Onko xj kaverit huomannu että olisi pientä kolahtelua/nyppimistä joka tuntuu rungossa asti, erityisesti kylmänä. Jotkut sanoo että kuuluu asiaan, se tulee kytkimestä????
Vastaukset 11
- XJ 900
Täytyy kyll myöntää että empä oo huomannu . Muuten pyörä on ok mut toi pleksi prkle , pitää kaivaa saha esiin .
- pappajammu
Mikä sitä sun katetta sitten riivaa?
- XJ 900
pappajammu kirjoitti:
Mikä sitä sun katetta sitten riivaa?
Touringpleksi aiheuttaa ihan hitonmoista huminaa , normaali myös mutta vähemmän , pitäisi vielä lyhentää normaalia nii sit on hyvä .
- Jammu
Eihän se mitenkään hondamaisesti käy, kalahtelee ja kolisee mutta oleellista on että se toimii. Olen XJ900:lla ajellut ikäni ja koskaan ei ole kukaan sanonut että käypä se hienosti, mutta aina se on perille vienyt ja kotiin tuonut.
- pappajammu
Olisko perää että erityisesti kylmänä, tyhjäkäynnillä kuuluva kalahtelu tulisi startin ketjusta? Ensioketju se tuskin on, on sen verran järee. Haittako menoa ja rikkooko mitään??? Ken tietää niin kertokoon..
- mche
Xj:n ensiöveto on toteutettu rattailla, ei ketjuilla. Ei tunnu olevan xj-kuskeilla tiedossa.
tietää xj:llä yli 400000 km ajanut
- motop.
mulla kans 600XJ kylmänä kolinan ja rallatuksen välimuoto meinasivat huollossa ett ois mäntä saanut lämpöä lämpimänä käy ihan nätisti ilmajäähdytteiseksi enpä ole viitsinyt käydä koneen kimppuun vaan kovaa ajoa
- mp-mies
Mulla xj 600 kolisee kanssa yammulla sanovat että nokkaketju antaa ääntä ei vaarallinen.mulla pyörän ketju ja kiristäjä menossa vaihtoon aj.60000 varmuuden vuoksi. xj ei pyöri ainakaan kylmänä kovin nätisti oon kuullu että normaalia ja jos häiritsee niin earit korviin niin ei kuulu kuulema. kuulostaa kyllä ääni aika karmealta eka kerralla, mutta tottuu siihen. turvallisia kilometrejä kaikille!!!
- pollppo
xj 600:ssa on ensiöveto ketjulla. usein tyhjäkäynnillä kohisee/kolkottaa. you tubesta löytyy muutama video aiheesta.
- mp seniori
Kesällä 20w/50 öljyt sisään niin kyllä kolinat katoaa. Kannattaa käyttää lämpimäksi hiukan pitempään, jotta tökötti kiertää paremmin.
Nokkaketju pitää myös ääntä, mutta se kuuluu asiaan. Sen voi kiristää mutta kohta rallattaa samalla tavalla taas.
- Anonyymi
Ite harrastellu parivuotta vuoden 1994 Yamaha XJ600N kanssa, ja joitakin noista kalinoista saanu vähennettyä. Yksi kalinanaiheuttaja oli kytkinkorin pohjassaolevan rattaan stopparitappi, joka oli täysin löysänlainen. Leikkasin Dremelillä kobolttiporanterästä pätkän, laitoin vähän Loctitea tappiin ja naputtelin paikoilleen. Klappi pieneni huomattavasti ja stopparikin on laadukkaampi. Seuraava ääntäpitävä asia oli kytkinkopassa olevan rattaan kiinnitysmutteri. Lukitusrikan reuna ei ollut tarpeeksi lukitsemassa, ja mutteri oli sormin löysällä, joten sekin siellä kalisi. Viimeisimpänä hommana laitoin uudet kytkinlevyt, sekä kitkalevyt, ja jouset, sekä posken tiivisteen, mutta kalkkarotyylinen tasainen 'epäkesko' kalkatus kuuluu käyntiäänen lomassa. Ääni kaikkoaa kun kytkintä puristaa, mutta palaa kun kytkimen palauttaa puristusotteesta. Kuulostais epäkeskolta pyörimisliikkeeltä, joka aiheuttaa raskaanlaisen kytkinpaketin fäbätystä. Jotku jutteli, että myös koneen sisällä oleva ketju alkais kalista, kun sen ohjurit kuluvat, mutta sen vaihtohan tarkoittaa koko koneen purkamista. Jotkut ovat kehuneet saaneensa kaikki kilkatukset pois synkkaamalla kaasarit, jolloin käynti on tasaisempaa. Monet ovat maininneet nokkaketjun, mutta siinähän on automaattikiristin. Joku tiesi kertoa että kejua saa naksauksen verran kireämmälle kun ottaa pultin irti ja painaa tapilla hieman. Itsellä pyörä siinä kunnossa että vielä kun vaihdan venttiilitappien tiivisteet, niin sittehän tuolla taas kesän tai kaks vois ajella. Ratastusta oli pakko vaihtaa. Alkuperäinen 16 & 48 tuntui kovin tiuhalta, eikä tuolla muutenkaan voi keulia, joten nyt alla 16 & 44. Äkkilähtöä ja voimaa tuli lisää kun annoin kaikille kaasareille pääsuuttimiks 105, ja tein hieman avarretun ilmanottoaukollavarustetun kannen ilmanputsarinpäälle.
Tuollaista "tyhjäkäynninaikaista jämmäilyä kalkatuksen lomassa" ilmeni kun tulpat olivat likaiset, tulpanhattujen sisälläolevat vastukset, pienet pyöreät messinkiliuskat, jouset, sekä messinkinen "korkki" osa olivat täysin likaiset ja nokiset, ja sähköjohtojen liitokset vähän kaikkialla kauttaaltaan löysät ja likaiset. Se hetkittäinen "sammahtelu" voi johtua siitäkin. Johtosarjan irroitus ei ollut kova homma, mutta johtosarjan huolto ja puhdistelu jollakin pikkuinstrumentilla vienee useita tunteja. Myös tulpanhattujen huoltoon upposi n. 3 tuntia. Lähtee talttapäämeisselillä se alkuperäinen TD T-135 hatun sisäpuolella oleva messinkinen osa.
Starttipainikkeen toimimattomuus itsellä oli kontaktihäiriötä varsinaisen johtosarjan ja starttireleitten välissäolevan lyhyemmän isoilla liittimillävarustetun johdon kontaktihäiriö. Ehdein tottakai releet avata, ja ehjäthän ne olivat. Sulattelin kiinni isomman releen, joten olkoot mörkö pelissä mukana, vaikka onkin rupinen kuori. Minun releeni kärjet ON puhdistettu, ja se on kamalan ja pelottavan näköinen.
Tehoa toi lisää myös pakoaukkojen täysi puhdistus, koska yleensä noki-, ja karsta toimivat kuten rajoittaja, jolloin pakoaukko on suppeampi. Mopoilija sen tietää, että pienelläkin viilauksella voi saada tuntuvasti lisää tehoa, mutta näissä moottoripyörissä tuollainen lika ja karsta on poistettava, jolloin tehonlisäystä tulee arviolta saman verran. Myös pakoputket kannattais nuohota, koska kaikki lika supistaa kanavan kokoa. Motskaa on aika turha alkaa virittää jos aukot ovat likaiset, koska lopputulos voi olla arvaamaton, keskinkertainen tai jopa huono.
-CC
TsaukkI!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 721148
- 1011100
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔72967Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i23963Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen22897Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126890- 129828
- 58795
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27761Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6738- 45686
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46681Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka143642Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132642- 19627
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast48620- 48604
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80602Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.56601- 35600