Hei, seurailin vastaavalta ruotsalaiselta palstalta juttelua veneen nimen muuttamisesta.. Olen itsekin ajatellut muuttaa veneeni nimen, mutta oliko niin että se tuo huonoa onnea tms.?! Vene ja varusteet on uusittu päästä varpaisiin, joten eikös teknisesti kyseessä ole uusi vene? Jolloinka nimen voisi siis hyvin omatunnoin vaihtaa. Kommentoikaapa asiallisesti!:)
Veneen nimenmuutos?
Ihan oikeesti!
72667
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minun mielestäni veneen nimen suhteen ei kannata yleisesti ottaen olla turhan konservatiivinen. Jos et pidä veneen vanhasta nimestä, vaihda se! Mutta jos kyseessä on kuitenkin esim. vanha 6mR-luokan vene tai muu sellainen vene, jonka kilpailu- tai muu historia tunnetaan yleisesti, otan sanani takaisin, enkä suosittele nimen vaihtamista:-)
Maailman meriä seilaa aluksia jotka ovat olleet useamminkin "kastettuja".Kuten SUOMEN JOUTSEN vaikka sillä ei enään purjehdita.
En näe mitään estettä saati taikauskoa veneen nimen muuttamiseksi.
Esim.purjeveneitä "kastetaan" nimillä jotka viittaavat kulloisenkin omistajan harrastukseen, perheenjäseneen tai omalaatuiseen huumorintajuun.
Kuinkahan monta "Psykopaattia" Suomessa seilaakaan?
Jyväskylässä ollut 1 Psykopaatti-niminen moottorivene ja Villu-niminen purjevene, joka vaihdettiin nopeaan moottoriveneeseen jonka
nimeksi tuli Pika-Villu. T. Norppa
Muistakaa Vigorin seremonia kun vaihdatte nimeä:http://www.48north.com/mr_offline/denaming.htm
Moi
Nimen muutoksen vahingot johtuvat usein uusi päällystö ei tunne aluksen ominaisuuksia, yhtä hyvin kuin vanha.
Siis vaara on uusi kapteeni ym, eikä uusi nimi.
Muista : tytön nimi ja vähintään viisi kirjainta. Turvallisuus taattu. Lisäonnea saa rahalla: Hopealantti maston alle.
naisen nimi, joka päättyy A:han. Jos nämä ehdot ei täyty, sitten kyllä vaihtaisin nimeä. En muussa tapauksessa. Ei kai siinä sen kummempaa tarvita. Ja jos siellä on se huopeamarkka mastokengässä, sitä ei saa hukata ;) Mutta jos ei ole, kyllä sitä pärjätään edelleen ilmankin.