Jos jakamaton kuolinpesä myy pesän talon niin pitääkö talosta saadut rahat jakaa osakkaiden kesken vai voiko ne tallettaa kuolinpesän tilille ja pitää pesä edelleen jakamattomana sen vuoksi että yksi osakkaista on velkajärjestelyssä? syyllistyykö silloin johonkin rikokseen jos rahoja ei jaeta? Perinnöstä ei voi luopua kun on velkajärjestelyssä mutta voiko rahat pitää kuolinpesän tilillä??
jakamaton kuolinpesä ja rahat ????
Anonyymi
1
163
Vastaukset
- Anonyymi
Rahat saa tallettaa. Perintö pitää jakaa perinnönjakokirjan mukaisesti, mutta teoriassa kuolinpesä voi olla olemassa ikuisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1234621Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv702671Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801695Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91176- 46896
- 66892
- 21873
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122853Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N68828Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50799