. Siksi kysyn neuvoja, miten tukea lasta ja miten ohjeistaa? Oma sydänkin särkyy, kun katsoo toista.
Miten tukea tokaluokkalaista sydämen säryttyä ystävän vuoksi?
2
190
Vastaukset
- Anonyymi
Entä jos toinen lapsi haluaa välillä olla myös muiden kanssa mutta ei ole uskaltanut suoraan sanoa sitä lapsellesi ettei hänelle tulisi paha mieli?
Ei mielestäni kannata pahentaa tilannetta ja riitaa lietsoa tapahtuneen vuoksi. Parempi seurata tilannetta rauhassa vaikka varmasti tuntuu nyt pahalta.
Jos vihoittelet lapsesi bestiksenä pitämälle kaverille, hän voi aistia sen ja alkaa entistä enemmän vältellä lastasi/teitä?
Eihän mitään ryhmän ulkopuolelle jättämistä tapahdu?
Voisivathan lapset olla välillä yhdessä, isommassakin ryhmässä, ei vain pareittain vaikka se taitaa olla tytöillä varsin yleistä.
Lapsesi voisi suoraan kysyä kaveriltaan koulussa miksi hän valehteli ja kertoa ettei se tuntunut kivalta. Puhumalla monet asiat selviää parhaiten.
Tue ja lohduta lastasi. Näytä ettei ole maailmanloppu vaikka just nyt tuntuu pahalta, tästä kyllä selviää. Kerro että hän on mukavaa seuraa eikä tapahtunut ole hänen vikansa. (Pitäisi vielä tarkemmin tietää asioita että tukemiskeinoja osaisin ehdottaa.)
Jospa se siitä. Toivottavasti kaveri alkaisi käyttäytyä toisin ja pitäisi ystävyyttä arvossa. Jos huono kohtelu jatkuu, kerro lapsellesi että se on väärin häntä kohtaan eikä sellaista pidä hyväksyä. Rehellisyys on tärkeä ominaisuus kaverissa eikä valehtelua tarvitse kuunnella..- Anonyymi
Kiitos vastauksestasi! Suurinpiirtein näin olen edennytkin, olen nyt sanonut lapselle, että ystäviä voi olla monta ja ystävyydessä on ylä- ja alamäkiä ja tämmöinen ei tarkoita että ystävyys on loppu. Olen myös sanonut, että on hyvä ottaa puheeksi ja sanoa, ettei hänelle saa valehdella mutta myös sen, että on ok, että ystävä joskus sanoo, että on toisen kanssa.
Ei missään nimessä haluta katkaista kokonaan välejä, vaan kannustaa tyttöä kysymään myös muita.
Taitaa olla kyllä itselle enempi kasvun paikka, ettei omat kokemukset heijastu. Oikeasti nykyiset lapset tuntuu olevan tunnekasvatukseltaan valovuoden edellä meitä 90-luvun lapsia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k18810854Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t1057583Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t337581Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht47399Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa895779Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus525238Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset335018Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk154889Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k62516Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!
Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil441788