Voi tota Timoa, kun yrittää esittää suurta elokuvaohjaaja. Nyt meni ohjaamaan Pelle Hermannin ja se on täysi fiasko. Kaikki Koivusalon elokuvat ovat no en sano.
Menis muihin hommiin ja jättäis elokuvan ohjaamiset ammattilaisille.
Menis muihin hommiin ja jättäis elokuvan ohjaamiset ammattilaisille.
Vastaukset 17
Vanhimmat
elokuvaohjaaja, olevinaan ainakin.
Perseennuolenta voi joskus tehdä arvostetuksi, mutta useimmiten halveksittavaksi.
Sano vaan. Huonoja ne on kaikki. Mutta jos laskut saa maksuun suoritus on riittävä.
En ymmärrä miksi häntä niin ollaan arvostavinaan ohjaajana? Näyttelijät tekee elokuvan, kässärit kirjoittaa, leikkaaja leikkaa, puvustaja puvustaa ja SuPo lavastaa.
Mikä on ohjaajan rooli? Saada rahat. Miten "ohjaajaksi" voi päästä helpolla? Kun on joku varakas tuttu sponsorina, jolla on suhteita YLEisradioon.
Armeijassa palkittiin se, joka osasi viihdyttää kapiaisia upseerikerholla iltaisin.
Loirikin jos kävisi kaatuilemassa upseerikerholla niin ei tarvitsisi asepalvelusta suorittaa, ja lähtisi kessun natsoilla ulos.
Pellet on aina päässeet helpolla, jos on tarpeeksi röyhkeyttä.
Miten se liittyy aiheeseen? Sanopa se.
No onhan se jo itsessään suuri saavutus että pystyy tekemään elokuvan tai elokuvia. Vielä suurempi että noin huonoja ja noin monta. Visa mäkinen teki vielä huonompia ja näyttelijät kertoi jälkeenpäin että maksoi hyvin. Eli jostain rahaa tulee vaikka jälki on mitä on.
Suomen ainoa laatuelokuvien tekijä on Markku Pölönen.
Lastenelokuvilla on helppo rahastaa. Katsojat ei ymmärrä valittaa.
Koivusalon elokuvissa on aina tunnetut näyttelijät. Olen järkeillyt, että maksaa varmaan näyttelijöille hyvin, kun saa ne liikkeelle. Ohjaajaksi häntä on vähän vaikea sanoa, vaikka on ohjannutkin monta elokuvaa.
Tänä päivänä moni näyttelijä on perse auki kun ei ole työtä, ja jokainen on valmis lähtemään melkein mihin projektiin tahansa saadakseen palkkaa.
Ja kyllä tämä finanssipuoli järjestyy elokuvasäätiön kanssa kun on väleissä.
Paas ite ohjate! Ihan hyvä, ku joku tekee jotain.
Minä tiedän, että minusta ei ole ohjaajaksi, mutta Koivusalo ei tiedä, että hänestä ei ole ohjaajaksi.
Ohjaan joka päivä melkoista teatteria, mutta muija pitää jöötä.
Näin vanhana porilaisena minä arvostan aina Visa Mäkistä - Se on kingi ukko. Kiitos hänelle kun toi vanhoja mestoja kansalle tiedettäviksi.
Kun puhutaan laadukkaasta elokuvasta, voidaan puhua Markku Pölösen elokuvista.
Aki Kaurismäen suomi- trilogian elokuvat ovat niin naurettavia paskoja, että niitä katsoo mielellään jo ihan senkin tähden, ettei noin paskoja elokuvia voi ollakaan.
Mies vailla menneisyyttä, kauas pilvet karkaavat, laitakaupungin valot.
Aneemisia, kornilla kirjakielellä harvaan puhuttuja elokuvia, joista ei oikein tiedä, mitä niillä halutaan tuoda esille.
Omituisuudessaan niitä jopa katsoo ja ihmettelee. En usko tarkoituksenmukaisuuteen, uskon onnekkaaseen sattumaan, että nämä osuivat oikeaan hetkeen ja saumaan.
Tulee mieleen suomifilmin Bonk.
Tai venäläinen perseensuristin. Ei sovi perseeseen, eikä surise.
Siis kelvoton, mutta hyvän vitsin siitä sai, joka jatkuu ja jatkuu isältä pojalle.
Pekko elokuvat ovat niin alle kusirajan, että tuntee myötähäpeää katsoessaan.
Näyttelijävalinnoista en sano muuta, mutta pari nineä teki elokuvasta siedettävän.
Elokuvat pelasti sellaiset nimet kuin Esko Nikkari, rauha hänelle, loistava luonnenäyttelijä, sekä Jope Ruonansuu, oikea koomikko.
Ootko siis nähnyt filmin, mikä oli pielessä?
Voi juku mikä Lauantai ja Voi vittu kun joki tulvii taas osa2. Mahtavia elämyksiä kertakaikkiaan.