Nuorissa on tulevaisuus, on aina sanottu. Nytkö on venäläisissä Suomen tulevaisuus? Sitäkö halutaan?
Tohmajärven lukiossakin juuri 25% on venäläisiä. Lukion rehtorin mukaan koulu ei kuitenkaan ole mitenkään riippuvainen venäläisistä.
On se lähes missä tahansa maailmaa melkoinen uutinen kun kuullaan että jossain (eivät tiedä missä) on maa nimeltä Suomi jossa asukkaat ovat köyhän puoleisia, mutta minne kaikki ulkomaalaiset ovat tervetulleita, ja kaikki saavat asunnon, ruoat, opiskelut ja kaikki.
Tohmajärven lukiossakin juuri 25% on venäläisiä. Lukion rehtorin mukaan koulu ei kuitenkaan ole mitenkään riippuvainen venäläisistä.
On se lähes missä tahansa maailmaa melkoinen uutinen kun kuullaan että jossain (eivät tiedä missä) on maa nimeltä Suomi jossa asukkaat ovat köyhän puoleisia, mutta minne kaikki ulkomaalaiset ovat tervetulleita, ja kaikki saavat asunnon, ruoat, opiskelut ja kaikki.
Vastaukset 66
Vanhimmat
Onneksi edes yliopistoon tuli korkeammat lukukausimaksut ulkomaalaisille.Miksi pitää syrjiä omia nuoria ja asettaa heidät yhdenvertaiseen asemaan esim.suomenkieltä taitamattomien /huonosti taitavien kanssa ?
Outo juttu, Venäjä käy raakalaismaista, terroristista hyökkäyssotaa Ukrainassa ja Kiteelle haalitaan venäläisiä lisää.
Tällä hetkellä varmaan joka kymmenes vastaantulija on Putlerin toimia avoimesti kannattava elintasopakolainen.
Ja suomalainen veronmaksaja tyytyväisenä kustantaa näille asunnot ja koulutuksen.
Sanna sanoo että tavalliset venäläiset pitää panna kärsimään.mikäs juttu tämä on sitten
Sannahan puhuu kuin propagandaministeri Goebbels ainoinaan 🤔
Jokos siellä joku venäläinen kommentoi. Syöttää teidän tänne tuleminen. Pysykää omassa maassanne ja sotkekaa vain sitä.
Tavallinen venäläinen kärsii suunnattomasti, kun ei saa oltermannia tai merkkilaukkua.
Tavallisen ukrainalaisen kärsimykset taitavat olla vähän toista luokkaa.
Ei kun ihan suomalainen joka on huollissaan pääministerimme ulosannista. Tuollaiset kommentit joissa kannustetaan toisen maan kansalaisten eristämistä ja kärsimyksen tuottamista muistuttavat pelottavan paljon natsi-Saksan kommentteja.
Heh heh, niinpä!
Täällä sentään kärsitään kohta suurista sähkölaskuista, hallitsemattomasta inflaatiosta ja energian loppumisesta. Saattaa vielä tavan kansalaista käydä jossain vaiheessa käydä vituttamaan tämä meidän päättäjien hyväksymät pakotteet Venäjälle. Ilman moista hölmöilyä oltaisiin nyt hyvässä jamassa eikä olisi tarvinnut hätiköiden liittyä mihinkään sotilasliittoon.
Kyllä venäläiset ovat ihan itse pakotteensa ansainneet.
Kerro toki millä tavalla Suomi liittyy mitenkään Venäjän ja Ukrainan käymään sotaan? Entäs jenkit, jotka kokivat taas suurta tarvetta sekaantua konfliktiin mikä ei heitä kosketa millään tavalla?
Kysymys on ihmisoikeuksista.Niitä ei Venäjällä ole.Venäläisillä on niin suuri hinku länsimaihin että kätkevät jo euroja Suomen puolelle maastoon ja väärentävät autojen rekisterikilpiä että heitä ei tunnistettaisi venäläisiksi.Ja kaikkea muuta vilunkia peliä.Nyt viimeisin oli surullisin : paljon suomalaislapsia katoaa Venäjälle kun pariskunnan venäläinen osapuoli kaappaa lapsen rajan yli ! Eikä sopua enää löydy.Perunkirjoituksessa raha ja omaisuus kyllä kelpaa.
Venäjä ei ole allekirjoittanut kansainvälistä Haagin sopimusta LAPSIKAAPPAUKSISTA,joten lapsen saaminen Venäjältä toisen vanhemman huostaan on vaikeaa jopa mahdotonta.
Hahahaha taitaa kiteellä olla kunnon ryssiä.
Putin hyökkäsi Ukrainaan
Venäjän armeija hyökkäsi Ukrainaan Putinin käskystä.
Venäjän armeija pommittaa, kiduttaa, raiskaa ja teloittaa Ukrainalaisia.
Venäjä Putinin johdolla suorittaa kansanmurhaa Ukrainassa!
SlavaUkraini!
Venäjä valtiona ei noudata kansainvälisiä sopimuksia eikä allekirjoita niitä - kuten juuri Haagin sopimusta lapsikaappausten selvittämiseksi.Venäläisissä turisteissa ei sinällään mitään vikaa ole.
Kerro toki millä tavalla Suomi liittyy mitenkään Venäjän ja Ukrainan käymään sotaan?
Ne natsit ovat Kremlissä ja Muualla Venäjällä. Putin toteuttaa Venäjän vähemmistökansojen ja ukrainalaistenkansanmurhaa? Käytännön toteuttajina ovat tavalliset venäläiset.
Kommunismin aikana Venäjällä tapettiin arvioiden mukaan jopa 20 miljoonaa ihmistä. Putin on Neuvostoliiton koulimana jatkanut samalla tiellä
Tuo 20 miljoonaa tarkoittaa, että pyöveleitä on ollut pilvin pimein. Venäläisiltä jäi kysymättä mitä isät, isoisät ja isoisänisät tekivät Stalinin vainojen aikaan. Tai miehitetyissä maissa toisen maailmansodan jälkeen. Samaa kuin ny5 Ukrainassa.
Ilman Venäjää mitään Ukrainaa ei olisi edes olemassakaan, muista se.
Tai ilman Ukrainaa ei olisi Venäjää ? Ota huomioon missä sijaitsee Venäjän pääkaupunki.
Kaiken kaikkiaan erittäin tyhmä sota.
Kaikesta huomaa vain anteeksi kamalasti mutta "ryssien"hinku Itämerelle ja Suomea valloittamaan "again".Siinä suomalaiset politikot ja päättäjät ovat olleet erittäin lyhytnäköisiä.
Ukraina oli olemassa jo ennen Venäjää. Venäjä kituutti vuosisatoja mongolien vallan alla. Ja sen vaikutukset näkyvät. Ukraina on ollut aina eurooppalainen, Venäjä aasialainen.
Slava Ukraini.
Ilman viikinkejä mitään Venäjää ei olisi olemassakaan, muista se.
Venäjämielinen viides kolonna on vuosien saatossa saanut Kiteen täysin otteeseensa.
Sanna haluaa että karjalais mummolta loppuu jauhot kaapista
Mistä luulet niiden sinne tulleen ?
Valtakunnan bilettäjältä.
Kyse on todella Merkittävästä uhkasta. Kiteen kaupungin virkamieskunta ja Keti olivat sokeita.
Se ei ole Suomen asia jos Venäjällä tai muualla "ei ole ihmisoikeuksia". Suomella ei ole velvollisuutta pitää huolta muista kuin omistaan.
Kyllä se niin on mutta esim.lapsikaappausasioissa joudutaan kansainväliselle areenalle missä puoliksi suomalainen tai täysin suomalainen lapsi viedään maasta ulos ilman toisen (suomalaisen) vanhemman suostumusta.Silloin tulevat kysymykseen ihmisoikeudet juuri tämän suomalaisen vanhemman osalta.Miksi hän ei saa tavata enää ulkomaille kaapattua lasta ? Jos yhteisiä valtioiden välisiä sopimuksia ei ole niin viranomaisilla ei ole velvollisuutta tutkia asiaa.Näin on juuri Venäjän osalla - eivät ole allekirjoittaneet ko.kansainvälistä Haagin sopimusta lapsikaappauksista.Siksi moni ei tiedä mitä se on sitten kun ei enää ole ihmisoikeuksia,eikä valtiot tee yhteistyötä ja neuvottele.
Juuri näin. Ei me pieni valtio voida muuttaa maailmaa millään tavalla. Parempi olisi kun keskityttäis oman maan ja kansalaisten hyvinvointiin. Sitten kun on valtion kassa ylijäämäinen ja omat ongelmat ratkaistu voitaisiin auttaa muita. Siihen on todella pitkä matka.
Jauho sanna jakaa veronmaksajien Rahat Italian ja espanjaan.ei kiinnosta hoitajat ei muutkaan suomalaiset.
Hallitus toivottaa venäläiset tervetulleiksi tänne turvaan. Suomi on sen velkaa. Tjervetjuloa vjenäljäiset Sjuomeen ja Kjiteelle. Mje pjidämme tjeistä hjuolen.
On se mukavaa kun jopa 12 000 venäläistä per päivä tulee rajan yli Suomeen. Ihan kuten on haaveiltukin ilmeisesti?
Suomessa oliv.2020 84 000 venäjää äidinkielenään puhuvaa.Paljonkohan nykyään
joko 100 000 ? Miksi he tänne tulevat ? Ja ovat vielä äidinkieleltään venäjää puhuvia.Käsittämätöntä.Suomalaiset päättäjät vielä sallivat moisen.Onko oikein että Suomessa pärjää venäjänkielellä ja slaavilaisilla aakkosilla ? Ihan sama arabien kanssa.
Missä refukee wellcome banderollit
Siitä joutuu pamputetuksi.
Olen ollut aika optimisti yleisesti ottaen, mutta nyt joudun ensimmäisen kerran sanomaan sen mitä monet muutkin, että Suomen päättäjät ovat hölmöjä ja saamattomia. Ei löydy älyä eikä etenkään selkärankaa. Kyllä ottaa päähän.
Onko hallitus, itäinen Suomi ja Kitee nyt aivan onnessaan kun venäläisiä tulvii tänne kymmeniä tuhansia? Eiköhän siitä kerry Kiteellekin melkoisesti muuttovoittoa. Ei haittaa vaikka ovat laittomia siirtolaisia. Annetaan niille turvapaikka shaa tta nna.
Onneksi ovat viimeisen tiedon mukaan turistiviisumilla joka umpeutuu aikanaan.Sen jälkeen on palattava lähtömaahan.Kansalaisoikeudet saadakseen pitää tehdä jotain muuta kuin oleilla turistina.
Kiteen Riviera
Hölmöjä ei ole venäläiset vaan me suomalaiset kun otetaan tänne elätettäväksi tuhansia muun maan kansalaisia. Erästä vähemmistöä ollaan elätetty 100 vuotta eikä olla saatu heiltä päin takaisin yhtään mitään. Venäläisistä sentään edes joku työllistyy ja maksaa verot, samaa ei voi sanoa kunniakansalaisista joista ei voi puhua ääneen muuten tulee syyte.
Suomi on nyt TÄYSIN YKSIN vastuussa siitä että Eurooppaan laskettiin kymmeniä tuhansia laittomia siirtolaisia. Siis ne venäläiset jotka siirtyivät Schengen-viisumilla Suomeen ja muualle Eurooppaan sodan aikana. Koko sodan ajaltahan luku voi olla vaikka 100 000 - 200 000, kuka tietää. Senhän kyllä tietää että ne venäläiset rotat eivät Euroopasta takaisin omaan maahansa luiki kun viisumi menee umpeen.
Ei Suomi ole täysin yksin vastuussa,eivätkä Suomen kautta lähtijät ole laittomia siirtolaisia.Heillä on edelleen "turistiviisumi" tai jokin muu viisumi/esim.työlupa johonkin Euroopan maahan esim.Espanjaan,Portugaliin,Kreikkaan jne.Eiväthän he muuten pääsisi rajan yli.Ongelmaksi vain nousee se että "sutturoiden" luokse ei pääse enää "turistiviisumilla" Suomen kautta.Se aiheuttaa närää.Sitähän voi tietysti yrittää kehitellä kaikkia "lovestoryja" asian tiimoilta.Rajavirkamiesten työtä ei käy kateeksi mutta lasten ja siviilien murhaamisen pitää loppua Ukrainassa ja siihen on Venäjä syyllinen hyökkäyssodallaan Minusta ei ole oikein että venäläiset käyvät nussimassa Euroopassa samalla kun osa tappaa ukrainalaisia lapsia ja vie heiltä identiteetin.
Eilen Ylellä esiteltiin kansainvälistä koulutusta Kiteellä. Toimittajana oli joensuulaiseksi harvinaisen kaunis ja seksikäs Pauliina Tolvanen. Kameramieskin päätyi kuvaamaan naisen muodokasta farkkupeppua katsojien iloksi.
Raja saisi olla vähintään 15-20 vuotta täysin kiinni sodan loppumisen jälkeen.
Miksi? Silloin kun ei sodittu kelpasi meille venäläisten miljoonat, mutta nyt kun entiset neuvostoliittolaiset tappelevat keskenään unohdetaan tämä? Ensin nuolleskellaan ja sitten käännetään selkä, hävettää olla suomalainen 😄
Unohtuikohan jotakin ?
Suomi on ainut maa maailmassa joka on täysmääräisesti maksanut sille asetetut sotakorvaukset. Niiden suuruus oli niin valtava ettei naapuri uskonut meidän selviytyvän korvauksista. Toki tuo ponnistus loi pohjaa myös tulevalle kehitykselle.
Hävettää tuollaiset puheet !😢
Minkä niille mahtaa.Pääasia on että "hiirikäsi"liikkuu.Moni ei pysty edes käsittämään miten suuret olivat sotakorvaukset Neuvostoliitolle kun katsottiin että S uomi oli sotasyyllinen.Ette pysty edes käsittämään miten KIEROA PELIÄ se on.
Vai että hävettää olla suomalainen. No meitä on moneksi ja suurten ikäluokkien saamaan kasvatukseen taitaa monesti kuulua joku sairaalloinen häpeäminen. Venäläisiä ei varmaankaan hävetä olla venäläisiä? Uhmakkaina solkkaavat sitä helevetin ruman kuulosta kieltään kovaan ääneen täällä Suomessa.
Ihan oikein että jouduttiin maksamaan, hyökättiin natsien kanssa Neuvostoliittoon haaveena palauttaa suur-Suomi ja mahdollisesti myös enemmän. Saadaan olla kiitollisia ettei päässeet natsit toteuttamaan suunnitelmiaan loppuun, oltaisiin oltu mekin siellä tapettavien listalla kun ei oltu heidän mielestä tarpeeksi arjalaisia.
Ilman Venäjää ja Ruotsia oltaisiin edelleen takapajulassa.
Sinulla tuo tietämys heikolla tasolla.Tiedätkö mikä oli Ribbentrofin sopimus ? Siinä jaettiin Euroopan maita etupiireihin Saksan ja Neuvostoliiton välillä.Suomi kuului Neuvostoliiton etupiiriin.Siksi Suomi jäi yksin Talvisodassa kun Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen.Suomi ei saanut apua Talvisodassa ja Neuvostoliitto luuli että Suomeen voi tosta vaan kävellä oman soittokunnan yms.kanssa.
Lainaan erästä historoitsijaa:
Oli valittava rutto tai kolera.
Ei ollut Suomella sen suurempaa mahdollisuutta silloin aikoinaan.
Nyt kannattaa keskittyä tähän päivään kun historiaa ei voi muuttaa.
Siinä tarvitaan sinunkin viisautta.
Näin on.
Onneksi minunkin viisautta tarvitaan.
Totuus toiseen maailmansotaan Suomen osalta on ETUPIIRIJAKO Neuvostoliiton ja Saksan välillä.Suomi EI KUULUNUT Saksan etupiiriin vaan sovitusti Neuvostoliiton etupiiriin.Kun Suomi ei taipunut alueluovutuksiin Karjalan Kannaksella niin Neuvostoliitto aloitti HYÖKKÄYSSODAN Suomeen siis Talvisodan . Neuvostoliitto ja Venäjä aivopesee ihmisiä omaan leiriinsä ja sitä kautta haluaa laajentua imperialistiseksi suurvallaksi jotta voisi hyödyntää pienempiä maita ja romuttaa heidän identiteettinsä.
Sukuni oli suomeapuhuvaa Karjalankannaksella.Asunut siellä 500-vuotta.Miltä tuntuisi yhtäkkiä luovuttaa kotinsa Neuvostoliitolle ? Venäjälle? En todellakaan kaipaa heitä missään muodossa Suomeen.Saksa ei halunnut Suomea mutta neukuille olisi kelvannut ja nykyVenäjälle.En välitä heidän typeristä valitusvirsistä.
Muuten Saksa ei ole maksanut sille määrättyjä sotakorvauksia Lapin polttamisesta.
Mutta Fotumin rahat ja voimalaitokset Ruotsissa kyllä kelpasivat !!
Samat sanat.Varsinaisia roistovaltioita.
Jokainen liikaa.
Jos puoliksi venäläiset lasketaan, niin Riveriassa on venäjää osaavia varmaan 35-50 prosenttia jo? Tällä vauhdilla kun jatketaan, niin yhteiskunta on erittäin venäläinen jo parin vuosikymmenen päästä. Olemme muuttumassa Venäjäksi.
Eikö sotilaspoliisien pitäisi käydä hakemassa kaikki venäläiset Suomesta, kerätä heidät linja-autoihin ja roudata rajan tuolle puolelle. Sellainen on nyt meininki.
Ei pitäisi, ovat ihan laillisesti täällä.
Paitsi kunhan Schengen-viisumit kohta raukeavat, niin Suomessa on kymmeniä tuhansia laittomia venäläisiä, "paperittomia". Niitä ketkä tulivat tänne ennen lokakuuta. Eiväthän ne nyt hyvänen aika mene takasin kotimaahansa, kun rikas ja tyhmä Suomi (jonka kansalaiset ovat köyhiä) antaa heille paratiisimaiset oltavat täällä lopuksi elämäänsä.
Onneksi voi vielä esittää näkökulmia vapaasti.Joillakin - ne näkökulmat ovat vailla perustetta ja alistavat pienempiä kansoja ja kieliryhmiä oman ikeensä alle.Venäjä(Neuvostoliitto) on aina ollut Suomen itänaapuri ja tulee olemaan.Minä näen Suomessa paljon hyvää ja kaunista jota ei voi "rahasta" kaikille luovuttaa.
Muistan aina kun olin Usassa kuinka silloiset usalaiset ottivat minut sydämellisesti vastaan koska olin Suomesta.He kertoivat kuinka olivat Suomen puolella ja ihailivat suomalaisia Talvisodassa.Se tuntui hyvältä.Sain rohkeutta jatkaa tielläni ja rukoilin että voisimme pitää Suomea vieläkin isänmaana.Tuntui hyvältä kun sai ihailua osakseen.