Uusi sote uudistus ?

Anonyymi

50 vuotta aikaa taaksepäin , kaupungissa oli pari-kolme lääkäriä , muutama sairaanhoitaja, yksi sairaala jossa hoidettiin leikkaukset , synnytykset ja muutkin vaivat omakustanteisesti. Nyt ollaan luomassa organisaatio jota ei tavallinen kuolevainen ymmärrä.

20

1433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Talo paloi. Ihan kauheata on asua terkalla.

    • Anonyymi

      Soteuudistus on yhtäpitkäkestoinen ja rahaa kuluttava kuin Olkiluodon ydinvoimala.

      • Anonyymi

        Voi niitä aikoja kun Suomessa oli vuosien 1960-1997 mukaiset läänit! Palauttakaamme ne takaisin keskuuteemme!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi niitä aikoja kun Suomessa oli vuosien 1960-1997 mukaiset läänit! Palauttakaamme ne takaisin keskuuteemme!

        Niin tuo läänien hävitys oli yksi hulluuten huppu, Ne olisi voineet tomia Sote-alueen keskushallintona


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin tuo läänien hävitys oli yksi hulluuten huppu, Ne olisi voineet tomia Sote-alueen keskushallintona

        Sen jälkeen menty vaan sekavampaan päin. Ensin luotiin läänien ja paikkakuntien väliin hallinnolliset maakunnat. Sitten läänit paikattiin ely-keskuksilla ja aluehallintovirastoilla. Ja nyt tulevat/tulivat hyvinvointialueet eikä kukaan varmaan edes tiedä, mitä niiden vastuilla on tai minkälaisia maantieteellisiä alueita ovat. Mitäköhän seuraavaksi?


    • Anonyymi

      Taas vaan yksi johtaja lisssää. Satakuntaan haetaan johtavaa psykologia.

      • Anonyymi

        Kaikki psykologit ja psykiatrit saisi viedä kuorma-auton lavalla Ukrainaan miinanpolkijoiksi, olisi niistäkin edes jotain hyötyä tässä maailmassa. Ja henkiä säästyisi.


    • Anonyymi

      Tilaan kotiin Apu-lehteä ja seuraan maalaislääkäri T. Kiminkisen palstaa. Siinä on hyvä lääkäri. En perusta noista Kuninkaisten prinsessoista.

      • Anonyymi

        Mihinkä Sote-alueeseeen Kiminkinen tullaan liittämään? Voisi koetata hakeutua sinne asiakkaaksi, niin sais kunnon hoitoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mihinkä Sote-alueeseeen Kiminkinen tullaan liittämään? Voisi koetata hakeutua sinne asiakkaaksi, niin sais kunnon hoitoa.

        Kim inkinen


    • Anonyymi

      En ole kenenkään kuullut kehuvan tätä terveyskskuksen mallia, jossa omahoitajan kautta hoidetaan kaikki asiat. Kun soittaa omahoitajalle, niin kukaan ei vastaa, mutta automaatti lupaa soittaa takaisin. Mitään siitä ei kerrota, koska ko. soitto tulee. Näin hoitoa haluava sidotaan puhelimensa viereen tunneiksi tai jopa päiviksi odottamaan tätä luvattua takaisinsoittoa. Tuskin kukaan haluaa kylässä tai kaupassa selvittää sairauksiaan, jos omahoitaja soittaa takaisin. Sitten omahoitaja lupaa keskustella lääkärin kanssa ja taas asiakas jää odottamaan ..... Omakannasta sitten lopulta näkee mitä on suunnitteilla tai onko mitään vielä tapahtunut ja taas odotellaan, että jotain tapahtuisi.......Luultavasti lopulta tulee tekstiviesti, että seuraillaan tilannetta! Kyllä ne olivat kulta-aikoja, jolloin vielä pääsi lääkärin vastaanotolle, kun sai sinne tilattua ajan.

    • Anonyymi

      Terveystalossa kävin Turussa,puolen tunnin aikana näkyi neljä Huittislaista jotka
      tunsin.Porin sotessa on vain kallispalkkaisia johtajia,sinne ei sairastuessa ole
      asiaa.Sitä se "tyttöjensote"!!

      • Anonyymi

        Johtajisto on valmiina. Sata päivää aikaa löytää nälkäpalkalla elävä henkilökunta.


      • Anonyymi

        Sote ei ole tyttöjen sote , vaan puolue politikkojen aikaan saama uudistus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sote ei ole tyttöjen sote , vaan puolue politikkojen aikaan saama uudistus.

        "tyttö"poliitikkojen sitten,siinä ei lääketieteen asiantuntemusta eikä talouden osaamista
        kyselty,


      • Anonyymi

        Koska kannatan julkisen terveydenhuollon palveluja, niin pyrin käyttämään niitä yksityisten sijaan. Kait sitä terveystalon palveluja Turkua lähempääkin saa. Lisäksi tämä omahoitaja-systeemi on Huittisissa ollut jo silloin, kun vielä sotesta haahuiltiin ilman päätöksiä edellisen hallituksen aikana.


    • Anonyymi

      Huittisten terveyskeskuksessa omahoitajat ja muut sooloilevat ja keksivät omia juttujaan. Lääkäri on johtaja. Kysykää häneltä ensin. En asu enää paikkakunnalla, joten sotkunne eivät kiinnosta.

      • Anonyymi

        Soteuudistus ja Fortum !!.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3764
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3698
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      96
      2656
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2564
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      18
      2238
    6. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2236
    7. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      27
      2083
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1946
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      58
      1778
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1611
    Aihe