Elikkä A myy tonttimaata B:lle.
Kuitenkin ennenkuin B ehtii hoitaa lainhuudon hakee A nyt B:n tonttimaalle kiinnityksen omaksi edukseen.
Onko A:n ilmoitettava B:lle kiinnityksestä, myyntihetkellähän se ei näy rasitustodistuksessa.
Kiinnitys ja ilmoittaminen
3
62
Vastaukset
- Anonyymi
Kiinnityksen hakijalla ei ole ilmoitusvelvollisuutta.
Kiinnitystä voi hakea vain kiinteistön omistaja, joten hakemus tullaan joko hylkäämään tai jättämään lepäämään. Lepäämäänjättäminen koskee tapauksia, joissa kaupan ehdoissa on lykkäävä tai purkava ehto omistusoikeutta koskien.
Kiinteistön ostaja hakee normaalisti lainhuutoa ja sen tultua voimaan, viranomainen ratkaisee kiinnityshakemuksen kohtalon. Huomautus: myyjän omistusoikeus lakkaa kauppakirjan ehtojen mukaisesti, eikä lainhuudatuksella ole siihen merkitystä.
Jos kiinnitys olisi jo ehditty myöntämään väärän omistajan hakemuksesta, uusi omistaja voi hakea sen poistamista saatuaan lainhuudon kiinteistölle. Mahdollisesta taloudellisesta vahingosta vastaa väärän hakemuksen tehnyt.- Anonyymi
Maanmittaushallituksesta vastattiin, että koska tila oli lohkottu A:n omistamasta maasta eikä B ollut vielä tehnyt lainhuutoa oli A:lla oikeus kiinnittää B kiinteistö omaksi eduksi kaupanteko ja kauppahinnan suorituksen jälkeen. Tosin B:llä on oikeus vaatia kiinnitystä lainhuudon jälkeen.
Tosiasiassa tässä on jotain kummallista, sillä lainhuuto jms tapahtui ja meni läpi kiinnityksestä huolimatta.
Paitsi, ettei B saanut kiinnitystä ennenkuin toinen kiinitys oli purettu.
Asiata koituneet ja asiasta aiheutuneet kulut ja kustannukset jäivät B:n kannettaviksi - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maanmittaushallituksesta vastattiin, että koska tila oli lohkottu A:n omistamasta maasta eikä B ollut vielä tehnyt lainhuutoa oli A:lla oikeus kiinnittää B kiinteistö omaksi eduksi kaupanteko ja kauppahinnan suorituksen jälkeen. Tosin B:llä on oikeus vaatia kiinnitystä lainhuudon jälkeen.
Tosiasiassa tässä on jotain kummallista, sillä lainhuuto jms tapahtui ja meni läpi kiinnityksestä huolimatta.
Paitsi, ettei B saanut kiinnitystä ennenkuin toinen kiinitys oli purettu.
Asiata koituneet ja asiasta aiheutuneet kulut ja kustannukset jäivät B:n kannettaviksiViranomainen on antanut väärää tietoa sinulle. Vain omistaja voi hakea kiinnitystä, ellei omistaja anna suostumusta ns. vierasvelkapantttaukselle.
Lainhuuto ei määrittele, kuka on omistaja. Lainhuuto on ainoastaan laillinen oletus kiinteistön omistajuudesta. Jos entinen omistaja on kiinnityshakemuksessa ilmoittanut olevansa omistaja, vaikka on myynyt sitä ennen kiinteistön, hän on syyllistynyt po. tapauksessa rekisterimerkintärikokseen, josta voidaan tuomita maksimissaan kolme vuotta vankeutta.
Rikoksentekijä on korvausvelvollinen teion aiheuttamasta vahingosta. Jos kiinnityksen hakija käyttää saamaansa kiinnitystä panttina veloissaan, hän syyllistynee myös petokseen velkojaa kohtaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873217
- 622937
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322445- 802283
- 742189
- 952026
- 121626
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan201603Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j341518Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301440