Sinko tankin etupanssariin on kannattavampi jos molotovin cocktail korvaa ontelopanoksen?

Anonyymi

Sinko voi laukaista ammuksen jossa ontelopanoksen korvaa samanpainoinen säiliö täynnä palavaa ainetta. Pullo voi itsessään myös olla palava, eli esim. muovia, alumiinia tai magnesiumia. Räjähde voi olla tavallista räjähdelankaa jota on kiedottu ympärille sen verran että pullo hajoaa sytytyksestä ja syttyy palamaan tästä pienestä räjähdyksestä. Pullossa voi olla spiraali ura tätä lankaa varten ja uloimpana suojakuori.

Metallin tai piin palamisessa on se hyvä puoli ettei kuumuus lähde hiilidioksidin ja vesihöyryn mukana pois. Voi myös olla kirkas ja värillinen liekki. Yksi versio molotovin cocktailista voi ehkä sisältää magnesium jauhoa bensassa.

Vaikka ammus ei osuisikaan tankkiin, valaistus auttaa torjunnan tähtäystä yöllä. Osuma haittaa tankin tähtäystä ja voi rikkoa optiikan. Liekehtivä tankki on helpompi maali etenkin ilmaiskuille. Liekin väri voi osoittaa mistä palosta on kyse eikä tankki ole vielä läpäisty.

Molotovin cocktail aiheuttaa aina jonkun kirkkauden lumeneina ja korkean kirkkauden versio voi yltää tuhansien lumenien valotehoon.

Esim. boori tekee vihreän liekin.

Kun pii tai piivety-yhdiste palaa, siitä tulee pölypilvi joka on tavallaan hiekkaa.

1

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nelipiippuinen sinko laukomassa molotoveja. Siinä vaikutus kerääntyy toisin kuin ontelopanoksissa, joissa olisi 4 epäonnistumista. 4 kertaa järeämpi sinko olisi vaarallisen voimakas laukaisijalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      222
      1510
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1306
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      19
      1238
    4. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      6
      1177
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      968
    6. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      930
    7. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      66
      905
    8. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      880
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      861
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      822
    Aihe