Miten Pyhäjoki

Anonyymi

Tälläista tieto on netissä

” Fennovoima suunnittelee Suomen kolmannen ydinvoimalaitoksen ja kuudennen ydinreaktorin rakentamista Pyhäjoelle, Hanhikiven alueelle. Enintään 1 800 megawatin voimala tuottaa sähköä aikaisintaan vuonna 2020. Pyhäjoen kunta omistaa Hanhikiven Sähkönmyynti Oy:ä, joka omistaa Fennovoiman suomalaista osakasta, Voimaosakeyhtiö SF:ää.”

Pitääkö paikkansa

5

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Myönteinen tieto, mutta eiköhän sellaisen pytingin saisi tehtyä nopeamminki, kun on pohjat pitkällä ja Olkiluodosta vpautuu kokeneita rakentajia!

    • Anonyymi

      Fortum on menetys myös Venäjällä:

      ”Venäjä voi kostaa kariutuneen voimala­hankkeen – keinona Fortumin yrityskauppa
      Fortumin omaisuus Venäjällä saattaa päätyä halpaan hintaan valtion omistukseen erikoisella menettelyllä, arvioi professori Kari Liuhto.”
      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009076445.html

    • Anonyymi

      Onko fennovoimalla jokin uusi voimalaprojekti menossa vai mitä tämä?

    • Anonyymi

      Pienvoimalat olisi nopeampi ratkaisu ydinvoimala puolella, koska silloin saisi nopeammin sähköä. Samoilla suunnitteluratkaisuilla saisi useita voimaloita Suomeen lyhyellä aikavälillä.

      • Anonyymi

        Suomeen tarvitaan pikaisesti lisää lukuisia oikeita suuria ydinvoimaloita!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5900
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      118
      1395
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      183
      1064
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe