50 vuotta aikaa taaksepäin , kaupungissa oli pari-kolme lääkäriä , muutama sairaanhoitaja, yksi sairaala jossa hoidettiin leikkaukset , synnytykset ja muutkin vaivat omakustanteisesti. Nyt ollaan luomassa organisaatio jota ei tavallinen kuolevainen ymmärrä.
Uusi sote uudistus ?
20
1466
Vastaukset
- Anonyymi
Talo paloi. Ihan kauheata on asua terkalla.
- Anonyymi
Soteuudistus on yhtäpitkäkestoinen ja rahaa kuluttava kuin Olkiluodon ydinvoimala.
- Anonyymi
Voi niitä aikoja kun Suomessa oli vuosien 1960-1997 mukaiset läänit! Palauttakaamme ne takaisin keskuuteemme!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi niitä aikoja kun Suomessa oli vuosien 1960-1997 mukaiset läänit! Palauttakaamme ne takaisin keskuuteemme!
Niin tuo läänien hävitys oli yksi hulluuten huppu, Ne olisi voineet tomia Sote-alueen keskushallintona
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin tuo läänien hävitys oli yksi hulluuten huppu, Ne olisi voineet tomia Sote-alueen keskushallintona
Sen jälkeen menty vaan sekavampaan päin. Ensin luotiin läänien ja paikkakuntien väliin hallinnolliset maakunnat. Sitten läänit paikattiin ely-keskuksilla ja aluehallintovirastoilla. Ja nyt tulevat/tulivat hyvinvointialueet eikä kukaan varmaan edes tiedä, mitä niiden vastuilla on tai minkälaisia maantieteellisiä alueita ovat. Mitäköhän seuraavaksi?
- Anonyymi
Taas vaan yksi johtaja lisssää. Satakuntaan haetaan johtavaa psykologia.
- Anonyymi
Kaikki psykologit ja psykiatrit saisi viedä kuorma-auton lavalla Ukrainaan miinanpolkijoiksi, olisi niistäkin edes jotain hyötyä tässä maailmassa. Ja henkiä säästyisi.
- Anonyymi
Tilaan kotiin Apu-lehteä ja seuraan maalaislääkäri T. Kiminkisen palstaa. Siinä on hyvä lääkäri. En perusta noista Kuninkaisten prinsessoista.
- Anonyymi
Mihinkä Sote-alueeseeen Kiminkinen tullaan liittämään? Voisi koetata hakeutua sinne asiakkaaksi, niin sais kunnon hoitoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihinkä Sote-alueeseeen Kiminkinen tullaan liittämään? Voisi koetata hakeutua sinne asiakkaaksi, niin sais kunnon hoitoa.
Kim inkinen
- Anonyymi
En ole kenenkään kuullut kehuvan tätä terveyskskuksen mallia, jossa omahoitajan kautta hoidetaan kaikki asiat. Kun soittaa omahoitajalle, niin kukaan ei vastaa, mutta automaatti lupaa soittaa takaisin. Mitään siitä ei kerrota, koska ko. soitto tulee. Näin hoitoa haluava sidotaan puhelimensa viereen tunneiksi tai jopa päiviksi odottamaan tätä luvattua takaisinsoittoa. Tuskin kukaan haluaa kylässä tai kaupassa selvittää sairauksiaan, jos omahoitaja soittaa takaisin. Sitten omahoitaja lupaa keskustella lääkärin kanssa ja taas asiakas jää odottamaan ..... Omakannasta sitten lopulta näkee mitä on suunnitteilla tai onko mitään vielä tapahtunut ja taas odotellaan, että jotain tapahtuisi.......Luultavasti lopulta tulee tekstiviesti, että seuraillaan tilannetta! Kyllä ne olivat kulta-aikoja, jolloin vielä pääsi lääkärin vastaanotolle, kun sai sinne tilattua ajan.
- Anonyymi
Terveystalossa kävin Turussa,puolen tunnin aikana näkyi neljä Huittislaista jotka
tunsin.Porin sotessa on vain kallispalkkaisia johtajia,sinne ei sairastuessa ole
asiaa.Sitä se "tyttöjensote"!!- Anonyymi
Johtajisto on valmiina. Sata päivää aikaa löytää nälkäpalkalla elävä henkilökunta.
- Anonyymi
Sote ei ole tyttöjen sote , vaan puolue politikkojen aikaan saama uudistus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sote ei ole tyttöjen sote , vaan puolue politikkojen aikaan saama uudistus.
"tyttö"poliitikkojen sitten,siinä ei lääketieteen asiantuntemusta eikä talouden osaamista
kyselty, - Anonyymi
Koska kannatan julkisen terveydenhuollon palveluja, niin pyrin käyttämään niitä yksityisten sijaan. Kait sitä terveystalon palveluja Turkua lähempääkin saa. Lisäksi tämä omahoitaja-systeemi on Huittisissa ollut jo silloin, kun vielä sotesta haahuiltiin ilman päätöksiä edellisen hallituksen aikana.
- Anonyymi
Huittisten terveyskeskuksessa omahoitajat ja muut sooloilevat ja keksivät omia juttujaan. Lääkäri on johtaja. Kysykää häneltä ensin. En asu enää paikkakunnalla, joten sotkunne eivät kiinnosta.
- Anonyymi
Soteuudistus ja Fortum !!.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1193277Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville522843Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122374Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111922- 1681554
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa301258- 521104
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih15916Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois111888Polvinen hylkäsi Persut
Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.146842