Tälläista tieto on netissä
” Fennovoima suunnittelee Suomen kolmannen ydinvoimalaitoksen ja kuudennen ydinreaktorin rakentamista Pyhäjoelle, Hanhikiven alueelle. Enintään 1 800 megawatin voimala tuottaa sähköä aikaisintaan vuonna 2020. Pyhäjoen kunta omistaa Hanhikiven Sähkönmyynti Oy:ä, joka omistaa Fennovoiman suomalaista osakasta, Voimaosakeyhtiö SF:ää.”
Pitääkö paikkansa
Miten Pyhäjoki
5
69
Vastaukset
- Anonyymi
Myönteinen tieto, mutta eiköhän sellaisen pytingin saisi tehtyä nopeamminki, kun on pohjat pitkällä ja Olkiluodosta vpautuu kokeneita rakentajia!
- Anonyymi
Fortum on menetys myös Venäjällä:
”Venäjä voi kostaa kariutuneen voimalahankkeen – keinona Fortumin yrityskauppa
Fortumin omaisuus Venäjällä saattaa päätyä halpaan hintaan valtion omistukseen erikoisella menettelyllä, arvioi professori Kari Liuhto.”
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009076445.html - Anonyymi
Onko fennovoimalla jokin uusi voimalaprojekti menossa vai mitä tämä?
- Anonyymi
Pienvoimalat olisi nopeampi ratkaisu ydinvoimala puolella, koska silloin saisi nopeammin sähköä. Samoilla suunnitteluratkaisuilla saisi useita voimaloita Suomeen lyhyellä aikavälillä.
- Anonyymi
Suomeen tarvitaan pikaisesti lisää lukuisia oikeita suuria ydinvoimaloita!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1193725Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141691Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141548Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181396Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2931383Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi281276Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti16964Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy72933Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä124902Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60829