Uusi sote uudistus ?

Anonyymi

50 vuotta aikaa taaksepäin , kaupungissa oli pari-kolme lääkäriä , muutama sairaanhoitaja, yksi sairaala jossa hoidettiin leikkaukset , synnytykset ja muutkin vaivat omakustanteisesti. Nyt ollaan luomassa organisaatio jota ei tavallinen kuolevainen ymmärrä.

20

1443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Talo paloi. Ihan kauheata on asua terkalla.

    • Anonyymi

      Soteuudistus on yhtäpitkäkestoinen ja rahaa kuluttava kuin Olkiluodon ydinvoimala.

      • Anonyymi

        Voi niitä aikoja kun Suomessa oli vuosien 1960-1997 mukaiset läänit! Palauttakaamme ne takaisin keskuuteemme!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi niitä aikoja kun Suomessa oli vuosien 1960-1997 mukaiset läänit! Palauttakaamme ne takaisin keskuuteemme!

        Niin tuo läänien hävitys oli yksi hulluuten huppu, Ne olisi voineet tomia Sote-alueen keskushallintona


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin tuo läänien hävitys oli yksi hulluuten huppu, Ne olisi voineet tomia Sote-alueen keskushallintona

        Sen jälkeen menty vaan sekavampaan päin. Ensin luotiin läänien ja paikkakuntien väliin hallinnolliset maakunnat. Sitten läänit paikattiin ely-keskuksilla ja aluehallintovirastoilla. Ja nyt tulevat/tulivat hyvinvointialueet eikä kukaan varmaan edes tiedä, mitä niiden vastuilla on tai minkälaisia maantieteellisiä alueita ovat. Mitäköhän seuraavaksi?


    • Anonyymi

      Taas vaan yksi johtaja lisssää. Satakuntaan haetaan johtavaa psykologia.

      • Anonyymi

        Kaikki psykologit ja psykiatrit saisi viedä kuorma-auton lavalla Ukrainaan miinanpolkijoiksi, olisi niistäkin edes jotain hyötyä tässä maailmassa. Ja henkiä säästyisi.


    • Anonyymi

      Tilaan kotiin Apu-lehteä ja seuraan maalaislääkäri T. Kiminkisen palstaa. Siinä on hyvä lääkäri. En perusta noista Kuninkaisten prinsessoista.

      • Anonyymi

        Mihinkä Sote-alueeseeen Kiminkinen tullaan liittämään? Voisi koetata hakeutua sinne asiakkaaksi, niin sais kunnon hoitoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mihinkä Sote-alueeseeen Kiminkinen tullaan liittämään? Voisi koetata hakeutua sinne asiakkaaksi, niin sais kunnon hoitoa.

        Kim inkinen


    • Anonyymi

      En ole kenenkään kuullut kehuvan tätä terveyskskuksen mallia, jossa omahoitajan kautta hoidetaan kaikki asiat. Kun soittaa omahoitajalle, niin kukaan ei vastaa, mutta automaatti lupaa soittaa takaisin. Mitään siitä ei kerrota, koska ko. soitto tulee. Näin hoitoa haluava sidotaan puhelimensa viereen tunneiksi tai jopa päiviksi odottamaan tätä luvattua takaisinsoittoa. Tuskin kukaan haluaa kylässä tai kaupassa selvittää sairauksiaan, jos omahoitaja soittaa takaisin. Sitten omahoitaja lupaa keskustella lääkärin kanssa ja taas asiakas jää odottamaan ..... Omakannasta sitten lopulta näkee mitä on suunnitteilla tai onko mitään vielä tapahtunut ja taas odotellaan, että jotain tapahtuisi.......Luultavasti lopulta tulee tekstiviesti, että seuraillaan tilannetta! Kyllä ne olivat kulta-aikoja, jolloin vielä pääsi lääkärin vastaanotolle, kun sai sinne tilattua ajan.

    • Anonyymi

      Terveystalossa kävin Turussa,puolen tunnin aikana näkyi neljä Huittislaista jotka
      tunsin.Porin sotessa on vain kallispalkkaisia johtajia,sinne ei sairastuessa ole
      asiaa.Sitä se "tyttöjensote"!!

      • Anonyymi

        Johtajisto on valmiina. Sata päivää aikaa löytää nälkäpalkalla elävä henkilökunta.


      • Anonyymi

        Sote ei ole tyttöjen sote , vaan puolue politikkojen aikaan saama uudistus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sote ei ole tyttöjen sote , vaan puolue politikkojen aikaan saama uudistus.

        "tyttö"poliitikkojen sitten,siinä ei lääketieteen asiantuntemusta eikä talouden osaamista
        kyselty,


      • Anonyymi

        Koska kannatan julkisen terveydenhuollon palveluja, niin pyrin käyttämään niitä yksityisten sijaan. Kait sitä terveystalon palveluja Turkua lähempääkin saa. Lisäksi tämä omahoitaja-systeemi on Huittisissa ollut jo silloin, kun vielä sotesta haahuiltiin ilman päätöksiä edellisen hallituksen aikana.


    • Anonyymi

      Huittisten terveyskeskuksessa omahoitajat ja muut sooloilevat ja keksivät omia juttujaan. Lääkäri on johtaja. Kysykää häneltä ensin. En asu enää paikkakunnalla, joten sotkunne eivät kiinnosta.

      • Anonyymi

        Soteuudistus ja Fortum !!.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      222
      6286
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      187
      5866
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      15
      5454
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      74
      4134
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      139
      3482
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      130
      3303
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2996
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      6
      2467
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      240
      2361
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      130
      2244
    Aihe