Sinko tankin etupanssariin on kannattavampi jos molotovin cocktail korvaa ontelopanoksen?

Anonyymi

Sinko voi laukaista ammuksen jossa ontelopanoksen korvaa samanpainoinen säiliö täynnä palavaa ainetta. Pullo voi itsessään myös olla palava, eli esim. muovia, alumiinia tai magnesiumia. Räjähde voi olla tavallista räjähdelankaa jota on kiedottu ympärille sen verran että pullo hajoaa sytytyksestä ja syttyy palamaan tästä pienestä räjähdyksestä. Pullossa voi olla spiraali ura tätä lankaa varten ja uloimpana suojakuori.

Metallin tai piin palamisessa on se hyvä puoli ettei kuumuus lähde hiilidioksidin ja vesihöyryn mukana pois. Voi myös olla kirkas ja värillinen liekki. Yksi versio molotovin cocktailista voi ehkä sisältää magnesium jauhoa bensassa.

Vaikka ammus ei osuisikaan tankkiin, valaistus auttaa torjunnan tähtäystä yöllä. Osuma haittaa tankin tähtäystä ja voi rikkoa optiikan. Liekehtivä tankki on helpompi maali etenkin ilmaiskuille. Liekin väri voi osoittaa mistä palosta on kyse eikä tankki ole vielä läpäisty.

Molotovin cocktail aiheuttaa aina jonkun kirkkauden lumeneina ja korkean kirkkauden versio voi yltää tuhansien lumenien valotehoon.

Esim. boori tekee vihreän liekin.

Kun pii tai piivety-yhdiste palaa, siitä tulee pölypilvi joka on tavallaan hiekkaa.

1

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nelipiippuinen sinko laukomassa molotoveja. Siinä vaikutus kerääntyy toisin kuin ontelopanoksissa, joissa olisi 4 epäonnistumista. 4 kertaa järeämpi sinko olisi vaarallisen voimakas laukaisijalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      347
      12145
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      158
      11176
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      279
      6542
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5327
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      192
      3805
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3613
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      60
      2661
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      165
      2308
    9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

      ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
      Maailman menoa
      41
      2174
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1894
    Aihe